Mówi: | Jan Lubomirski-Lanckoroński |
Funkcja: | Prezes Zarządu |
Firma: | Euro Invest |
Ufficio Primo Jana Kulczyka odnowiony za 60 mln zł. Uroczyste otwarcie w maju
Reprezentacyjny, luksusowy biurowiec w centrum Warszawy jest gotowy już od dwóch miesięcy. Kwota, którą pochłonął generalny remont, przewyższa znacznie koszt postawienia budynku od nowa. Jak zapewniają inwestorzy, nie chodziło o to, by zbudować coś nowego. – Ten budynek to perła w koronie – podkreśla Jan Lubomirski-Lanckoroński, prezes Euro Invest.
- To nie do końca nowa inwestycja, bo tak naprawdę zaczęła się w latach 50-tych zeszłego wieku. Myśmy ją tylko nieco dokończyli i poprawili, ale dzieło prof. Marka Leykama jest dziełem niesamowitym i ponadczasowym – mówi Jan Lubomirski-Lanckoroński.
Spółka Euro Invest należąca do Jana Kulczyka odkupiła nieruchomość od syndyka w 2005 roku. Po kilku latach przygotowań generalny remont rozpoczął się 3 lata temu.
- To był chyba jeden z najdroższych remontów w Warszawie i jedna z największych budów tego typu. Pracowało nad tym ponad 250 osób, a koszt to ponad 60 mln złotych. Faktycznie można by było za te pieniądze wybudować nowy budynek tego typu albo nawet więcej – podkreśla biznesmen.
Jednocześnie zaznacza, że nie brali pod uwagę wyburzenia budynku i postawienia go od nowa.
- Nam zależało na tym, żeby przywrócić Warszawie ten wspaniały architektonicznie, ale również pod względem technicznym budynek. Myśmy wprowadzili tutaj wiele innowacji technicznych. Rozwiązania, które praktycznie w Warszawie i w Polsce jeszcze nie miały miejsca, żeby to zaczęło funkcjonować w tkance miejskiej – wyjaśnia Jan Lubomirski-Lanckoroński.
Na sześciu kondygnacjach będą znajdowały się nowoczesne biura o łącznej powierzchni 6 tys. m kw. W podziemiach wybudowano centrum konferencyjne, które ma służyć również jako przestrzeń do wielkich wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Na dwóch podziemnych poziomach zmieści się ok. 1 tys. gości.
- To był budynek, który miał być budynkiem reprezentacyjnym. Tak naprawdę ten budynek ma być takim symbolem przywracania Warszawie pewnej rzeczywistości, wspaniałych rozwiązań takich architektów jak prof. Leykam – mówi Lubomirski-Lanckoroński.
Budynek przy ul. Wspólnej 62 powstał ok. 60 lat temu. Zaprojektowano go jako siedzibę komunistycznego prezydium rządu. Jednak taką funkcję pełnił zaledwie kilka lat. W latach 90-tych XX wieku biurowiec został kupiony przez koreański koncern Daewoo.

J. Kulczyk: rewitalizacja Ufficio Primo to jeden z większych moich sukcesów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE
Zaledwie 23 proc. światowej produkcji farmaceutycznej pokrywa Europa. Bardzo dynamicznie rośnie potencjał wytwórczy Azji i może się ona wysunąć na pozycję lidera. Ministrowie zdrowia krajów Unii Europejskiej są zgodni co do tego, że Europa powinna się stać atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym dla przemysłu farmaceutycznego i dążyć do samowystarczalności w produkcji leków i substancji czynnych niezbędnych do ich wytwarzania. Wciąż jednak przedsiębiorcy napotykają bariery biurokratyczne, a wsparcie krajowe i unijne dla inwestorów jest nadal niewystarczająco atrakcyjne.
Ochrona środowiska
Ponad 2 mld ludzi nie ma dostępu do czystej wody. To pogłębia ubóstwo i nierówności społeczne

Brak dostępu do wody pitnej to dziś codzienność m.in. w niektórych krajach Afryki Wschodniej. Idzie za tym nie tylko zwiększone ryzyko chorób, ale też pogłębiające się ubóstwo i nierówności społeczne. Mieszkańcy najbardziej dotkniętych suszą rejonów muszą się bowiem skupiać na poszukiwaniu wody zamiast na pracy czy nauce. ONZ szacuje, że realizacja do 2030 roku Celu 6. Zrównoważonego Rozwoju wymaga znacznego przyspieszenia.
Przemysł
Europejczycy popierają większe zaangażowanie UE w obronność. Prawie 90 proc. oczekuje ściślejszej współpracy państw członkowskich

90 proc. obywateli UE wskazuje, że państwa członkowskie powinny się bardziej zjednoczyć w obliczu obecnych wyzwań. Co istotne, dwie trzecie badanych oczekuje, że UE bardziej zaangażuje się w ich ochronę przed globalnymi zagrożeniami – wskazuje „Eurobarometr 2025”. Takie podejście jest dziś dominujące w większości krajów członkowskich. Sprzyjają temu także narzędzia proponowane przez KE na rzecz zwiększania inwestycji w rozwój zdolności obronnych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.