Komunikaty PR

26 zespołów z całej Polski w półfinale programu Solve for Tomorrow 2022/2023

2022-11-17  |  12:00
Biuro prasowe

Za nami pierwszy etap naboru do II edycji programu Solve for Tomorrow. Do oceny jury zakwalifikowało się 127 zgłoszeń. Spośród nich wybrano półfinałowe zespoły, które będą w najbliższych miesiącach doskonalić swoje pomysły przy pomocy metodologii Design Thinking. Projekty półfinalistów skupiały się wokół bezpieczeństwa młodzieży i dzieci w Internecie, wsparcia osób starszych i z niepełnosprawnościami, integracji międzypokoleniowej, zdrowia psychicznego młodego pokolenia, a także dbałości o stan polskich rzek, oszczędzania wody, pozyskiwania nowych źródeł energii oraz ograniczenia ilości odpadów.

Solve for Tomorrow to program skierowany do młodego pokolenia, które nie pozostaje obojętne na losy naszej planety czy problemy społeczne. Do II edycji programu mogli zgłaszać się uczniowie z klas 7-8 szkół podstawowych oraz klas 1-4 szkół ponadpodstawowych wraz z opiekunami. Ich zadaniem było opracowanie nieszablonowego pomysłu związanego z jednym z czterech obszarów: zdrowiem, bezpieczeństwem, klimatem lub integracją.

Finalnie do programu wpłynęło 150 projektów, z czego do dalszej oceny jury zakwalifikowało się 127. Spośród wypełnionych aplikacji 36 dotyczyło zagadnień związanych z klimatem, 34 – ze zdrowiem, 33 – z integracją, a 24 – z bezpieczeństwem. Województwa, które mogą pochwalić się największą liczbą zgłoszonych projektów, to mazowieckie (32), wielkopolskie (19), dolnośląskie (13) i śląskie (12).

Do półfinału zakwalifikowało się:

  • 6 zespołów z obszaru bezpieczeństwa: Zespół Szkół Politechnicznych w Głogowie, I Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół nr 1 im. ks. Czesława Lissowskiego w Rypinie, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Henrykowie – Szprotawa, I Liceum Ogólnokształcące im. dr. Władysława Gębika d. Polskie Gimnazjum w Kwidzynie i Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Kwidzynie, Zespół Szkół Nr 1 w Choszcznie i Zespół Szkół Elektronicznych w Lublinie.
  • 8 zespołów z obszaru integracji: Świetlica Środowiskowa dla Dzieci i Młodzieży “Bartek” w Legnicy, I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie, Technikum dla Niewidomych w Laskach, Szkoła Branżowa I stopnia, Szkoła Podstawowa nr 264 im. Gabrieli Mistral w Warszawie, Zespół Szkół, Technikum im. Stefana Bieszka w Chojnicach, Liceum Ogólnokształcące im. II Armii Wojska Polskiego w Trzebnicy, Liceum Ogólnokształcące Spark Academy w Poznaniu i Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem.
  • 5 zespołów z obszaru zdrowia: XX Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego w Łodzi, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej w Dudach k. Ostrowi Mazowieckiej, Szkoła Podstawowa w Starych Proboszczewicach, Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej – Curie w Opolu i III Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Koninie.
  • 6 zespołów z obszaru klimatu: Liceum Ogólnokształcące nr V we Wrocławiu, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Bolesława Krzywoustego w Sochaczewie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kopalni, Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni, I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu i Kłodzka Szkoła Przedsiębiorczości.

Ponadto w półfinale znalazł się też zespół z Bednarskiej Szkoły Realnej, który to zajął 1. miejsce w Hackathonie, organizowanym w Centrum ElektroEkologii w Warszawie.

Pomysły oceniało jury w składzie: Maria Andrzejewska (dyrektor generalna UNEP/GRID-Warszawa), prof. Halina Brdulak (Szkoła Główna Handlowa), prof. Bolesław Rok (Akademia Leona Koźmińskiego), Anna Dziama (Pełnomocnik Dyrektora Naczelnego ds. jakości i rozwoju działań edukacyjnych w Centrum Nauki Kopernik), Kinga Pasternak (Rzecznik Centrum GovTech), Marzena Strzelczak (prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu),  Zuzanna Polak (Kierownik Zespołu Budowania Świadomości Cyberbezpieczeństwa w NASK), Piotr Stelmachów (Vice President i Head of Consumer Electronics w Samsung Electronics Polska) oraz Adam Roś (VP R&D Strategy w Samsung R&D Institute Polska).

Co dalej?

Półfinaliści będą dopracowywać swoje pomysłu przy pomocy  metodologii Design Thinking. Dla większości uczniów jest to zupełnie nowy proces, podczas którego analizują swój pomysł z wielu różnych perspektyw. Zgodnie z tą metodą to użytkownik jest najważniejszy i kluczowe jest poznanie jego potrzeb, problemów i marzeń. Na ten proces składa się 5 etapów: empatyzacja, definiowanie problemu, generowanie rozwiązań, prototypowanie i testowanie. Podczas pracy z metodologią zespoły dochodzą często do bardzo zaskakujących wniosków, a ich początkowe pomysły nieraz zmieniają się o 180 stopni. W tym niezwykłym procesie wspierają ich ambasadorzy programu Solve for Tomorrow, czyli wybitni eksperci i nauczyciele z misją. Zespoły wezmą także udział w dodatkowych szkoleniach m.in. z zakresu budowania marki osobistej.

Do 16 stycznia  2023 roku półfinaliści przygotują podsumowanie swoich projektów w formie materiału video. Następnie, spośród nich jury wybierze minimum 8 zespołów, które przejdą do fazy finałowej.

Program Solve for Tomorrow został objęty patronatem przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, Centrum GovTech, NASK, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Centrum Nauki Kopernik. Partnerem programu jest UNEP/GRID-Warszawa.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum Biuro prasowe
2025-06-12 | 06:00

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Gliwice dołączyły do ogólnopolskiej sieci Amazon STEM Kindlotek – przestrzeni edukacyjnych wspierających rozwój dzieci i młodzieży w obszarach nauk ścisłych
Edukacja Lekcja: AI. Szkolenia o sztucznej inteligencji dla nauczycieli
2025-06-12 | 03:00

Lekcja: AI. Szkolenia o sztucznej inteligencji dla nauczycieli

Sztuczna inteligencja stała się elementem codziennego życia i nie omija edukacji. Dlatego ważny jest rozwój wiedzy i kompetencji nauczycieli i nauczycielek w tym
Edukacja Kwalifikacja Profesjonalna CGMA zostaje zaktualizowana w odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych finansów
2025-05-21 | 09:00

Kwalifikacja Profesjonalna CGMA zostaje zaktualizowana w odpowiedzi na rosnące wymagania nowoczesnych finansów

The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) zaprezentował zaktualizowany sylabus Kwalifikacji Profesjonalnej CGMA (ang. CGMA Professional Qualification syllabus), który

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom

Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.

Transport

37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.

Prawo

Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.