Komunikaty PR

Antywirusowa technologia w służbie uczniów i nauczycieli

2021-05-19  |  13:05
Biuro prasowe
Kontakt
Łukasz Bardyszewski
PR consultants

Kasprowicza 119/57
01-949 Warszawa
lukasz.bardyszewski|prconsultants.pl| |lukasz.bardyszewski|prconsultants.pl
+48 605 530 455
www.prconsultants.pl

Szkoła Montessori im. Pilota Pirxa w Rzeszowie wdrożyła technologię pozwalającą na stałą i bezpieczną dezynfekcję powietrza w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie. Cztery profesjonalne urządzenia pracują na korytarzu, w szkolnych salach oraz na oddziale przedszkolnym, chroniąc wychowanków oraz nauczycieli przed wszelkimi grzybami, pleśniami i innymi wirusami.

Odkąd urządzenia pojawiły się w rzeszowskiej placówce, nie doszło do sytuacji, w której konieczne było jej zamknięcie z powodu zachorowań na COVID-19 wśród kadry, uczniów czy rodziców. Wcześniej, choć szkoła podejmowała wszelkie kroki w celu zabezpieczenia placówki, zanotowała zachorowania na COVID-19. – Dwa razy zmuszeni byliśmy zamknąć przedszkole z tego powodu – mówi Justyna Łasocha, dyrektorka Szkoły Montessori im. Pilota Pirxa w Rzeszowie.

Wdrożenie urządzeń pozwoliło na zwiększenie bezpieczeństwa zdrowotnego, ale podniosło też komfort przebywania w placówce, na co uwagę zwrócili sami wychowankowie. – Kiedy jeszcze testowaliśmy urządzenie, już po kilku dniach, nasze dzieci wchodząc do sali, stwierdziły, że w klasie czuć wiosnę. Zmiana jakości powietrza była bardzo wyraźna, powietrze zdecydowanie jest przyjemniejsze – podkreśla Justyna Łasocha.

Na decyzję szkoły o zastosowaniu chroniących zdrowie urządzeń duży wpływ miały ogłoszone w styczniu br. wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy przetestowali je na oddziałach covidowych szpitali w Bochni i Krakowie. Szczegółowej analizie poddano próbki powietrza, filtry urządzeń oraz maseczki i bezpośrednie otoczenie hospitalizowanych pacjentów.

– Wirus jest eliminowany przez urządzenie z powietrza – mówi dr hab. Anna Różańska, z Zakładu Kontroli Zakażeń i Mykologii, Wydziału Lekarskiego Katedry Mikrobiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego – Potwierdzono jego obecność na stronie twarzowej maseczki chirurgicznej pacjentów. Był także obecny na filtrze wlotowym, wstępnym, którym powietrze obecne w pomieszczeniu było wprowadzane do urządzenia Sterylis. Po przejściu powietrza przez urządzenie, po naświetleniu promieniowaniem UV-C, na filtrze wylotowym wynik oznaczenia był ujemny – dodaje Anna Różańska.

Urządzenia zastosowane w Szkole Montessori im. Pilota Pirxa w Rzeszowie (Sterylis Basic) wykorzystują w procesie dezynfekcji dwustopniową filtrację powietrza oraz promieniowanie UV-C o długości fali 253,7 nanometrów. Co istotne, cały proces jest w pełni bezpieczny dla przebywających w szkolnych pomieszczeniach osób. Dzięki tzw. pułapkom świetlnym promieniowanie ultrafioletowe działa jedynie w obrębie szczelnie zamkniętej komory urządzenia.

