Mówi: | Jan Kanthak, sekretarz stanu, Ministerstwo Aktywów Państwowych Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu, PGE Polska Grupa Energetyczna dr Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie |
Muzeum Narodowe w Lublinie z nowym mecenasem. Pierwszym efektem współpracy z PGE jest wystawa prac Tamary Łempickiej
Od 18 marca do połowy sierpnia w Muzeum Narodowym w Lublinie można oglądać wystawę znanej polskiej malarki Tamary Łempickiej. – To niezwykle ciekawa ekspozycja, unikatowa, która będzie się cieszyła bardzo szerokim zainteresowaniem nie tylko w Polsce, ale też wśród podróżnych z zagranicy – mówi Jan Kathak, wiceminister aktywów państwowych. Partnerem wystawy jest PGE Polska Grupa Energetyczna, która została także mecenasem lubelskiego muzeum. – Jest to wystawa przekrojowa całej twórczości i życia tej znanej malarki, przedstawiona w niezwykle nowoczesny, interesujący sposób – mówi prezes zarządu PGE.
– Spółki skarbu państwa realizują tzw. CSR, czyli Corporate Social Responsibility, i to dotyczy też finansowania kultury, kultury przez duże K. Wcześniej na Lubelszczyźnie mówiliśmy o Muzeum Nadwiślańskim, teraz PGE Polska Grupa Energetyczna stała się mecenasem kultury w Muzeum Narodowym w Lublinie. To jest niezwykle istotne, ponieważ mamy piękne okazy sztuki, które niekiedy nie są eksponowane, a pieniądze przeznaczane przez PGE mają umożliwiać dotarcie tej sztuki do jak najszerszego grona odbiorców – mówi agencji Newseria Lifestyle Jan Kanthak, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
PGE Polska Grupa Energetyczna współpracuje już z Muzeum Narodowym w Warszawie oraz Zamkiem Królewskim na Wawelu. Jest także mecenasem 14 filharmonii w całej Polsce i Teatru Wielkiego w Łodzi. Teraz przyszedł czas na Muzeum Narodowe w Lublinie, jedną z najważniejszych instytucji kulturalnych wschodniej Polski oraz ważny ośrodek promocji miasta i regionu. Jest ono znane m.in. z obrazu Jana Matejki „Unia Lubelska” i XIV-wiecznej Kaplicy Trójcy Świętej.
– Rozpoczęliśmy współpracę z Muzeum Narodowym w Lublinie jako jedną z najbardziej utytułowanych i jedną z najstarszych instytucji kultury w Polsce, która ma bardzo wiele ciekawych dzieł sztuki. Grupa PGE jest znana z produkcji energii elektrycznej i ciepła – z tego, że zapewniamy bezpieczeństwo energetyczne. Natomiast podpisanie tej umowy jest również wyrazem tego, że jesteśmy także mecenasem kultury. Tę rolę traktujemy jako swój obowiązek i postrzegamy jako jedną z ważnych gałęzi naszej działalności w ramach społecznego wspierania biznesu – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Ta współpraca będzie polegała zarówno na ochronie zabytków kultury, jak i na realizacji nowych wydarzeń artystycznych oraz edukacyjnych, które będą promować bogactwo i potencjał kulturowy Lubelszczyzny.
– Muzeum Narodowe w Lublinie po raz pierwszy ma prawdziwego mecenasa naszej instytucji, a także naszych wydarzeń. To otwiera zupełnie nowe możliwości, dodaje nam odwagi, ale także umożliwia realizację różnych planów i marzeń – mówi dr Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie.
Dzięki współpracy udało się zorganizować pierwszą w Polsce monograficzną prezentację prac Tamary Łempickiej, polskiej malarki znanej na całym świecie.
– Tak duże przedsięwzięcie, jakim jest organizacja wystawy „Tamara Łempicka – kobieta w podróży”, wymaga już wsparcia zewnętrznego – mówi dr Katarzyna Mieczkowska.
Tamara Łempicka stała się ikoną swoich czasów. W latach 20. i 30. XX wieku stworzyła własny i rozpoznawalny do dziś język artystyczny, dzięki któremu zyskała sławę oraz uznanie. Na wystawie są prezentowane obrazy pochodzące z polskich publicznych i prywatnych kolekcji oraz muzeów francuskich, m.in.: Centre Pompidou, Muzeum MUDO, Muzeum Sztuki Nowoczesnej André Malraux i Muzeum Sztuk Pięknych w Nantes.
– Wystawa poświęcona Tamarze Łempickiej to próba retrospektywnego spojrzenia na całokształt jej twórczości, bowiem obrazy, które znajdziemy na wystawie, pochodzą zarówno z wczesnych lat 20. jej twórczości, jak i z późnych lat 60. czy 70. Ta próba spojrzenia na wiele dziesiątek lat jej życia i twórczości połączona z opowieścią o art déco, o epoce, ale także przede wszystkim z opowieścią o podróży, która była jej nieodzownym elementem towarzyszącym – mówi dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie.
