Komunikaty PR

2023 - To był rok funduszy pasywnych

2023-12-22  |  01:00
Biuro prasowe

Wiele na to wskazuje, że na rynku polskich funduszy inwestycyjnych mijający 2023 rok będziemy mogli zapamiętać jako rok funduszy pasywnych. I nie chodzi mi tutaj o jakąś formę pasywnej rewolucji, bo takowa się nie dokonała. W ciągu roku liczba funduszy pasywnych wzrosła z 39 do 44 funduszy dzięki otwarciu 7 nowych funduszy (6 od inPZU i 1 lewarowany od Quercus TFI) a zamknięciu jedynie 2 (oba z IPOPEMA TFI). Na te 44 fundusze składają się 35 funduszy indeksowych i 9 funduszy typu ETF. Choć co prawda aktywa w tym czasie wzrosły do rekordowych poziomów z 4,2 do 4,9 mld PLN, to jednak udział funduszy pasywnych w całym rynku wciąż stanowi jedynie 1,5%. Porównując tę wartość do ponad 20% w Europie czy ponad 40% w Stanach Zjednoczonych widać, że polski rynek funduszy jest na samym początku pasywnej rewolucji i mamy dużo do nadrobienia do Zachodu.

Mając na myśli prymat funduszy pasywnych w 2023 roku odnoszę się do wyników inwestycyjnych tej grupy funduszy w stosunku do wyników funduszy aktywnie zarządzanych. Bo może się okazać, że w tym roku zarówno w kategorii akcji polskich jak i w kategorii akcji zagranicznych najlepszymi funduszami okażą się właśnie fundusze pasywne. Na 3 tygodnie przed zakończeniem roku w gronie 3 funduszy na akcje polskie z najwyższą stopą zwrotu znajduje się BETA ETF mWIG40TR (+42,0%). Nieco lepsze wyniki osiągnęły w tym czasie fundusze aktywnie zarządzane – AGIO Akcji MiŚ (+42,4%) i UNIQA Akcji MiŚ (+42,1%). Gdyby w kategorii akcji polskich wziąć pod uwagę również fundusze lewarowane i short (czego nie powinno się jednak robić), to na czele listy znalazłyby się dwa fundusze pasywne naśladujące indeks WIG20lev – Quercus lev (+53,8%) oraz BETA ETF WIG20lev (+53,5%). Jeśli chodzi o wyniki funduszy akcji zagranicznych, to tutaj fundusze pasywne okopują już dwa pierwsze miejsca. Oba są powiązane z indeksami technologicznymi i oba zabezpieczają ryzyko walutowe do PLN. Pierwsze miejsce przypada inPZU Akcje Sektora Informatycznego (+49,0%), który naśladuje indeks MSCI World IT. Drugi jest BETA ETF Nasdaq-100 PLN-Hedged (+46,6%) odzwierciedlający wyniki indeksu Nasdaq-100 (gdzie około 60% udziału posiadają spółki IT). Na trzecim miejscu podium znajduje się fundusz aktywny – Generali Akcji: Megatrendy (+45,2%), którego zarządzający, w stosunku do swojego benchmarku MSCI World, wyraźnie przeważyli oczywiście w sektor technologiczny.

Czy tak liczna reprezentacja funduszy pasywnych wśród najlepszych funduszy akcyjnych świadczy o wyższości inwestowania pasywnego (indeksowego) nad inwestowaniem aktywnym czy też o nieefektywności pracy polskich zarządzających? Absolutnie nie. Mówimy tu bowiem o horyzoncie jednego roku, a więc o relatywnie krótkim okresie w inwestowaniu. Takie zestawienie traktować należy bardziej jako swego rodzaju plebiscyt (i miłą nagrodę za pracę włożoną przez zarządzających) a nie jako wskazówkę co do wyboru funduszy na kolejne miesiące czy lata. W inwestowaniu liczy się bowiem systematyczność i konsekwencja. Zarówno po stronie osoby inwestującej jak i narzędzi inwestycyjnych, które wykorzystuje. Bez względu na to, czy tymi narzędziami jest inwestowanie bezpośrednie czy za pomocą funduszy inwestycyjnych. Bez względu na to, czy te fundusze inwestycyjne są zarządzane w sposób aktywny czy indeksowy. Liczy się to, jakie wyniki te fundusze czy indeksy przynoszą na przestrzeni lat. Na polskim rynku w ostatnim dziesięcioleciu mogliśmy dostrzec taką konsekwencję w wynikach indeksów mWIG40TR czy sWIG80TR, a na zagranicznym rynku w postaci przede wszystkim S&P 500 i Nasdaq-100. Ale i taka konsekwencja dostrzegalna była w wynikach części polskich funduszy inwestycyjnych. Nie warto więc demonizować ani funduszy aktywnych ani funduszy pasywnych. Przez żadną ze stron. Miejsca na rynku i w portfelu inwestora znajdzie się dla obu.

A czy taki rok z funduszami pasywnymi w czołówce rankingu najlepszych funduszy w danym roku prędko się powtórzy? Z całą pewnością. Bo choć liczba funduszy pasywnych w Polsce nie jest zbyt duża, to jednak jest na tyle liczna i zróżnicowana, że jeszcze niejednokrotnie doświadczymy przyznania lub otarcia się o nagrodę Złotego Portfela czy Alfy dla funduszu indeksowego lub ETF-a działającego na polskim rynku funduszy inwestycyjnych. Biorąc bowiem pod uwagę istniejące ETF-y na indeksy WIG20TR, mWIG40TR i sWIG80TR, jest niemal pewne, że w czołówce funduszy akcji polskich za dany rok znajdziemy choć jeden z nich. Jeśli chodzi o fundusze akcji zagranicznych, to tutaj z kolei stosunkowo bogata oferta funduszy indeksowych sektorowych z oferty inPZU – z uwagi na większą koncentrację na wybranym segmencie rynku – daje tej rodzinie funduszy szansę na zabłyszczenie co najmniej jednego z nich każdego roku.

Który zatem fundusz będzie w nadchodzącym roku najlepszy? Na to pytanie zestawienie najlepszych funduszy nam nie odpowie. To, co jednak ono pokazuje z roku na rok to fakt, że oferta funduszy (pasywnych) ciągle rośnie. A większy wybór to dla inwestora większe możliwości inwestowania w bardziej efektywny sposób.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r. Biuro prasowe
2025-04-28 | 06:00

Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r.

Ceny ubezpieczeń na świecie spadły średnio o 3% w pierwszym kwartale 2025 roku, po spadku o 2% w Q4 2024 r., co oznacza trzeci z rzędu kwartalny spadek po siedmiu
Finanse Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
2025-04-21 | 06:00

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?

Na polskim rynku finansowym pojawiają się coraz to nowsze możliwości pozyskiwania dodatkowych środków na różne cele. Wśród nich najpopularniejsze stają się pożyczki
Finanse BRAK ZDJĘCIA
2025-03-24 | 13:30

Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech

Polska scena fintechowa dynamicznie się rozwija, a lokalne firmy technologii finansowej coraz śmielej wkraczają na rynki międzynarodowe. Współpraca Walletto Fintech Poland z Fintech Poland otwiera nowe możliwości

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów

W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.

Handel

Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.