Debata: Ból nowotworowy – czy jest skutecznie leczony w Polsce?
Debata : Ból nowotworowy – czy jest skutecznie leczony w Polsce? odbyła się 1 grudnia 2017 r.
Na pytania redaktor Agnieszki Rosłoniak odpowiadali: dr n. med. Jadwiga Pyszkowska (SP Centralny Szpital Kliniczny, Poradnia Medycyny Paliatywnej, Polskie Towarzystwo Medycyny Paliatywnej), Marzanna Bieńkowska (dyrektor Wydziału Interwencyjno-Poradniczego, Biuro Rzecznika Praw Pacjenta), Szymon Chrostowski (założyciel i lider Koalicji Walki z Bólem „Wygrajmy z Bólem”) i Beata Ambroziewicz (wiceprezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych)
Celem spotkania było przedstawienie sytuacji w zakresie leczenia bólu nowotworowego w Polsce, omówienie zmian jakie następują w prawodawstwie, świadomości społecznej, barier i trudności, ale również rekomendacji i dobrych praktyk stosowanych w naszym kraju.
Prawo do ulgi w bólu jest zaliczane do podstawowych praw człowieka. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Ocenia się, że w naszym kraju żyje około 200 000 osób wymagających leczenia z powodu bólów nowotworowych, które mogą pojawić się na każdym etapie choroby.
Nieleczony ból może skutkować stratami zarówno dla samych pacjentów jak i całego społeczeństwa w postaci: obniżenia skuteczności leczenia podstawowego choroby, depresji, niezdolności do pracy, zaangażowania opiekunów oraz ogromnego cierpienia chorych z powodu nieleczonego lub nieprawidłowo leczonego bólu. Aktualny stan wiedzy medycznej oraz dostęp do refundowanych terapii w Polsce pozwala w znaczącym stopniu złagodzić lub zupełnie zniwelować ból pacjentów. W związku z tym, zapewnienie chorym warunków do życia bez bólu, powinno być priorytetem zdrowia publicznego. Obowiązek ten ma uzasadnienie zarówno prawne jak i moralne.
– Bardzo wielu pacjentów nie znajduje tak potrzebnej ulgi w bólu, pomocy od swoich lekarzy prowadzących, a niewielka ilość poradni leczenia bólu nie pozwala na zabezpieczenie potrzeb w tym zakresie. Cały czas pokutują utarte mity i tabu dotyczące uzależnienia od silnych leków przeciwbólowych, powielane zarówno przez pacjentów i lekarzy. Tym bardziej ważne jest, abyśmy wszyscy głośno mówili, że rak nie musi boleć, że żadna choroba nie musi boleć, a każdy pacjent ma prawo do leczenia bólu u każdego świadczeniodawcy, niezależnie czy jest to POZ, poradnia specjalistyczna czy szpital – podkreśla Beata Ambroziewicz z Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.