– Jest to właściwie pierwsza tego typu wystawa Tamary Łempickiej w Polsce. Można tu zobaczyć przekrój całej jej twórczości. Zachęcam więc wszystkich lubiących malarstwo do odwiedzenia Muzeum Narodowego w Lublinie – mówi Wojciech Dąbrowski.
– Myślę, że obecna wystawa czasowa, niezwykle ciekawa, unikatowa ekspozycja poświęcona Tamarze Łempickiej, będzie cieszyła się bardzo szerokim zainteresowaniem, nie tylko w Polsce, ale również wśród podróżnych z zagranicy. Lublin jest jednym z piękniejszych miast na mapie Polski. I takie miejsce, kolebka kultury, jak właśnie Muzeum Narodowe przyciąga wartością swoich eksponatów – dodaje Jan Kanthak.
W ramach współpracy PGE razem z Muzeum Narodowym w Lublinie zrealizuje liczne wydarzenia kulturalne i edukacyjne, m.in. wystawę archeologiczną „Magia starożytnego Egiptu”, Noc Muzeów, która w tym roku odbędzie się w formie stacjonarnej i zagwarantuje wiele atrakcji dla mieszkańców i turystów, jak również szeroką ofertę letnich zajęć edukacyjnych w przestrzeni zamku w Lublinie w ramach projektu Lato w Zamku.
– Bardzo zależy nam na wspieraniu kultury wysokiej, na wspieraniu lokalnych społeczności i różnego rodzaju programów, dzięki którym młodzież i seniorzy będą mogli obcować ze sztuką – dodaje prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Czytaj także
- 2024-11-18: Sprzedaż kart telemetrycznych M2M mocno przyspieszyła. Dzięki nim internet rzeczy wspiera cyfryzację firm
- 2024-11-22: Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych
- 2024-11-20: Średnio co trzy dni zamykana jest w Polsce księgarnia. Branża apeluje o regulacje porządkujące rynek
- 2024-11-05: Leczenie okulistyczne coraz skuteczniejsze. Pomagają w tym inwestycje w infrastrukturę i nowe technologie
- 2024-10-31: Ruszyła największa elektrownia gazowa w Polsce. Dostarczy energię dla ok. 3 mln gospodarstw
- 2024-11-07: Eksport produktów spożywczych z Polski spowalnia. Producentom coraz trudniej konkurować niższą ceną
- 2024-11-06: Martyna Wojciechowska: Cudownie mieć 50 lat, wiedzieć, czego się chce i czego się na pewno nie chce. To dla mnie bardzo dobry czas
- 2024-10-28: Polski przemysł nie jest gotowy na większy udział OZE. Potrzebne są inwestycje w magazyny energii
- 2024-11-08: Firmy czują rosnącą presję na inwestycje w dekarbonizację. Do zmian muszą się dostosować także małe przedsiębiorstwa
- 2024-10-24: Dekarbonizacja coraz ważniejsza w strategiach polskich firm. Branże energochłonne liderem takich inwestycji
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Rolnictwo
Dane satelitarne w użyciu urbanistów i samorządowców. Mogą im służyć do przygotowania na zmiany klimatu
Do 2031 roku rynek usług związanych z danymi satelitarnymi ma wzrosnąć ponad czterokrotnie – przewidują analitycy. Na rosnącą podaż wpływ może mieć nałożony na dużą część przedsiębiorców, w tym producentów rolnych, obowiązek raportowania wpływu środowiskowego. Dane satelitarne są jednak cennym narzędziem również w rękach urbanistów i samorządowców. Z dokładnością do milimetrów pokazują zjawiska takie jak np. osiadanie gruntów, co pozwala na wczesne podejmowanie decyzji o kluczowych modernizacjach infrastruktury.
Prawo
Nałóg nikotynowy wśród nieletnich zaczyna się najczęściej od e-papierosów. Przyciągają ich słodkie, owocowe smaki tych produktów
Co czwarty uczeń ma za sobą inicjację nikotynową, a dla większości z nich pierwszym produktem, po jaki sięgnęli, był e-papieros. Zdecydowana większość uczniów używających nikotyny korzysta właśnie z e-papierosów, a prawie połowa nie ma problemu z ich zakupem – wskazują nowe badania przeprowadzone z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia. Eksperci podkreślają, że niebezpiecznym produktem, z uwagi na ryzyko uzależnienia behawioralnego, są także e-papierosy beznikotynowe. Trwają prace nad przepisami, które m.in. zakażą ich sprzedaży nieletnim.
Ochrona środowiska
Futra z negatywnym wpływem na środowisko na każdym etapie produkcji. Wiąże się z 400-krotnie większym zużyciem wody niż poliestru
Biznes futrzarski ma negatywny wpływ na środowisko naturalne – podkreślają eksperci Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Hodowle powodują zatrucie wód i gleb oraz są zagrożeniem dla bioróżnorodności. Z kolei produkcja futra z norek, lisów i jenotów generuje znacznie większe niż bawełna czy poliester emisje gazów cieplarnianych, zużycie wody i zanieczyszczenie wody. 25 listopada obchodzimy Dzień bez Futra, który ma zwrócić uwagę na cierpienie zwierząt hodowanych na potrzeby przemysłu futrzarskiego oraz promować etyczne i ekologiczne wybory w modzie.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.