2024 rokiem urządzeń rzeczywistości mieszanej. A co przyniesie 2025?
Artykuł napisany przez Maryam Sabour, Head of Business, AR Headsets w Niantic.
Rozszerzona rzeczywistość przez lata była rozwijana w cieniu innych technologii, ale teraz nadszedł czas, by wyszła na pierwszy plan. Na naszych oczach debiutują urządzenia, które mogą całkowicie zmienić sposób, w jaki korzystamy z technologii. Apple Vision Pro, Meta Quest 3 czy Snap Spectacles to tylko niektóre z przykładów sprzętu, który redefiniuje osobiste doświadczenie technologiczne. Rok 2024 zapisał się w historii jako czas triumfu urządzeń VR, AR i mixed reality.
Niantic odgrywa istotną rolę w tej rewolucji. Wiemy, że sam sprzęt to za mało, by rzeczywistość mieszana stała się codziennością – kluczem jest angażująca treść. Dlatego nasza flagowa gra „Peridot” w rozszerzonej rzeczywistości została dostosowana do najnowszych urządzeń. Współpracujemy z wiodącymi producentami, aby wspólnie wyznaczać nowe standardy technologii i tworzyć treści, które na nowo definiują interakcję między światem cyfrowym a rzeczywistym.
Co ciekawe, technologia przestrzenna zaczyna interesować nie tylko konsumentów, ale również biznes. Intensywnie pracujemy nad narzędziami, które pozwolą firmom tworzyć lokalizacyjne doświadczenia AR – łączące cyfrowy i rzeczywisty świat w sposób naturalny i intuicyjny.
Czego możemy się spodziewać po 2025 roku?
1. Więcej urządzeń na horyzoncie
Obecne na rynku sprzęty to dopiero początek. Meta zapowiedziała premierę Oriona – swoich okularów z funkcjami rzeczywistości rozszerzonej. Możemy być pewni, że to nie jedyna innowacja, która zadebiutuje w nadchodzącym roku. Kluczowe będzie jednak nie tylko rozwijanie sprzętu, ale także projektowanie nowych, fascynujących doświadczeń, które uczynią te technologie bardziej dostępnymi i użytecznymi na co dzień.
2. Dostęp do kamer
W miarę dojrzewania platform możemy spodziewać się większej integracji technologii zewnętrznych, takich jak dostęp do kamer zewnętrznych czy nowe sposoby łączenia urządzeń. Dla Niantic przyszłość lokalizacyjnej rzeczywistości rozszerzonej jest szczególnie ekscytująca – wyobraźmy sobie świat, w którym możemy nosić okulary AR, by razem odkrywać miasta, lasy czy plaże. To właśnie takie doświadczenia, które łączą świat fizyczny z cyfrowym, są naszą wizją przyszłości.
3. AI jako katalizator zmian
Sztuczna inteligencja już teraz zmienia zasady gry – pozwala wirtualnym postaciom realistycznie wchodzić w interakcje z otoczeniem, a smart okularom daje nowe możliwości, które przekładają się na ich większą atrakcyjność dla przeciętnego użytkownika. W połączeniu z okularami i nowymi immersyjnymi doświadczeniami, AI przyspieszy adaptację tych technologii na szeroką skalę.
4. Inteligencja przestrzenna
Urządzenia oparte na sztucznej inteligencji potrzebują trójwymiarowej mapy świata, aby naprawdę wspierać użytkowników. Takie mapy pozwalają nie tylko na trwałe zakotwiczenie treści AR, ale również na współdzielenie tych samych doświadczeń przez wielu użytkowników. Wyobraźmy sobie gry, nawigację czy interakcje z otoczeniem, które są bardziej intuicyjne i dopasowane do realiów użytkownika.
Nie mogę się doczekać postępów w technologii mixed reality, które przyniesie rok 2025! Dzięki innowacyjnej pracy firm i deweloperów możemy spodziewać się nowych urządzeń i doświadczeń, które jeszcze bardziej połączą światy cyfrowy i fizyczny, pozwalając nam eksplorować i łączyć się w jeszcze bardziej immersyjny sposób.
Gmina Komorniki z nowoczesnym oświetleniem drogowym od Lena Lighting
Kompetencje przyszłości – jak przygotować specjalistów do rynku pracy który nadejdzie?
F5 optymalizuje dostarczanie aplikacji AI dzięki platformie NVIDIA BlueField-3
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Nowe obowiązki dla e-sklepów. Wchodzi w życie rozporządzenie o bezpieczeństwie produktów
13 grudnia br. w życie wchodzą zapisy unijnego rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa produktów. Wprowadza ono szereg obowiązków dla producentów, ale też importerów czy sprzedawców dotyczących m.in. informowania o właściwościach oferowanych produktów czy reagowania na ewentualne wypadki z ich udziałem. Nowy akt prawny dostosowuje przepisy do nowych wyzwań związanych m.in. z rosnącą sprzedażą online.
Ochrona środowiska
Powodzie, susze i zanieczyszczenie rzek to największe zagrożenia wodne dla Polski. Brakuje specjalistów w tej dziedzinie
Zagrożenia związane z wodą pojawiają się w Polsce coraz częściej wraz ze wzrastającą częstotliwością występowania hydrologicznych zjawisk ekstremalnych, jak susze i powodzie. Problemem jest również niska jakość wody w rzekach – tylko 1,8 proc. naszych rzek ma wodę pierwszej klasy czystości, zdatnej do picia. Polska Akademia Nauk powołała Komitet Nauk o Wodzie i Gospodarki Wodnej. Jego celem jest przede wszystkim wypracowanie programu badawczego ukierunkowanego na bezpieczeństwo wodne Polski, diagnoza zagrożeń i propozycje skutecznych rozwiązań.
Transport
15 proc. Polaków na co dzień korzysta z miejskich rowerów publicznych. To rosnący potencjał dla reklamodawców
Wypożyczalnie rowerów miejskich to już pełnoprawny element transportu publicznego w miastach. 15 proc. Polaków deklaruje, że korzysta z nich codziennie. Do dyspozycji mieszkańców jest prawie 30 tys. rowerów w 130 miastach – wskazuje Nextbike. Przedstawiciele firmy podkreślają, że rowery publiczne to także duży potencjał dla reklamodawców. Obrandowanie miejskich jednośladów czy stacji zdaniem użytkowników jest znacznie mniej inwazyjne niż bilbordy czy ulotki.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.