7 oznak, że czas włączyć kontrolę rodzicielską
Internet to nie tylko zabawa i gry, ale również miejsce, gdzie dzielimy się informacjami z nieznajomymi, którzy nie zawsze mają dobre intencje. Jeśli dorośli padają ofiarą oszustów, stalkerów czy cyberprzestępców, łatwo sobie wyobrazić jakie niebezpieczeństwa czekają na kilkuletnie dziecko lub nastolatka.
- Jednym ze sposobów na zapewnienia bezpieczeństwa dziecka korzystającemu z Internetu jest zastosowanie kontroli rodzicielskiej. Umożliwia ona monitorowanie oraz filtrowanie nieodpowiednich treści oraz pomaga wypracować lepsze nawyki związane z użyciem smartfona czy komputera. Tego typu funkcjonalność jest oferowana przez niektóre programy antywirusowe - tłumaczy Mariusz Politowicz, z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Trzeba jednak uważać, aby narzędzie do kontroli nie było wykorzystywane do obsesyjnego śledzenia każdego ruchu dziecka w Internecie lub naruszania ich prywatności. Kiedy należy sięgnąć po tego typu rozwiązanie? Bitdefender zwraca uwagę na siedem znaków ostrzegawczych, które powinny skłonić rodziców do uruchomienia trybu kontrolnego.
- Dzieci zakradają się z urządzeniami elektronicznymi do sypialni. Chociaż takie postępowanie można zaobserwować u wielu dzieci, które nie chcą rezygnować z dodatkowego czasu na oglądanie programu lub granie, może to wskazywać na bardziej szkodliwe zachowanie.
- Dziecko zaczyna ignorować obowiązki rodzinne i pracę szkolną, bowiem spędza większość czasu w sieci.
- Dzieci przestają komunikować się z członkami rodziny, spędzając cały swój wolny czas ze smartfonem lub tabletem w ręku.
- Historia przeglądarki dzieci ujawnia dostęp do stron internetowych nieodpowiednich dla wieku. Najmłodsi domownicy są na ogół ciekawscy i najczęściej ich wzorce wyszukiwania zaczynają się dość niewinnie, ale z czasem mogą prowadzić do treści i aplikacji przeznaczonych dla dorosłych.
- Dziecko izoluje się od rodziny, a na urządzeniu znajdują się aplikacje do obsługi wiadomości w czasie rzeczywistym. Jest to prawdopodobnie jeden z najbardziej niepokojących sygnałów dla rodzica, ponieważ może to oznaczać komunikację z nieznajomym.
- Dziecko wykazuje oznaki wyczerpania i nie może skupić się na pracy w szkole, pracach domowych lub innych czynnościach.
- Dziecko zamienia czas przeznaczony na sen na obcowanie z komputerem bądź smartfonem.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.