49 złośliwych wtyczek zniknęło ze sklepu Chrome
W Chrome Web Store znajdowało się 49 rozszerzeń dla przeglądarki Chrome, które ułatwiały wyłudzanie informacji od właścicieli kryptowalut. Google usunęło wtyczki z platformy po interwencji badacza bezpieczeństwa z MyCrypto.
Wśród usuniętych rozszerzeń znalazły się zarówno te adresowane dla użytkowników portfeli sprzętowych (Ledger, Trezor, KeepKey), jak i programowych (Jaxx, MyEtherWallet, Metamask, Exodus, Electrum). Harry Denley, badacz bezpieczeństwa z MyCrypto, wykrył i opisał sposób działania złośliwych wtyczek przeglądarki Chrome. Użytkownicy, którzy pobrali rozszerzenia, wprowadzali dane uwierzytelniające potrzebne do uzyskania dostępu do portfela, takie jak frazy mnemoniczne, klucze prywatne i pliki kluczy i nieświadomie wysłali je złodziejom. Dzięki pozyskaniu wrażliwych informacji napastnicy mogli łatwo ogołocić portfele swoich ofiar. Jednak, aby mechanizm zadziałał, internauci musieli zostać przekierowani do witryn będących pod nadzorem hakerów. Ci ostatni, przeprowadzali kampanie phishingowe, wykupując w tym celu reklamy Google Ads. Przykładowo osoba poszukująca w wyszukiwarce informacji o portfelu Ledger mogła bardzo szybko trafić za pośrednictwem GoogleAds na serwis wygenerowany przez oszustów.
- Dobra wiadomość jest taka, że Harry Denley poinformował Google o złośliwych wtyczkach i nie ma już ich na platformie. Natomiast zła jest taka, że przestępcy kradnący środki z portfeli kryptowalutowych będą ponawiać tego typu ataki w przyszłość. Dlatego przez wyrażeniem zgody na instalację jakiegolwiek rozszerzenia, trzeba zwrócić uwagę na wymagane przez nie uprawnienia. Poza tym użytkownicy portfeli powinny stworzyć osobny profil wykorzystywany wyłącznie do operacji związanych z obsługą kryptowalut – doradza Mariusz Politowicz ekspert ds. bezpieczeństwa w Bitdefender Polska.
Niestety, nie zawsze można ufać recenzjom umieszczanych na platformach z aplikacjami czy pluginami. W przypadku złośliwych rozszerzeń Chrome pojawiło się wiele pozytywnych komentarzy i maksymalnych not przyznających im pięć gwiazdek. Choć Google zauważa, że większość pozytywnych opinii ograniczała się do lakonicznych wpisów takich „ dobra aplikacja” czy „pomocne rozszerzenie”. Gwoli sprawiedliwości należy dodać, że na Chrome Web Store opublikowano też krytyczne opinie, które wskazywały na złośliwy charakter rozszerzeń.
Portfel kryptowalut jest miejscem do przechowywania i zapisywania klucza prywatnego, czyli ciągu znaków uprawniających do wysyłania wirtualnych walut. Co ważne, kryptowaluty nie znajdują się w nim „fizycznie”, a umieszczone są jedynie dane liczbowe zapisane w chronologicznej bazie tzw. łańcuchu bloków.
5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!
Hakerzy łupią Polaków. Kradną pieniądze i konta w mediach społecznościowych
40 lat wydajności: prezentacja technologii Patriot na targach CES 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Prąd z największej prywatnej inwestycji energetycznej w Polsce popłynie w 2027 roku. Polenergia dostała właśnie potężny zastrzyk finansowania
Polenergia S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na budowę morskich farm wiatrowych. Finansowanie wyniesie 750 mln zł i zostanie wykorzystane do budowy dwóch farm o łącznej mocy 1440 MW. Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce realizuje ten projekt z norweskim Equinorem. Prace związane z budową fundamentów turbin na Bałtyku mają się rozpocząć w 2026 roku. Projekty offshorowe będą jednym z filarów nowej strategii Polenergii, nad którą spółka właśnie pracuje.
Przemysł
Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością [DEPESZA]
Innowacje cyfrowe w przemyśle, choć wiążą się z kosztami i wyzwaniami, są jednak postrzegane przez firmy jako szansa. To podejście przekłada się na większą otwartość do ich wdrażania i chęć inwestowania. Ponad 90 proc. firm przemysłowych w Polsce, które wprowadziły co najmniej jedno rozwiązanie Przemysłu 4.0, dostrzega wyraźną poprawę efektywności procesów produkcyjnych – wynika z nowego raportu Autodesk. Choć duża jest wśród nich świadomość narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, na razie tylko 14 proc. wykorzystuje je w swojej działalności.
Prawo
Przez „wrzutkę legislacyjną” saszetki nikotynowe mogły zniknąć z rynku. Przedsiębiorcy domagają się konsultowania nowych przepisów
Coraz popularniejsze na rynku saszetki z nikotyną do tej pory funkcjonują poza systemem fiskalnym i zdrowotnym. Nie są objęte akcyzą ani zakazem sprzedaży osobom niepełnoletnim. Dlatego też sami producenci od dawna apelują do rządu o objęcie ich regulacjami, w tym podatkiem akcyzowym, żeby uporządkować rosnący rynek i zabezpieczyć wpływy budżetowe państwa. Ministerstwo Zdrowia do projektu ustawy porządkującej rynek e-papierosów bez zapowiedzi dodało regulację dotyczącą saszetek nikotynowych, która jednak w praktyce mogła zlikwidować tę kategorię wyrobów na rynku. Przedsiębiorcy nie kryją rozczarowania sposobem, w jaki wprowadzane są zmiany w przepisach regulujących rynek.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.