Aplikacje z Google Play kradły hasła do Facebooka
Google usunął z platformy Google Play 25 aplikacji, w których znajdował się złośliwy kod przechwytujący loginy i hasła do Facebooka. Malware wykryła firma Evina, specjalizująca się w tematyce cyberbezpieczeństwa.
Aplikacje ze złośliwym kodem zostały opracowane przez tego samego programistę, ukrywającego się pod pseudonimem Rio Reader LLC. Programy miały różne zastosowania, służyły do liczenia kroków, edycji obrazu bądź wideo czy zarządzania plikami. Malware występował też w latarkach, grach czy tapetach. Tym co łączyło aplikacje był kod umożliwiający kradzież danych uwierzytelniających użytkowników Facebooka. Malware wykrywał apki uruchamiane na smartfonie lub tablecie. Jeśli była to aplikacja Facebooka, automatycznie uruchamiał przeglądarkę internetową ze stroną logowania do serwisu społecznościowego. Kiedy użytkownik podał kod i hasło, ukryty w złośliwej aplikacji kod przechwytywał te informacje i przesyłał do serwera.
Według Evina większość aplikacji powstało w 2019 roku, a liczba ich pobrań wynosiła od 10 tys. do 500 tys. Łącznie wszystkie programy stworzone przez Rio Reader LLC pobrano 2,34 miliona razy. Jednakże nie udało się oszacować wyrządzonych przez nie szkód.
- Występowanie malware’u na Play Google nie jest zjawiskiem nowym, choć trzeba przyznać, że koncern z Mountain View czyni starania, aby rozwiązać ten problem. Jednym z przykładów jest usługa Google Play Protect obecna na wszystkich urządzeniach z Androidem Jelly Bean lub nowszym. Play Protect przynajmniej raz dziennie skanuje urządzenie w poszukiwaniu potencjalnie szkodliwych aplikacji. Ze swojej strony zalecamy też stosowanie oprogramowanie antywirusowego, a także zachowanie ostrożności przy pobieraniu softu. Warto zwrócić uwagę nie tylko na ilość pobrań, ale również recenzje użytkowników - mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce
Złośliwy kod znaleziono w programach: Accurate Scanning of QR Code, Anime Live Wallpaper, Classic Card Game, Color Wallpapers, Composite Z, com.tqyapp.fiction, Contour level Wallpaper, Daily Horoscope Wallpapers, iHealth Step Counter, iPlayer and Wallpaper, File Manager, Junk file Cleaning, Padenatef, Pedometer, Plus Weather, Powerful Flashlight, Screenshot Capture, Solitaire Game, Super Briths Flashlight, Super Flashlight, Super Wallpaper Flashlight, Synthetic Z, Video Maker, Wallpaper Level, Wuxia Reader
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do nadzoru nad pierwszą polską elektrownią jądrową. Kluczową kwestią jest bezpieczeństwo
Trwają przygotowania do budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu. Zgodnie z harmonogramem przedstawianym przez rząd fizyczna budowa ma ruszyć w 2028 roku, a początek eksploatacji pierwszego bloku planuje się na 2036 rok. Również Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do realizacji zadań związanych z dozorem nad budową, rozruchem i eksploatacją nowej jednostki. Kluczowe są kwestie związane z bezpieczeństwem jądrowym i ochroną radiologiczną obiektu.
Ochrona środowiska
K. Wyszkowski: Porozumienie paryskie to duże osiągnięcie. Odwrót USA tego nie zmieni

Z danych Climate Action Tracker wynika, że do końca lutego br. tylko 18 państw sygnatariuszy porozumienia paryskiego zaktualizowało swoje plany realizacji celów klimatycznych do 2035 roku. Chociaż walka z rosnącymi emisjami CO2 nie postępuje w takim tempie, jakie jest wymagane, to samo porozumienie klimatyczne z Paryża należy uznać za osiągnięcie, które przyniesie efekty. Zdaniem Kamila Wyszkowskiego z UN GCNP nie powinno tego zmienić nawet wycofanie się z niego Stanów Zjednoczonych.
Ochrona środowiska
Konkurs NCBR i Orlenu ma wesprzeć najciekawsze rozwiązania dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. Na ich rozwój trafi blisko 200 mln zł

Niemal 200 mln zł trafi na realizację innowacyjnych projektów dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. NCBR i Orlen w ramach konkursu NEON III chcą znaleźć partnerów wśród instytucji naukowych i technologicznych do działania w trzech obszarach: dekarbonizacji, cyfryzacji i gospodarki obiegu zamkniętego. Nabór wniosków potrwa do 30 czerwca br.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.