AMR na fali wznoszącej
Międzynarodowa Federacja Robotyki opublikowała raport World Robotics 2024 – Service Robots z danymi dotyczącymi sprzedaży m.in. autonomicznych robotów mobilnych (AMR). Ich sprzedaż w ubiegłym roku osiągnęła poziom 113.000 jednostek, co oznacza wzrost w porównaniu z 2022 r. o 35%. W tej liczbie aż 71% nowych wdrożeń i 80.260 urządzeń to roboty zajmujące się transportem w pomieszczeniach bez dostępu publicznego, czyli na przykład w fabrykach lub magazynach.
- Stały wzrost zainteresowania robotami do transportu wewnętrznego potwierdza zapotrzebowanie firm na rozwiązania pozwalające im usprawnić intralogistykę. Wyraźnie widzimy, że przedsiębiorstwa, które poznały AMR rozbudowują obecnie swoje floty, by jeszcze w większym stopniu wykorzystywać ich zalety: łatwość nawigacji w zmiennym środowisku, podnoszenie bezpieczeństwa na hali produkcyjnej i lepsze planowanie procesów – mówi Jesper Sonne Thimsen, Territory Manager, Nordic & CEE North, Mobile Industrial Robots.
Raport IFR wskazuje, że najczęstszymi gałęziami produkcji stosującymi roboty mobilne są branże: motoryzacyjna, elektryczna/elektroniczna, metalowa, chemiczna, tworzyw sztucznych i gumy, a także spożywcza.
Popularne zadania zautomatyzowane przez roboty to przede wszystkim transport produktów i części w ramach procesu produkcyjnego, odbieranie i dostarczanie elementów do montażu, załadunek palet i luźnych części, dostarczanie palet do procesów produkcyjnych, transport produktów i palet w ramach procesów magazynowych, odbieranie zamówień, transport części i materiałów w procesach typu just-in-time delivery.
Polska premiera MiR1200 Pallet Jack na Forum Cobotyki
W trend nakreślony przez IFR doskonale wpisuje się nowość Mobile Industrial Robots - przenośnik paletowy MiR1200 Pallet Jack.
Został on zaprojektowany z myślą o złożonych wymaganiach magazynowych i dynamicznych środowiskach, które sprawiają, że tradycyjna automatyzacja jest wyzwaniem. Przetrenowany na ponad 1,2 miliona rzeczywistych i syntetycznych obrazów, łączy dane z czterech kamer RGBD, umożliwiając szybką i precyzyjną obsługę palet. Jednocześnie platforma NVIDIA Jetson łączy informacje zwrotne z kamer RGBD, a także LiDAR 3D, aby wykrywać przeszkody w przestrzeni 3D w celu całkowicie autonomicznej nawigacji.
MiR1200 Pallet Jack będzie miał swoją polską premierę w trakcie Forum Cobotyki – czwartego już spotkania ekspertów i entuzjastów automatyzacji produkcji, organizowanego 27 listopada 2024 we Wrocławiu przez ProCobot – partnera Mobile Industrial Robots w Polsce. W trakcie wydarzenia prezentację na temat The Future is Now: How Interoperability, Cybersecurity, and AI Are Driving AMR Advancements przeprowadzi Birol Esmer, Head of Software Product Management w Mobile Industrial Robots. Więcej informacji i rejestracja na stronie www.forum-cobotyki.com.pl
Przyszłość należy do robotów mobilnych
Potencjał dla zastosowań robotów mobilnych w wielu branżach jest bardzo duży. Jednym z głównych czynników przemawiających za ich rosnącą popularnością są zmiany demograficzne, które już teraz wpływają na rynki pracy w wielu gospodarkach. Według Międzynarodowej Federacji Robotyki wykorzystanie robotów do automatyzacji manualnych i obciążających fizycznie zadań będzie kluczowym czynnikiem przyciągającym do firm produkcyjnych pracowników o różnych poziomach kwalifikacji. Dodatkowy popyt na roboty usługowe będzie wynikał z dążenia do zwiększenia odporności produkcji na pandemie i zawirowania w łańcuchach dostaw poprzez reshoring. Czynnikiem zwiększającym popularność automatyzacji intralogistyki w środowiskach niepublicznych (np. magazynach, fabrykach) będzie również podnoszenie ładowności robotów, a także nowe ich zastosowania – np. do załadunku i rozładunku ciężarówek.
- Postęp technologiczny dokonuje się nie tylko w podstawowej dziedzinie robotyki, ale także w technologiach pokrewnych, takich jak sztuczna inteligencja. Dzięki wdrożeniu uczenia maszynowego i zaawansowanych systemów wizyjnych roboty mobilne mogą być jeszcze bardziej użyteczne w przestrzeniach fabrycznych. Rosnące floty robotów mobilnych wymagają jednak specjalistycznego oprogramowania do zarządzania nimi bez naruszania bezpieczeństwa informatycznego. Wyzwaniem przyszłości jest także interoperacyjność i wdrażanie wspólnych standardów do zarządzania AMR pochodzącymi od różnych producentów - mówi Birol Esmer.
Wyższy dodatek za pracę w nocy? Tak. Już od stycznia 2025!
Agrii Polska rusza z innowacyjnym systemem szkoleń
Kobiety w biznesie: mniej, ale bardziej odpowiedzialne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Akcesja Ukrainy będzie dużym wyzwaniem dla unijnego rolnictwa. Obie strony czeka kilka lat przygotowań
Ukraina ze względu na wielkość terytorium i żyzne grunty jest rolniczą potęgą. Jej przystąpienie do Unii Europejskiej może być wyzwaniem dla całego europejskiego rolnictwa. Pokazały to ostatnie lata, kiedy zwolnienie z ceł ukraińskich produktów zdestabilizowało sytuację rynków rolnych w części krajów. Ukraińskie rolnictwo wciąż nie spełnia unijnych wymagań. Komisja Europejska oceniła gotowość branży rolnej na 2 w sześciopunktowej skali.
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Konsument
Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców
Ponad 60 proc. konsumentów kupiło produkt na podstawie rekomendacji lub promocji przez twórców internetowych. 74 proc. uważa, że treściom przekazywanym przez influencerów można zaufać – wynika z badania EY Future Consumer Index. W Polsce na influencer marketing może trafiać ok. 240–250 mln zł rocznie, a marki widzą ogromny potencjał w takiej współpracy. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikroinfluencerzy, czyli osoby posiadające od kilku do kilkudziesięciu tysięcy followersów, ale o silnym zaangażowaniu.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.