Komunikaty PR

4 istotne elementy współczesnego przywództwa

2020-12-17  |  15:00
Biuro prasowe
Kontakt

Agnieszka Łukasiak
Citrix

ul. Marszałkowska 126/134
00-008 Warszawa
a.lukasiak|ntpr.pl| |a.lukasiak|ntpr.pl
0-503-173-656
www.citrix.com.pl

Cyfryzacja to w głównej mierze przyspieszenie. Dla przywództwa oznacza to konieczność szybszego podejmowanie decyzji, by móc sprostać tempu życia biznesowego. To jednak nie jedyny wymóg - dzisiejsi liderzy muszą skupić się na jasnej wizji, zaangażowaniu, pokorze i wspieraniu rozwoju swoich zespołów.

Ogromny postęp cyfryzacji jest siłą napędową różnorodności biznesowej. I choć jej rosnąca siła wpływa na komunikację, dostęp do informacji i analizę danych, wywołuje także różne konsekwencje. Współczesny świat biznesu to połączeni ze sobą za pomocą technologii ludzie, często działający w oparciu o chmurę obliczeniową, rożne modele wzajemnej współpracy i różne procesy. To, co uległo zmianie, to tempo, które ma wpływ na wiele procesów: od projektowania produktu po kontrolę jakości, ostatecznie tworząc  dynamiczny krajobraz.

Sytuacja ta wywiera nacisk na firmy i ludzi, by działali i reagowali szybciej niż w poprzednich dekadach. I choć cyfryzację można zastosować do przyspieszenia podejmowania decyzji, to wiąże się z tym biznesowy dylemat: z jednej strony firmy potrzebują zbudować stabilną, silną i rozpoznawalną markę z jasno skomunikowaną wizją, z drugiej nieustannie muszą dostosowywać się do szybko zmieniających się okoliczności, technologii i warunków rynkowych.

Obecna sytuacja wzmogła zapotrzebowanie na taki rodzaj przywództwa, który potrafi sprostać nowym wyzwaniom cyfrowego świata. Jednak by tak się stało, warto przyjrzeć się własnemu stylowi zarządzania, koncentrując się na następujących elementach:

Wizja: jasna wizja zawsze była koniecznością w biznesie, ale nigdy nie była narażona na większe wyzwania z zewnętrz, niż to ma miejsce obecnie. Warto jednak ich szukać i przygotować się do elastycznego dostosowywania wizji do pojawiających się zmian, jednocześnie nie tracąc z oczu głównego celu. Z kolei, by przekazywać pracownikom, partnerom oraz klientom informacje odnośnie tego, czym się kieruje firma warto uruchomić wszelkie obecnie dostępne narzędzia i kanały komunikacji.

Nastawienie na rozwój: w dzisiejszym świecie odniesienie sukcesu wymaga pracy zespołowej. Zarządzanie nimi wymaga uznania, że ​​sukces nie polega na kontroli - chodzi o rozwój firmy osiągany przez zespół. Kadra zarządzająca powinna zmienić podejście z zarządzania opartego na kontroli na nastawienie oparte na rozwój. To właśnie zaangażowanie w rozwój ludzi, by osiągali oni swoje cele, zarówno jako zespół, jak i indywidualnie daje najlepsze efekty dla firm. W tych firmach, w których zespoły są rozproszone na ogromnym obszarze regularna obecność w biurach jest fizycznie niemożliwa. Umożliwienie zespołom samodzielnej pracy i rozwoju zmniejsza zarówno granice geograficzne, kulturowe jak i językowe. Ogromną pomoc stanowią w tym nowe technologie, które pozwalają współpracować efektywnie i bez zakłóceń, niezależnie od lokalizacji czy strefy czasowej.

Zaangażowanie: nastawienie na wzrost oznacza, że kadra zarządzająca powinna być odpowiednio przygotowana i zaangażowana we współpracę z członkami zespołu. Warto zidentyfikować ludzki potencjał, być otwartym na nowe pomysły i zadbać o ich szybką realizację. Jednocześnie należy mieć otwarte oczy na ludzkie obawy i zmieniającą się dynamikę zespołów. I choć plusem może być to, że manager czy przedstawiciel kadry zarządzającej jest dobrym mówcą, przede wszystkim powinien być dobrym słuchaczem - szczególnie mając pod sobą zróżnicowane zespoły. Wysoki poziom ich różnorodności oznacza, że czasami będą istnieć bardzo różne punkty widzenia i silna potrzeba dyskusji. Wysłuchanie szerokiego spektrum punktów widzenia i zebranie ich wszystkich razem jest bardzo istotnym sposobem znajdowania lepszych i bardziej innowacyjnych rozwiązań.

Pokora: dzisiejsi managerowie muszą być bardziej pokorni niż poprzednie pokolenia. We wcześniejszych dekadach bardzo często przywództwo opierało się na autorytecie i zaufaniu, które z kolei często wynikały z charakteru, wiedzy i doświadczenia lidera. Jednak obecnie wiedza i doświadczenie szybciej się dezaktualizują, stąd też managerowie powinni być otwarci na opinie, sugestie i inicjatywę osób, z którymi pracują. Dzisiejsze środowisko biznesowe charakteryzuje się wysokim poziomem złożoności, nie jest zatem możliwe by wiedzieć wszystko, a prawidłowo ocenić każdą sytuację. Dlatego zaakceptowanie faktu, że inni mogą posiadać lepszą wiedzę w danym zakresie, jest bardzo ważną umiejętnością i istotnym elementem w podejmowaniu decyzji zapewniających długoterminowy sukces.

 

Równowaga między postępem technologicznym, a przywództwem skoncentrowanym na ludziach jest niezbędna do odniesienia sukcesu. I choć technologia jest dzisiaj jednym z kluczowych czynników  biznesowych, pomagając nam wydajnie pracować i komunikować się, musi być połączona z otwartą kulturą firmy, jasną i przejrzystą komunikacją oraz wspólnymi wartościami. Tylko wtedy można uwolnić ludzki potencjał, zwiększyć produktywność zespołów i odpowiednio wspierać firmę.

Amir Sohrabi, wiceprezes Citrix na rynki wschodzące

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Citrix
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI? Biuro prasowe
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną
IT i technologie Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
2025-03-18 | 10:00

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Emitel S.A. intensyfikuje swoją działalność w Wielkopolsce. Spółka kontynuuje rozwój projektów na terenie całego kraju. Wśród ogólnopolskich,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.

Infrastruktura

Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.

Polityka

Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.