Komunikaty PR

Analitycy F5 przewidują rosnącą liczbę ataków z wykorzystaniem algorytmów AI

2024-02-23  |  15:15
Biuro prasowe
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Dzięki sztucznej inteligencji rozwój aplikacji oraz interfejsu programowania aplikacji (API) może odbywać się niezwykle dynamicznie. Jednak powszechne korzystanie z AI ma równie wielu zwolenników, co  adwersarzy. Ci drudzy kładą nacisk na ryzyko związane z cyberbezpieczeństwem, co wpisuje się w prognozy ekspertów na rok 2024. Analitycy F5 przewidują rosnącą liczbę ataków z wykorzystaniem algorytmów AI, w szczególności w środowiskach multicloudowych i na brzegu sieci. Czy coraz większa świadomość przedsiębiorców i wprowadzane nowe obostrzenia zagwarantują nam bezpieczeństwo danych?

Sztuczna inteligencja stała się nieodzownym elementem rozwoju aplikacji i API, stwarzając równocześnie nowe wyzwania dla firm w zakresie bezpieczeństwa. Rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji bazują na wielu źródłach danych, modelach i usługach rozproszonych zarówno w środowiskach lokalnych, chmurowych, jak i brzegowych, a połączonych przez rozwijającą się sieć interfejsów API. Ochrona tych połączeń i danych, które przez nie przechodzą, jest krytycznym wyzwaniem w zakresie bezpieczeństwa, z którym firmy wdrażające rozwiązania z AI muszą się zmierzyć.

Multicloud i rozwiązania hybrydowe pożywką dla cyberprzestępców

Jak wynika z opracowywanego właśnie raportu F5[1] za rok 2024, 88% przedsiębiorstw deklaruje wdrażanie aplikacji i API w wielu lokalizacjach. Wynika to z konieczności sprostania wysokim wymaganiom użytkowników, którzy oczekują najwyższej jakości rozwiązań cyfrowych, co możliwe jest poprzez korzystanie z architektur hybrydowych i wielochmurowych, które – w przeciwieństwie do pojedynczej chmury – oferują dużą elastyczność.

Dane z tego samego raportu wskazują, że odsetek organizacji hostujących swoje aplikacje w sześciu różnych środowiskach podwoił się w ciągu ostatniego roku do 38%. Zaowocowało to powstawaniem ogromnej liczby coraz bardziej złożonych środowisk aplikacji korporacyjnych, których skomplikowana architektura nie tylko spowalnia operacje, lecz także rozszerza obszar zagrożeń i stwarza znaczne ryzyko dla organizacji. Nic więc dziwnego, że hostowane w ten sposób aplikacje i przepływające przez nie krytyczne dane stały się łakomym kąskiem dla cyberprzestępców i celem coraz bardziej wyrafinowanych cyberataków.

Nowoczesne przedsiębiorstwa w obliczu cyberbezpieczeństwa

Badania[2] pokazują, że cyberprzestępcy potrzebują zaledwie pięciu dni od momentu włamania do firmowych systemów do rozpoczęcia szkodliwych działań, a z roku na rok ten czas będzie ulegać skróceniu. Coraz więcej przedsiębiorstw może się zatem spodziewać spektakularnych awarii narzędzi opartych na AI – takich jak masowe wycieki danych osobowych, nowatorskie techniki uzyskiwania nieautoryzowanego dostępu czy ataki typu denial of service. Tym bardziej zapewnienie bezpiecznego wdrożenia i użytkowania aplikacji AI powinno stać się priorytetem dla wszystkich organizacji[3].

Zarówno w Polsce, jak i na świecie, firmy zmagają się z coraz bardziej wyrafinowanymi i kreatywnymi atakami cyberprzestępców wymierzonymi m.in. w aplikacje oparte na sztucznej inteligencji. Jest to wyzwanie dla przedsiębiorstw, które stają przed zadaniem równoczesnego dostarczania i zabezpieczania usług AI. Wywiera to również presję na zespoły odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo. W odpowiedzi na te wyzwania dostarczamy kompleksowe rozwiązania, które uproszczą ten proces i znacznie ułatwią zapewnienie bezpieczeństwa aplikacji oraz API w każdym środowisku – komentuje Bartłomiej Anszperger, Solution Engineering Manager F5 w Polsce.

Bezpieczeństwo API w kompleksowym rozwiązaniu

W odpowiedzi na te rynkowe uwarunkowania F5 tworzy najbardziej kompleksowe w branży, gotowe do obsługi AI rozwiązanie bezpieczeństwa API i wprowadza testowanie kodu API oraz  analizę telemetryczną do F5 Distributed Cloud Services. Firma na stałe włącza do swojego portfolio inteligentne rozwiązania, które zapewnią klientom bezpieczeństwo w obliczu wyrafinowanych zagrożeń wynikających z użytkowania aplikacji bazujących na AI oraz ułatwią bezpieczne zarządzanie środowiskami aplikacji wielochmurowych.

