Ascetyczne biuro idealne na czasy COVID-19
Biuro słowackiej firmy LUCRON Development otwarto już jakiś czas temu, ale ascetyczny design wnętrza dopiero teraz nabiera dodatkowego sensu. W czasach wirusa im prościej i czyściej tym bezpieczniej dla pracowników. A w recepcji wchodzącego wita najbezpieczniejsza dla niego osoba…. on sam - bowiem lada recepcyjna wyposażona została w duże lustro, czym pozytywnie zaskakuje już od progu wszystkich gości i pracowników.
Biuro powstało w centrum biznesowym Steinerka Business Center w Bratysławie. I choć otwarto jest już kilkanaście miesięcy temu to dopiero teraz spojrzeć na nie można pod zupełnie nowym kątem – czyli bezpieczeństwa higienicznego.
Czysto, gładko, ascetycznie
Wnętrza stworzyli specjaliści z pracowni Architekci Čechvala. Kiedy powstawały mogły wydawać się trochę odmienne od panujących aktualnie trendów. Nie ma tu nadmiaru kolorów, barw, dodatków. Przestrzenie nie przytłaczają nadmiarem. Jest w nich za to dużo spokojnych tonacji – biel i czerń, drewno, szarości.
Dziś z perspektywy czasu, i nowej ery jaką w biurach narzucił COVID-19, ten ponadczasowy minimalizm wydaje się być zbawienny. – W ciągu kilku miesięcy w designie biur zmieniło się wiele. Modne w ostatnich latach wzbogacanie wnętrz publicznych o elementy wystroju jak poduszki, dywaniki, drobiazgi dekoracyjne przestanie być tak popularne. Przestrzenie, gdzie przebywają ludzie muszą być proste, łatwe do utrzymania w czystości – komentuje Maciej Sobolewski, sales manager Poland Knauf Ceiling Solutions.
W ten trend wpisuje się właśnie nowe biuro firmy LUCRON Development. Pomimo tego, że firma jest jednym z największych deweloperów mieszkaniowych na Słowacji, postawiła na skromny design w swojej siedzibie.
Największym zaskoczeniem dla wchodzących do biura jest witająca ich osoba w recepcji. To nie kto inny… jak sam wchodzący, bowiem na wprost drzwi wejściowych recepcyjna lada wyłożona jest dużym lustrem. Miły element zaskoczenia dla gości. A dla pracowników szybki test czy aby na pewno wyglądają dziś doskonale i mogą żwawym krokiem wejść do części office.
Sufity akustyczne – design nad głową
Biuro, o całkowitej powierzchni 1.500 mkw. - podzielono na dwie strefy: północną – klasyczną, z układem stałej pracy przy biurkach, i południową nastawioną na elastyczny model współpracy. Dlatego w tej drugiej strefie zlokalizowano duże stoły do spotkań.
Obie strefy wyróżniają ciepłe, drewniane okładziny. Ale też dobra akustyka. Projektanci sufity potraktowali nie tylko jako element wpływający na kształtowanie przyjaznej dla ucha i samopoczucia przestrzeni, ale też niejako element dekoracyjny. W zasadzie to jedyny wyróżnik w spokojnych, stonowanych przestrzeniach otwartych – nad głowami zawieszono rzędy pionowych płyt akustycznych Optima Baffles. Białe tafle zapewniają najwyższy poziom pochłaniania niechcianych dźwięków (klasa A), a jednocześnie pomagają doświetlić wnętrze (odbicie światła na poziomie 87%).
Zastosowane płyty sufitowe Knauf Armstrong mają jeszcze jeden element, na który od dawna patrzą właściciele budynków i powierzchni biurowych – ekologiczny haczyk. W składzie płyty, aż 77% materiałów pochodzi z ponownego przetworzenia.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Prawo
Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.