 

***

Materiał filmowy: https://youtu.be/ebWZ5FxaQ7Q

Szkoła Montessori im. Pilota Pirxa to niepubliczna szkoła podstawowa z oddziałem przedszkolnym, która funkcjonuje w Rzeszowie od czterech lat. Łącznie z przedszkolakami, uczy się dziś w niej 71 dzieci. Zarówno przedszkole, jak i szkoła, prowadzone są zgodnie z metodą Marii Montessori – dają dzieciom wolność i swobodę ale w określonych granicach, podążają za dzieckiem, zgodnie z jego rytmem, ale bacznie obserwując jego indywidualny rozwój w taki sposób, aby niczego nie pominąć. Organem prowadzącym placówkę jest Fundacja Curiositas - pozarządowa organizacja non-profit, założona w 2017 roku przez młodych rodziców skupionych wokół idei poszerzenia i urozmaicenia oferty oświatowej w Rzeszowie. Więcej: montessorirzeszow.pl

Szkoła zastosowała polskie urządzenia Sterylis (w wersji Basic), które mają atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny i laboratoryjnie zmierzone bezpieczeństwo w zakresie UV-C. Urządzenia przeszły również badania w Uniwersytetu Jagiellońskiego – w tym unikatowe badanie w szpitalach covidowych, potwierdzające skuteczność w zakresie niszczenia koronawirusa SARS-CoV-2. Sterylisy są stosowane m.in. w prywatnych i publicznych szpitalach, przychodniach zdrowia i gabinetach lekarskich, biurach i firmach przemysłowych oraz tysiącach punktów handlowych w Polsce, Słowacji i Niemczech. Więcej: sterylis.com

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PR consultants
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Wspólna zabawa, wspólny rozwój: Grupa LEGO odkrywa korzyści płynące z zabawy! Biuro prasowe
2024-09-26 | 18:00

Wspólna zabawa, wspólny rozwój: Grupa LEGO odkrywa korzyści płynące z zabawy!

Nowe badanie Play Well Grupy LEGO na Polskę dowodzi, że jedna na pięć rodzin (17%) nigdy nie bawi się razem[1], mimo że aż 83% rodziców rozumie, jak ważna jest zabawa dla rodzinnego
Edukacja Zwycięstwo Polaków na Międzynarodowej Olimpiadzie Ekonomicznej
2024-09-26 | 12:50

Zwycięstwo Polaków na Międzynarodowej Olimpiadzie Ekonomicznej

Jaki jest klucz do sukcesu? Polska ponownie udowodniła, że w świecie ekonomii jest siłą nie do zlekceważenia! Nasi utalentowani młodzi adepci ekonomii zdominowali Międzynarodową
Edukacja Jesień z językiem chińskim stacjonarnie i online
2024-09-25 | 08:00

Jesień z językiem chińskim stacjonarnie i online

Chiny są jednym z najszybciej rozwijających się krajów na świecie, a ich wpływ na gospodarkę globalną stale rośnie. Znajomość języka chińskiego może otworzyć drzwi do wielu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Do 2050 roku lotnictwo ma być zeroemisyjne. Do osiągnięcia tego celu konieczna jest wymiana floty i przejście na ekologiczne paliwa

Lotnictwo odpowiada za ok. 4 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE. Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) prognozowała, że wraz z dynamicznym wzrostem ruchu lotniczego do 2050 roku emisje z lotnictwa mogą się potroić w porównaniu z 2015 rokiem. Dlatego dwa lata temu wszystkie państwa członkowskie tej organizacji przyjęły zobowiązanie, by w ciągu kolejnych 25 lat dążyć do zeroemisyjności. Eksperci oceniają, że do tego konieczne są co najmniej dwa warunki – przejście na ekologiczne paliwa lotnicze i modernizacja floty.

Prawo

Rośnie liczba wynalazków wykorzystujących sztuczną inteligencję. Za rozwojem technologii nie nadążają przepisy

W ciągu ostatnich 10 lat liczba patentów związanych z generatywną sztuczną inteligencją wzrosła z 733 w 2014 roku do ponad 14 tys. w 2023 roku – wynika z raportu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Łącznie w ciągu dekady przyznano niemal 54,5 tys. patentów dla tego typu wynalazków. Nie wszystkie kwestie związane z prawem własności intelektualnej, prawem autorskim, wykorzystaniem gen AI są uregulowane. – Potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby znalazły się odpowiednie rozwiązania prawne, które pozwolą na ochronę rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję – ocenia Dorota Rzążewska, prezeska Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

DlaWas.info

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.