Dzięki współpracy z firmą Wib, innowatorem w dziedzinie bezpieczeństwa API,  najnowsze rozwiązanie umożliwia obserwację i wykrywanie luk w zabezpieczeniach już w trakcie powstawania aplikacji, co zapewnia identyfikację zagrożeń i wdrażanie polityki bezpieczeństwa jeszcze zanim interfejsy API wejdą do produkcji. Dzięki temu klienci nie muszą inwestować w oddzielne narzędzia odpowiedzialne za bezpieczeństwo API i zarządzania nimi, ponieważ najnowsze rozwiązanie F5 oferuje te funkcje w ramach jednej platformy.

– W dzisiejszym wysoce rozproszonym i wzajemnie połączonym świecie ochrona połączeń, które napędzają procesy o krytycznym znaczeniu dla biznesu, staje się jednym z priorytetów bezpieczeństwa przedsiębiorstwa. Ponieważ sztuczna inteligencja przyspiesza rozwój aplikacji i interfejsów API, możliwość konsolidacji narzędzi i posiadania jednego kompleksowego rozwiązania dla bezpieczeństwa API będzie wartością dla każdej firmy – podkreśla Mariusz Sawczuk, Senior Solutions Engineer F5 w regionie EMEA. 


[1]Raport F5 State of Application Strategy 2024

[2]Active Adversary Report for Security Practitioners firmy Sophos

[3] Wynika z badania Netskope Threat Labs

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Sony zapowiada kamerę PTZ 4K 60p - BRC-AM7 Biuro prasowe
2024-04-12 | 11:45

Sony zapowiada kamerę PTZ 4K 60p - BRC-AM7

Firma Sony zapowiedziała wprowadzenie na rynek flagowej kamery PTZ (pan-tilt-zoom) 4K 60p z wbudowanym obiektywem: BRC-AM7. Nowy model jest wyposażony w technologię automatycznego
IT i technologie Sony na targach NAB 2024
2024-04-12 | 11:15

Sony na targach NAB 2024

Firma Sony przygotowuje się do targów NAB 2024, gdzie zaprezentuje rozwiązania z takich dziedzin jak: produkcja zdalna, przetwarzanie obrazu, systemy audio, przetwarzanie
IT i technologie Sztuczna inteligencja w sektorze publicznym: nie jest dobrze!
2024-04-10 | 14:01

Sztuczna inteligencja w sektorze publicznym: nie jest dobrze!

W niedawnej ankiecie przeprowadzonej przez Salesforce aż 60% specjalistów IT z sektora publicznego wskazało niedobór umiejętności w zakresie sztucznej inteligencji (AI) jako

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Rynek nieruchomości premium w Polsce szybko rośnie. Do Europy Zachodniej sporo nam jeszcze brakuje

Z roku na rok przybywa nieruchomości premium w Polsce, a cały rynek zyskuje na wartości. W porównaniu do Europy Zachodniej pozostajemy nieco w tyle, co wynika m.in. z tego, że rynek powstał stosunkowo niedawno, a określenie „premium” w stosunku do inwestycji mieszkaniowej było często nadużywane i straciło na znaczeniu. – Wysoki standard nieruchomości to nie tylko dobra lokalizacja czy ładna elewacja. Musi ona spełniać szereg warunków jednocześnie – mówi Rafał Kula, prezes i współzałożyciel NOHO Investment.

Transport

Budowa sieci ładowania elektryków znacząco przyspieszy. W życie wchodzą nowe unijne przepisy

13 kwietnia wchodzi w życie rozporządzenie AFIR dotyczące rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych. Unijne przepisy zakładają m.in. budowę wzdłuż najważniejszych unijnych korytarzy transportowych stacji do szybkiego ładowania i podniesienie łącznej mocy punktów ładowania o niemal połowę w mniej niż dwa lata. – AFIR to z jednej strony rozwiązanie naszych problemów, z drugiej jednak zagrożenie ze względu na nieprzygotowaną infrastrukturę – ocenia Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

Handel

Kakao podrożało w ekspresowym tempie. Czekolada może się stać towarem luksusowym

Błyskawicznie rosnące w tym roku ceny kakao na globalnym rynku przyciągają uwagę już nie tylko inwestorów, ale i mediów skierowanych do szerokiego grona odbiorców. Przyczyną dynamicznego wzrostu cen są niesprzyjające warunki pogodowe w Afryce Zachodniej, której kraje są głównymi dostawcami kakao na światowe rynki. Przekłada się to na wielkość i jakość zbiorów, a przy tym trudno oczekiwać zmiany trendu w krótkim terminie. W konsekwencji rosną ceny produktów czekoladowych na rynku detalicznym.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.