Apel otwarty do firm sharingowych - połączmy siły w walce z koronawirusem!
Wheelme
Robotnicza 42A
53-608 Wrocław
kinga|wheelme.app| |kinga|wheelme.app
607845945
https://wheelme.app/
Transport współdzielony jest obecnie jedną z bezpieczniejszych metod poruszania się po mieście. Dlatego ważne jest zwiększenie dostępności usług shared mobility dla osób, które muszą codziennie docierać do pracy. Wheelme, jako platforma Mobility-as-a-Service i członek Stowarzyszenia Mobilne Miasto, apeluje do firm sharingowych - połączmy siły.
Ostatnie tygodnie są dla nas wszystkich bardzo trudne. Tysiące osób zostały poddane domowej kwarantannie, kolejne setki tysięcy biorą udział w akcji #zostanwdomu. Wiemy, że grupy zawodowe m.in. takie jak: personel medyczny, pracownicy aptek, sklepów, muszą dotrzeć do pracy. Jednocześnie nie wszystkie pracujące w tych grupach zawodowych osoby dysponują własnym środkiem transportu. Te osoby szukają dowolnego, najbliższego i najłatwiej dostępnego sposobu na przemieszczenie się. W sytuacji, kiedy komunikacja miejska i podmiejska obwarowana jest obostrzeniami, wspólne działanie firm z branży pojazdów na minuty, pozwoli na stworzenie alternatywnej sieci transportu. Takie rozwiązanie umożliwi komfortowy i przede wszystkim bezpieczny transport do miejsca pracy.
Jako Wheelme, platforma Mobility-as-a-Service (MaaS) działająca w Polsce od 2018 roku, chcielibyśmy podpisać się pod apelem Stowarzyszenia Mobilne Miasto, skierowanym do całej branży sharingowej w Polsce.
Uważamy, że w obecnej sytuacji transport współdzielony jest jedną z bezpieczniejszych metod poruszania się po mieście. Ogromnie cieszy nas fakt, jak starannie i sumiennie operatorzy pojazdów współdzielonych podchodzą do walki z koronawirusem i dezynfekują swoje pojazdy.
Obserwując użycie Wheelme w ostatnich tygodniach pandemii SARS-CoV-2, zgromadzone dane (platforma Wheelme jest dostępna w blisko 50 miastach w Polsce) pozwalają nam wyciągać wnioski o rosnącym zapotrzebowaniu na dotarcie z punktu A do B, niezależnie od firmy, której pojazd miałby zostać użyty. Liczy się przede wszystkim dostępność.
Tak samo jak Prezes Stowarzyszenia Mobilne Miasto, Adam Jędrzejewski, uważamy, że jedną z metod na ułatwienie z korzystania z pojazdów na minuty, jest udostępnienie oferty firm zarządzających tymi pojazdami platformom MaaS, takim jak Wheelme.
Jednocześnie, jako Wheelme, deklarujemy pełną gotowość do takich działań. Pomimo #zostanwdomu i zespołu Wheelme rozsianego po całej Polsce, gwarantuję, że każda firma wyrażająca wolę współpracy, w ramach zwiększenia dostępności usług i integracji branży, zostanie włączona do systemu bezpośrednich wypożyczeń całkowicie nieodpłatnie, bez potrzeby zmian technicznych w systemie firmy, oraz w czasie nie dłuższym niż 24 godziny. Jesteśmy w stanie przeznaczyć 80% naszych zasobów do końca kwietnia tylko na te działania.
Idąc o krok dalej, przygotowaliśmy portal http://sharingiscaring.pl, na którym zachęcamy firmy sharingowe do zjednoczenia się i wsparcia oddolnych inicjatyw społecznych w kwestiach transportu. Na początku apelujemy o wspólne wsparcie ponad 5000 wolontariuszy platformy IHELPYOU w codziennym dostarczaniu zakupów i środków medycznych.
Mamy nadzieję, że niedługo wszystko wróci do normy i wszyscy ponownie będziemy mogli skupiać się nad jeszcze lepszym rozwojem branży shared mobility w Polsce.
CEO, Wheelme sp. z o.o.
Mateusz Młodawski
mateusz@wheelme.app
https://wheelme.app
Zielone korytarze dla zrównoważonego transportu towarów w Europie
Zmiany w systemie SENT: kontrole ładunków obejmą zagranicznych przewoźników
Raport EFL o flotach firmowych w MŚP: „nie będziemy jeździć mniej, a inaczej”
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
Przed świętami Bożego Narodzenia do Polski wpłynął największy jak dotąd przelew unijnych pieniędzy – nieco ponad 40 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy. Zgodnie z celami UE ponad 44 proc. tych środków zostanie przeznaczona na transformację energetyczną, w tym m.in. termomodernizację domów i mieszkań czy wymianę źródeł ciepła. Od początku tego roku na ten cel trafiło 3,75 mld zł z KPO, które sfinansowały program Czyste Powietrze.
Prawo
W lutym zmiana na stanowisku Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Co roku trafia do niego kilka tysięcy spraw związanych z instytucjami unijnymi
W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski wybrał Portugalkę Teresę Anjinho na stanowisko Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Ombudsman przyjmuje i rozpatruje skargi dotyczące przypadków niewłaściwego administrowania przez instytucje unijne lub inne organy UE. Tylko w 2023 roku pomógł ponad 17,5 tys. osobom i rozpatrzył niemal 2,4 tys. skarg.
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.