As z rękawa w pierwszej pracy
Pełka Creatives
Ekologiczna 16 lok 28
02-798 Warszawa
agnieszka.nowakowska|epcreatives.pl| |agnieszka.nowakowska|epcreatives.pl
(+48) 600 073 558
www.epcreatives.pl/
„Pokolenie Z” ceni sobie w pracy atrakcyjne wynagrodzenie, dobrą atmosferę i stabilność zatrudnienia. Liczy się pasja, możliwości rozwoju i nauki. Młodzi mierzą wysoko, ale zwykle pierwsza praca wybrana jest na zasadzie „łapiemy cokolwiek”. To błąd, na który mamy proste rozwiązanie.
Odpowiedzią jest STRATEGIA. Dlaczego? Najpierw trochę danych: 70 procent respondentów Pracuj.pl w badaniu „Kariera Generacji Z. Młodzi o pracy i karierze” uważa, że kluczowa jest dobra płaca. To ona decyduje o podjęciu kolejnych wyzwań zawodowych. Niewiele mniej, bo 67 proc. osób stwierdziło, że istotna jest dobra atmosfera. Z kolei według raportu PWC 51 proc. młodych Polaków chce mieć pracę, która jest pasją. Oznacza to, że wkraczając na rynek pracy jesteśmy coraz bardziej świadomi celów, jakie chcemy osiągnąć. Na ich realizację wpływ ma budowane doświadczenie – od pierwszego stanowiska, poprzez każde kolejne.
Brak wykształcenia to już nie problem
Praca w restauracji, opieka nad dzieckiem, czy pomoc w sklepie – to typowe „pierwsze prace” dla młodzieży. Taki start ma wiele zalet: elastyczność czy możliwość dostosowania grafiku. Z drugiej strony, coraz więcej osób na starcie stara się dopasować pierwsze zajęcia do planowanej drogi zawodowej. Na szali jest pokusa posiadania „własnego grosza”, ale także planowanie kariery. – Zintegrowany System Kwalifikacji daje możliwość startu zawodowego, nawet kiedy nie mamy skończonej szkoły. Wystarczy potwierdzić to, co potrafimy, wiarygodnym certyfikatem. Po liceum ogólnokształcącym lub gimnazjum możemy wydawać się sobie mało konkurencyjni na rynku pracy, ale nic bardziej mylnego. Dobrym narzędziem jest właśnie ZSK – mówi Jerzy Bielecki, ekspert ds. doradztwa i kształcenia zawodowego w Instytucie Badań Edukacyjnych.
Wskocz szczebelek wyżej
Jak to działa? W bardzo prosty sposób. Jeśli coś potrafisz, możesz podejść do egzaminu i zdobyć wiarygodny certyfikat, za którym stoi Instytut Badań Edukacyjnych. Mechanizm oparty jest na coraz bardziej popularnej idei Lifelong Learning. Można go porównać do potwierdzania umiejętności językowych popularnymi certyfikatami: jeśli mamy daną umiejętność, możemy podejść do egzaminu i sprawdzić się. Jeśli zdamy – mamy certyfikat. Nieistotne, jak zdobyliśmy daną umiejętność – w domu, w pracy czy podczas samodzielnej nauki. Ważne, że potrafimy.
Jedną z kwalifikacji, jaką już możemy potwierdzić certyfikatem jest „Prowadzenie obsługi biura”. Umiejętności konieczne do wykonywania tej pracy, takie jak obsługa korespondencji, przygotowywanie pism, czy obsługa interesantów, wydają się oczywiste, ale – także z tego powodu – konkurencja na rynku pracy jest bardzo duża. Osoby powracające na rynek pracy po przerwie, studenci: w ich przypadku wybór pracy biurowej jako pierwszej próby zdobycia pracy bardzo często wydaje się oczywisty. – Dlatego właśnie warto wyróżnić się na tle grona potencjalnych konkurentów, posługując się wiarygodnym certyfikatem. To taki „as w rękawie”, dzięki któremu już na starcie jesteśmy „o szczebelek wyżej”, tym bardziej, że certyfikat ma numer Polskiej Ramy Kwalifikacji. A to właśnie PRK pozwala na porównanie umiejętności potwierdzonej certyfikatem z analogicznymi w wielu innych krajach – dodaje ekspert IBE.
Wracając do raportu PWC: aż 60 proc. badanych wybrało „work life balance”, a 40 proc. – postawiło na wysokie zarobki. Wniosek? Różnica jest niewielka. Może zatem nie trzeba wybierać? Warto zacząć od podstaw. Strategicznie.
Więcej informacji o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji można znaleźć na stronie: www.kwalifikacje.edu.pl.
Więcej na temat kwalifikacji „Prowadzenie obsługi biura”.
Kontakt dla mediów:
Marcin Bartnicki
Instytut Badań Edukacyjnych
rzecznik prasowy
e-mail: m.bartnicki@ibe.edu.pl
tel. kom. +48 603 302 760

Szkolenie – pełnomocnik oraz audytor wewnętrzny AS 9100: klucz do jakości w branży lotniczej

Zawody, które wracają do łask – przegląd niszowych, ale potrzebnych profesji

Zaproszenie do Sejmu RP na uroczyste otwarcie wystawy „Każdy talent na wagę złota – Inkluzywni w zatrudnianiu”
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny
16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.
Polityka
P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.
Media i PR
Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.