Komunikaty PR

24 europejskie miasta przyłączają się do działań na rzecz modernizacji budynków

2021-05-11  |  14:32
Biuro prasowe
Kontakt
Maria Jasiewicz
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC

Zabrska 39D
44-100 Gliwice
mjasiewicz|plgbc.org.pl| |mjasiewicz|plgbc.org.pl
+48 512 615 665
https://plgbc.org.pl/
Do pobrania PLGBC ( 0.05 MB )

24 miasta europejskie dołączyły do projektu Build Upon2, aby zweryfikować, w jaki sposób mierzenie długoterminowych korzyści z modernizacji budynków może pomóc w walce ze zmianami klimatycznymi. Wśród polskich miast są Gliwice, Ruda Śląska i Siemianowice Śląskie.

WorldGBC Europe ma przyjemność ogłosić dołączenie do finansowanego z funduszy UE projektu BUILD UPON2 24 miast europejskich.

Miasta te będą współpracować z lokalnymi green building councils, BPIE oraz Climate Alliance w celu przetestowania i wdrożenia Ramowego Systemu Sprawozdawczości, który pozwoli im śledzić i mierzyć efekty modernizacji budynków, od efektywności energetycznej po zwalczanie ubóstwa energetycznego i tworzenie miejsc pracy.

Narzędzie wspomagające realizację fali renowacji

Łącznie 32 miasta biorą udział w opracowywaniu i testowaniu wypracowanego w projekcie BUILD UPON2 Ramowego Systemu Sprawozdawczości, który jest kluczowym narzędziem wspierającym realizację unijnej fali renowacji - ambitnego planu mającego na celu co najmniej podwojenie wskaźnika modernizacji w całej Unii do 2030 roku. Dzięki udziałowi w projekcie miasta mogą odegrać znaczącą rolę w osiągnięciu celu określonego w Zielonym Ładzie UE, jakim jest neutralność klimatyczna Europy do 2050 roku.

Poprzez monitorowanie szeregu środowiskowych, społecznych i ekonomicznych efektów wynikających z modernizacji budynków, lokalna sieć samorządów może dzielić się najlepszymi praktykami w zakresie modernizacji oraz wnieść wkład w realizację krajowych długoterminowych strategii renowacji, których wprowadzenie jest prawnym obowiązkiem wszystkich państw członkowskich UE.

Miasta zaangażowane w projekt BUILD UPON2 są przykładem rozwijającego się trendu, zgodnie z którym władze lokalne przejmują rolę lidera w zakresie walki ze zmianami klimatu, wykazując się często większymi ambicjami w tym zakresie niż władze krajowe. W przededniu szczytu klimatycznego ONZ COP26 zaplanowanego na listopad 2021 roku, podczas którego BUILD UPON2 zostanie zaprezentowany w ramach Dnia Miast i Budownictwa współorganizowanego przez WorldGBC, ta ambitna deklaracja woli ze strony europejskich samorządów lokalnych pomoże zwiększyć presję na światowych przywódców, aby podjęli zdecydowane działania.

- Przekształcenie wszystkich naszych budynków w budynki zeroenergetyczne ma zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia przez UE celu neutralności klimatycznej do 2050 r. Ponadto modernizacja przynosi wiele szerszych korzyści, takich jak walka z ubóstwem energetycznym, stymulowanie lokalnych gospodarek i tworzenie miejsc pracy, co sprawia, że jest ona również kluczowym elementem procesu wychodzenia z pandemii COVID-19.

Projekt BUILD UPON2 jest przykładem na to, że realizacja fali renowacji zaczyna się na poziomie lokalnym, a miasta mogą przyspieszyć ten proces. Ramowy System Sprawozdawczości, który opracowują GBC, eksperci projektu i miasta, jest narzędziem, które może pomóc miastom i władzom lokalnym w śledzeniu i optymalizacji ich programu modernizacji oraz w osiągnięciu celów klimatycznych. Dane, które miasta gromadzą w ramach RSS, mogą również wzmocnić zasadność biznesową, aby umożliwić zwiększenie dostępności środków finansowych na modernizację.

