Mówi: | Herbert Wirth |
Funkcja: | Prezes Zarządu |
Firma: | KGHM Polska Miedź S.A. |
Rok po przejęciu Quadry KGHM wyżej wyceniane
Wzrost wyceny KGHM, umocnienie pozycji spółki w świecie i zwiększenie bezpieczeństwa surowcowego kraju – to według prezesa KGHM najważniejsze efekty przejęcia rok temu kanadyjskiej firmy górniczej Quadra FNX. Spółka, która po przejęciu zmieniła nazwę na KGHM International, koncentruje się na kluczowym projekcie Sierra Gorda. Uruchomienie wydobycia w tej chilijskiego kopalni ruszy w I połowie przyszłego roku.
KGHM Polska Miedź SA złożyła ofertę przyjaznego przejęcia Quadra FNX w grudniu 2011 roku, a już w lutym 2012 roku walne zgromadzenie akcjonariuszy Quadry wyraziło zgodę na tę transakcję. Ostatecznie, po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń władz kanadyjskich, transakcję sfinalizowano 5 marca. Jej wartość wyniosła 2,9 mld dolarów kanadyjskich (9,1 mld zł).
– Od momentu przejęcia Quadry wycena KGHM jest zdecydowanie wyższa. Około 40 proc. stanowi była Quadra FNX, dzisiaj KGHM International, a więc w wymiarze dla akcjonariuszy to jak najbardziej trafiona inwestycja – podkreśla w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A., Herbert Wirth.
Przełomowy dla spółki będzie przyszły rok, gdy rozpocznie się wydobycie ze złoża Sierra Gorda. Pod względem wielkości udokumentowanych zasobów miedzi, to siódme co wielkości złoże na świecie i jednocześnie jeden z największych projektów górniczych. Roczna produkcja miedzi w Sierra Gorda wyniesie ponad 200 tys. ton miedzi.
Uruchomienie chilijskiego złoża pozwoli KGHM obniżyć koszty wydobycia miedzi. Będą się wahały między 1,5 a 2,2 tys. dolarów za tonę. Dziś cena wydobycia tony surowca w Polsce to ok. 5 tys. dolarów za tonę. Powód? Sierra Gorda będzie kopalnią odkrywkową, miedź z polskich złóż jest wydobywana z coraz głębszych pokładów – ponad 1200 m.
Inwestycja w Chile oznacza więc większe bezpieczeństwo surowcowe i dostęp do złóż wielu cennych metali.
– Przede wszystkim KGHM zwiększył swój wolumen miedziowy, bo w tej chwili jesteśmy na czwartym miejscu w świecie pod względem wielkości posiadanych zasobów. Nowym produktem będzie molibden, którego nie mieliśmy w naszych zasobach, również ren oraz metale szlachetne - platyna, pallad, złoto i parę jeszcze innych metali, które KGHM miał, ale w mniejszej ilości – wymienia Herbert Wirth.
To pozwoli KGHM w większym stopniu zdywersyfikować działalność.
– KGHM będzie stawał się przy okazji producentem innych metali, bo takie są rudy w tych przejętych kopalniach. To nie będzie już produkcja kilkuset kilogramów złota, ale o wiele większa, blisko dwie tony. Nie będzie 570 tys. ton miedzi, ale około 700 tys. Więc to wkrótce będzie już zupełnie inna firma – podkreśla dr Jerzy Kicki, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Szkoły Eksploatacji Podziemnej.
Dodaje, że korzyść dla KGHM to nie tylko dodatkowe złoża cennych surowców, ale i doświadczenie w pracach w zupełnie innych od polskich warunkach.
– Pozycja KGHM jako gracza globalnego się wzmacnia. Po drugie, koncern poznaje inne technologie, w których dotąd nie pracował. Myślę tutaj o technologiach w kopalniach odkrywkowych czy technologiach wzbogacania stosowanych przy innych rudach. To jest też duże wyzwanie dla kadry – poznanie nowych mechanizmów rządzących spółkami na rynku chilijskim czy amerykańskim – tłumaczy Jerzy Kicki.
Na przejęciu Quadry zyskuje nie tylko KGHM
Zdaniem prezesa KGHM, wielka inwestycja spółki to także nowe możliwości rozwoju dla innych polskich firm, na przykład tych świadczących usługi dla koncernu. Przejęcie Quadry FNX to największa tego typu transakcja z udziałem polskiej firmy. Prezes KGHM podkreśla, że ma to wpływ nie tylko na zwiększenie bezpieczeństwa surowcowego kraju, ale też ma wymiar prestiżowy.
– To jest, patriotyzm gospodarczy, duma z faktu, że wreszcie polska firma wyszła za granicę i pokazała, że też możemy, że nie tylko nas się przejmuje, ale właśnie my też potrafimy przejąć kogoś, z pożytkiem dla akcjonariuszy, bo to nie jest przejmowanie dla przejmowania – podkreśla Herbert Wirth.
Czytaj także
- 2024-05-21: Jedynie 20 proc. zużywanych w kraju surowców mineralnych pochodzi z Polski. Rozwiązaniem może być recykling części metali
- 2024-05-14: Podczas wojny w Ukrainie całkowicie zniszczono niemal 10 proc. mieszkań i domów. Proces odbudowy potrzebuje odpowiedniej strategii
- 2023-12-28: Kopalnie coraz bardziej inteligentne. Międzynarodowy projekt z udziałem Polaków ma scyfryzować cały sektor górniczy
- 2023-07-26: Mija rok od katastrofy na Odrze. Organizacje ekologiczne: nic się nie zmieniło, słone ścieki z kopalń wciąż trafiają do rzeki
- 2023-04-20: UE intensyfikuje walkę z korupcją na wspólnym rynku. Po tzw. Katargate zmiany obejmą także same instytucje unijne
- 2022-10-06: Zdaniem górników Polska nie jest gotowa na transformację w energetyce. Problemem jest nadmierne uzależnienie od węgla
- 2022-09-19: Adam Fidusiewicz: Zagrałem w dwóch amerykańskich serialach. To zupełnie inny komfort pracy niż w Polsce
- 2022-08-09: Energetyczna strategia rządu budzi wątpliwości górników. Obawiają się też o plany tworzenia miejsc pracy po zamykaniu kopalni
- 2022-07-20: Prezes Instytutu Jagiellońskiego: Górnicy chcą wyższych cen węgla dla energetyki. Zapominają, że przez lata byli przez nią dotowani
- 2021-06-04: Szybsze odbicie w gospodarce ciągnie w górę notowania wielu surowców. Wygrane są głównie rynki miedzi i niektórych towarów rolnych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.