4 obszary istotne dla infrastruktury sieciowej

Agnieszka Łukasiak
Citrix
ul. Marszałkowska 126/134
00-008 Warszawa
a.lukasiak|ntpr.pl| |a.lukasiak|ntpr.pl
0-503-173-656
www.citrix.com.pl
W ostatnim czasie duży wpływ na infrastrukturę sieciową wywarła globalna pandemia. Zarówno Internet, jak i firmowe sieci zostały poddane ogromnemu, nieoczekiwanemu testowi. Sytuacja pokazała, jak ważna jest infrastruktura sieciowa dla wielu firm: jeśli pracownicy nie mają dostępu do jej zasobów, nie mogą normalnie pracować, a firma nie jest w stanie utrzymać ciągłości biznesowej.
W sytuacji kryzysowej, naturalnym jest poszukiwanie łatwych, pragmatycznych rozwiązań. Dla wielu firm było to zwiększenie licencji VPN, by szybko móc łączyć ludzi pracujących w domach z firmowym centrum danych. VPN nie jest rozwiązaniem bez wad, zatem warto zastanowić się nad bardziej efektywną alternatywą, która wspomoże pracę zdalną.
Skuteczność pracy zdalnej jest jednak zależna od niezawodnych, bezpiecznych i wydajnych sieci. Inaczej użytkownicy będą na własną rękę szukać alternatywnych rozwiązań. To może spowodować wzrost zjawiska „shadow IT” wraz z różnymi zagrożeniami bezpieczeństwa. Skalowalność i dostępność sieci - bez negatywnego wpływu na produktywność pracowników - jest zatem kluczowa. By ją osiągnąć warto skupić się na 4 poniższych obszarach, takich jak:
- Analityka na poziomie aplikacji.
Sieć musi być w stanie rozpoznać poszczególne aplikacje i szeregować je pod względem ważności: na aplikacje krytyczne, mniej istotne czy stricte konsumenckie. Ważne jest także wyrównywanie ruchu między serwerami aplikacji, by zapewnić wysoką dostępność i wydajność aplikacji, a także przekierowywanie ruchu do innych witryn w ramach utrzymania ciągłości biznesowej. (gdy centrum danych jest niedostępne lub pracuje z limitem pojemności)
- Sztuczna inteligencja, monitorowanie i analiza oparta na uczeniu maszynowym.
Złożoność i dynamika działania sieci powoduje, że ręczne zarządzanie nimi, optymalizacja i zabezpieczanie są wręcz niemożliwe. Nowe technologie, takie jak AI i uczenie maszynowe, nie tylko umożliwiają ciągłe monitorowanie i analizę działania aplikacji i użytkowników, ale także zapewniają wysoką dostępność, wydajność i szybkie wykrywanie anomalii.
- Sieć WAN definiowana programowo (SD-WAN).
SD-WAN dynamicznie łączy użytkowników bezpośrednio z wymaganymi zasobami, niezależnie od tego, czy są to wirtualne aplikacje lub desktopy hostowane w centrum danych, środowisko cyfrowej przestrzeni pracy ulokowane w chmurze, czy zasoby lokalne. Jednocześnie SD-WAN automatycznie wybiera najlepszą ścieżkę dla ruchu danych i rozdziela ruch na wiele z nich, by zapewnić optymalną wydajność aplikacji. To powoduje, że jest kluczowym komponentem dla pracy zdalnej z różnych lokalizacji.
- Bezpieczeństwo w modelu „Zero-Trust”
Zabezpieczenie pracy zdalnej wymaga innego sposobu myślenia i architektury opartej na modelu ‘Zerowego Zaufania’, który zakłada jego brak w stosunku do każdego użytkownika, stosowanego urządzenia czy sieci. By to osiągnąć, firmy muszą połączyć zarządzanie tożsamością i dostępem specyficzne dla aplikacji z bieżącą analizą punktów końcowych i zachowań użytkowników (ulepszoną przez automatyczną reakcję na incydenty oparte na uczeniu maszynowym). Dzięki temu można szybko łatać luki w zabezpieczeniach i przeciwdziałać pojawiającym się zagrożeniom.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny
16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.
Polityka
P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.
Media i PR
Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.