To bardzo ekscytujące, że w tym miesiącu do projektu BUILD UPON2 dołączają kolejne 24 miasta europejskie. Ich zaangażowanie przyczyni się do tego, że RSS stanie się nieocenionym narzędziem realizacji fali renowacji i Zielonego Ładu UE. - podkreśla Stephen Richardson, Dyrektor World Green Building Council Europe Regional Network.

Kolejne kroki

24 miasta, które przystąpiły do projektu BUILD UPON2, wezmą udział w warsztatach dotyczących RSS zorganizowanych przez lokalne green building councils we współpracy z Climate Alliance, podczas których będą mogły zapoznać się szczegółowo z wypracowanym w ramach projektu narzędziem oraz przedyskutować bariery i szanse związane z wdrożeniem RSS w struktury administracyjne miasta.

Ponieważ wiele miast opracowuje w ramach Porozumienia Burmistrzów plany działań na rzecz zrównoważonej energii i klimatu (SECAP), kilka miast pilotażowych już zaangażowanych w BUILD UPON2, pracuje również nad włączeniem RSS do swoich istniejących już planów oraz procedur sprawozdawczych.
 

Miasta, które dołączyły do projektu BUILD UPON2

  • Chorwacja: Zagreb, Sveti Ivan Zelina, Karlovac
  • Hiszpania: Zaragoza, Madrid, Sestao
  • Irlandia: Kilkenny, Cork, Laois
  • Polska: Ruda Śląska, Gliwice, Siemianowice Śląskie
  • Turcja: Sakarya, Gaziantep, Bursa, İzmir
  • Węgry: Budavár, Kispest
  • Wielka Brytania: Cambridge, Essex, Hammersmith & Fulham (okręg miejski w Londynie)
  • Włochy: Brescia, Pesaro, Rzym

 

Dołącz do BUILD UPON2

Projekt BUILD UPON² zaprasza miasta do przyłączenia się do przyłączenia się do inicjatywy. Opowiedz nam o inicjatywach dotyczących modernizacji, które realizujesz w swoim mieście, a które moglibyśmy przedstawić na forum europejskim.

Przeczytaj więcej o projekcie i skontaktuj się z zespołem projektu:

https://plgbc.org.pl/projekty/build-upon-2/

 

O projekcie

Projekt Build Upon2 finanowany jest z programu ramowego Unii Europejskiej Horyzont 2020.

Projekt koncentruje się na opracowaniu i pilotażowym wdrożeniu Ramowego Systemu Sprawozdawczości dla modernizacji budynków na poziomie lokalnym. RSS ma być wykorzystywany do śledzenia efektów i korzyści płynących z modernizacji budownictwa. Zawiera on zestaw wskaźników postępu dla miejskich inicjatyw modernizacyjnych, z podziałem na wskaźniki środowiskowe, społeczne i ekonomiczne.

Dzięki gromadzeniu danych na poziomie lokalnym, RSS ma łączyć inicjatywy modernizacyjne z procesami politycznymi i decyzyjnymi na poziomie krajowym, przyczyniając się do zwiększenia inwestycji w programy rewitalizacji miast i umożliwiając rozpowszechnianie inicjatyw najbardziej efektywnych.

O Polskim Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego PLGBC

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC (Polish Green Building Council) jest organizacją pozarządową, która od 2008 roku realizuje misję radykalnej poprawy projektowania, budowania i użytkowania budynków w Polsce tak, aby zrównoważone budownictwo stało się normą.

Jako organizacja członkowska, jest zjednoczonym głosem obecnych i przyszłych liderów branży green building. Dąży do przeprowadzenia znaczącej transformacji środowiska budowlanego, aby uczynić je zdrowym i zrównoważonym. To odpowiedź na zmiany klimatyczne i dbałość o planetę.

PLGBC stanowi część globalnej społeczności ponad 70 organizacji green building councils skupionych w ramach World Green Building Council.

https://plgbc.org.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele? Biuro prasowe
2025-05-13 | 06:00

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Rynek nieruchomości w Polsce rządzi się swoimi prawami. Klient nierzadko poznaje ceny lokali dopiero wtedy, gdy zapyta o nie sprzedawcę. Najlepiej osobiście, podczas spotkania
Nieruchomości Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Nieruchomości Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny

16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.

Polityka

P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – ​To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.

Media i PR

Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.