Komunikaty PR

425 tys. rannych na drogach w ostatnich 10 latach!

2020-03-12  |  13:15
Biuro prasowe
  • Niemal 425 tys. osób zostało rannych w wypadkach drogowych w Polsce w latach 2010-2019.

  • W aż 65% przypadków poszkodowani doznali urazów w zderzeniu dwóch pojazdów.

  • W powrocie do zdrowia po wypadku można wesprzeć się ubezpieczeniem, które obejmuje m.in. organizację i pokrycie kosztów wizyt u specjalistów czy rehabilitacji.

 

Każdego roku tysiące uczestników ruchu drogowego doznaje urazów w wypadkach. Zeszły rok zakończył się 35,4 tys. rannych (10,6 tys. poważnie) w ponad 30 tys. zdarzeń – wynika z danych policji. Obraz stanu bezpieczeństwa na polskich drogach dobrze widać w dłuższej perspektywie. Bilans rannych w ostatnich 10 latach wynosi niemal 425 tys. osób. A to nie wszyscy poszkodowani – statystyki obejmują wypadki, ale pomijają również groźne kolizje drogowe.

 

- Liczba wypadków, ofiar i rannych obniżyła się na przestrzeni ostatnich lat, ale to nie zmienia faktu, że na tle innych europejskich krajów polskie drogi wciąż są jednymi z najniebezpieczniejszych. Poza tym statystyki to tylko część zagadnienia. One nie pokazują, jak złożony, kosztowny i czasochłonny potrafi być proces powrotu do zdrowia po wypadku. Podstawowy problem poszkodowanych to przede wszystkim liczony niekiedy w miesiącach czas oczekiwania na wizytę u specjalisty – mówi Dorota Bartkowska, odpowiedzialna za ubezpieczenia zdrowotne w towarzystwie ubezpieczeń Compensa.

 

Z danych Compensy wynika, że 65% szkód osobowych, czyli związanych z uszczerbkami na zdrowiu, powstaje w wypadkach i kolizjach dwóch samochodów. W 11% szkody są wynikiem potrącenia pieszego, a w 6% rowerzysty. Wśród innych okoliczności tych zdarzeń można wymieć m.in.: kolizję bez udziału innego pojazdu (np. najechanie na „przeszkodę”), szkody parkingowe oraz potrącenie przy wsiadaniu lub wysiadaniu z pojazdu.

 

Jakie ubezpieczenie przyda się w dochodzeniu do zdrowia?

Ranny w wypadku drogowym może otrzymać rekompensatę z obowiązkowego ubezpieczenia OC sprawcy zdarzenia. Może też liczyć na świadczenie, jeśli korzysta z dobrowolnej polisy komunikacyjnej NNW – np. w ramach ubezpieczenia na życie czy rozszerzenia własnego OC lub AC.

 

- Trzeba też pamiętać, że w ramach ubezpieczeń OC i NNW opiekę medyczną organizuje się samemu i dopiero później ubiega się o zwrot pieniędzy za leczenie. Bezpośrednie wsparcie, polegające na organizacji leczenia i bezgotówkowym rozliczeniu, zapewnia natomiast ubezpieczenie zdrowotne. Na rynku za kilkadziesiąt złotych rocznie można znaleźć takie rozwiązania. Na przykład w Compensie umożliwiamy rozszerzenie dodanego do OC lub AC ubezpieczenia NNW o klauzulę Powrót do zdrowia, czyli opiekę ambulatoryjną po wypadku komunikacyjnym – tłumaczy Dorota Bartkowska.

 

Z takiego ubezpieczenia mogą skorzystać wszystkie osoby, które znajdowały się w samochodzie w momencie zdarzenia - to zarówno poszkodowani, jak i sprawca wypadku (w przypadku OC pomoc otrzyma tylko poszkodowany!). W praktyce wygląda to tak, że przebieg leczenia po wypadku rozpoczyna się od pierwszej pomocy i hospitalizacji w ramach NFZ-etu, ale dalsze świadczenia medyczne mogą być organizowane i pokrywane przez ubezpieczyciela. Pozwala to znacząco skrócić czas leczenia.

 

- W ramach ubezpieczenia na wizytę u specjalisty, np. ortopedy, czeka się maksymalnie 5 dni, a specjalistyczne badanie, np. rezonans, odbywa się najpóźniej po 10 dniach od zgłoszenia, na bieżąco umawiane są zabiegi rehabilitacyjne. Te same świadczenia w ramach publicznej opieki zdrowotnej realizowane są w skrajnych przypadkach po odpowiednio 5 i 7 miesiącach od rejestracji – dodaje Dorota Bartkowska z Compensy.

 

Co ważne, ubezpieczenie pozwala także skorzystać z opieki psychologicznej w związku z tzw. zespołem stresu pourazowego (PTSD). Polega on na cierpieniu i trudnościach w codziennym funkcjonowaniu i może prowadzić m.in. do depresji, zaburzeń lękowych czy uzależnień. Szacuje się, że nawet 25% poszkodowanych w wypadkach cierpi na tego rodzaju zaburzenia.

 

Pełen zakres ubezpieczenia obejmuje:

  • konsultacje z lekarzami i specjalistami medycznymi,

  • zabiegi ambulatoryjne (np. zastrzyki, pobierania krwi),

  • zabiegi rehabilitacyjne,

  • badania diagnostyczne (np. RTG, EKG, tomografia komputerowa),

  • terapia psychologiczna,

  • assistance (np. transport medyczny, wizyty pielęgniarskie).

 

Źródło: Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ubezpieczenia 88% rolników sięga po dodatkowe ubezpieczenia Biuro prasowe
2024-12-05 | 13:00

88% rolników sięga po dodatkowe ubezpieczenia

Polscy rolnicy coraz bardziej świadomie podchodzą do ochrony swoich gospodarstw. Już 88% z nich, poza obowiązkowymi polisami, sięga po dodatkowe produkty ubezpieczeniowe – wynika z
Ubezpieczenia Cyberpolisa nie uchroni przed hakerem, ale złagodzi skutki ataku
2024-11-22 | 08:20

Cyberpolisa nie uchroni przed hakerem, ale złagodzi skutki ataku

Posiadanie ubezpieczenia od ryzyka utraty bądź kradzieży danych osobowych deklaruje od 13 do 28 proc. firm z sektora MŚP, w zależności od ich wielkości. Ale choć cyberpolisy są coraz
Ubezpieczenia Cyberzagrożenia wobec portów morskich w Europie
2024-11-20 | 11:00

Cyberzagrożenia wobec portów morskich w Europie

Porty jako infrastruktura krytyczna Porty są dziś kluczową infrastrukturą dla gospodarek Europy, obsługując znaczną część międzynarodowego handlu. Około 75% europejskiego importu i

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Ochrona środowiska

Transport

Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.

Konsument

Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.