Komunikaty PR

75% przedsiębiorców jest zainteresowanych najmem elektroniki - badanie Plenti

2024-01-29  |  11:00
Biuro prasowe

Nie tylko kupno czy leasing – przedsiębiorcy coraz częściej sięgają również po terminowy najem elektroniki. Według badania przygotowanego na zlecenie platformy Plenti – lidera rynku najmu sprzętu elektronicznego - 75% firm jest zainteresowanych najmem komputerów, smartfonów
czy innych rodzajów „biurowej” elektroniki. Przedsiębiorcy chętnie wypożyczają również sprzęt
do wirtualnej rzeczywistości czy konsole do gier, czyli urządzenia, które kojarzą się przede wszystkim z rozrywką.  

- Obserwujemy dynamiczny wzrost zainteresowania najmem elektroniki wśród przedsiębiorców. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jak właściciele firm podchodzą do tego zagadnienia. Trzech na czterech z nich przyznaje, że wynajem elektroniki jest dla nich atrakcyjną alternatywą dla jej zakupu lub wzięcia w leasing. Pozwala im na elastyczny dostęp do potrzebnego sprzętu bez konieczności ponoszenia wysokich, jednorazowych wydatków lub wiązania się długoterminową umową. Dla części z nich jest to przeniesienie pozytywnych doświadczeń z rynku motoryzacyjnego, na którym usługa terminowego najmu samochodów jest standardem – mówi Wojciech Rokosz, prezes i założyciel Plenti. 

Na kierowanej przez niego platformie przedsiębiorcy stanowią coraz ważniejszą kategorię klientów.
W 2023 roku liczba najmów biznesowych, czyli takich, gdzie po drugiej stronie jest klient prowadzący działalność gospodarczą lub spółka, wzrosła trzykrotnie. W samym czwartym kwartale ubiegłego roku ten wzrost wyniósł ponad 60%.

Przedsiębiorcy korzystający z platformy Plenti najczęściej wynajmują na niej sprzęt z kategorii „biuro”, w której są dostępne wszystkie urządzenia niezbędne do pracy biurowej. Największym zainteresowaniem ze strony właścicieli firm cieszą się smartfony, laptopy oraz monitory komputerowe. Drugą najpopularniejszą kategorią jest rozrywka, w której głównie wynajmowane są gogle do wirtualnej rzeczywistości (VR) oraz konsole do gier.

Z danych Plenti wynika, że przedsiębiorcy decydują się na dłuższy okres najmu niż klienci indywidualni. W ich przypadku średni okres wynajmu smartfonu to 10 miesięcy, laptopa – 7 miesięcy, a monitora komputerowego – 12 miesięcy. Elektronika z kategorii rozrywka jest wynajmowana na podobny czas. Dla konsoli do gier jest to średnio 11 miesięcy. Popularne są też krótsze okresy najmu – na okres kilku dniu lub tygodni. W takich przypadkach elektronika jest wypożyczana w związku z organizacją określonych wydarzeń biznesowych, takich jak konferencje, spotkania dla klientów lub partnerów czy też targi.

- Możliwość terminowego najmu elektroniki, wtedy kiedy jest ona rzeczywiście potrzebna, doskonale wpisuje się w model biznesowy niektórych typów przedsiębiorstw. Doskonałym przykładem jest właśnie branża eventowa, która potrzebuje krótkoterminowego dostępu do określnych kategorii sprzętu. Platforma Plenti jest w stanie spełnić te potrzeby, zapewniając elastyczną możliwość wynajmu określonych kategorii sprzętu elektronicznego – mówi Wojciech Rokosz, prezes Plenti.

Przykładem takiej współpracy jest strefa wirtualnej rzeczywistości na warszawskiej wystawie „VAN GOGH & FRIENDS – The Immersive Experience”. Gogle VR, które umożliwiają odwiedzającym doświadczyć podróży w głąb najbardziej znanych obrazów Van Gogha, zostały wypożyczone na platformie Plenti. 

Możliwość wynajęcia elektroniki to nie jest jedyna usługa Plenti dla przedsiębiorców. Platforma prowadzi również program PlentiPartners, skierowany do osób prowadzących działalność gospodarczą oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Program umożliwia im zarabianie na wynajmie elektroniki użytkowej – partnerzy kupują sprzęt elektroniczny, a następnie wynajmują go Plenti, które udostępnia go na platformie. W zamian przedsiębiorcy otrzymują stałe wynagrodzenie, niezależnie od tego czy ich sprzęt jest wypożyczony, czy też nie. Dodatkowo, Plenti odpowiada za ubezpieczenie i serwisowanie urządzeń partnerów, a po zakończeniu okresu współpracy je od nich wykupuje. Na koniec 2023 roku w programie uczestniczyło 107 partnerów, z którymi Plenti zawarło 137 umów.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25 Biuro prasowe
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Targi Bezpieczeństwa

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca

5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.

Ochrona środowiska

Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.

Handel

Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.