AstraZeneca i Uniwersytet Warszawski podpisują porozumienie o współpracy
Koncern biofarmaceutyczny i wiodąca polska uczelnia podpisały porozumienie, którego celem jest strategiczna współpraca w obszarze wdrażania nowych rozwiązań z zakresu technologii i usług na rynku farmaceutycznym i medycznym, edukacja oraz podnoszenie kompetencji i poszerzanie możliwości rozwoju polskiej kadry naukowej.
W piątek (18 grudnia) w trakcie wirtualnego wydarzenia przedstawiciele firmy AstraZeneca oraz Uniwersytetu Warszawskiego podpisali porozumienie dotyczące współpracy, która będzie skupiać się głównie na działalności badawczo-rozwojowej. Porozumienie przewiduje m. in. bieżącą wymianę doświadczeń i informacji badawczych, wspólną realizację badań i analiz, inicjowanie nowych kierunków prac naukowo-badawczych oraz szeroko zakrojone działania edukacyjne.
Współpraca ze środowiskami naukowymi i uczelniami jest jednym z naszych priorytetów, który realizujemy już od wielu lat. Tym bardziej cieszy nas, że mogliśmy podpisać porozumienie z wiodącą polską uczelnią - Uniwersytetem Warszawskim – powiedział Radu Rasinar, Prezes Zarządu AstraZeneca Polska.
W trakcie wirtualnego spotkania z udziałem władz Uniwersytetu Warszawskiego i przedstawicieli AstraZeneca, dokument podpisał Prorektor UW ds. badań – prof. dr hab. Zygmunt Lalak, Prezes Zarządu AstraZeneca Polska - Radu Rasinar oraz Alina Pszczółkowska - Wiceprezes Zarządu AstraZeneca Polska. Nowoczesny uniwersytet powinien mieć silne związki z biznesem, a biznes z nauką. Podpisana dzisiaj umowa o współpracy jest przykładem takich działań - powiedział prof. Alojzy Z. Nowak, Rektor UW.
AstraZeneca regularnie angażuje się w różnorodne inicjatywy wraz ze środowiskami akademickimi. Współpraca z uniwersytetami i inspirowanie młodych naukowców są dla nas niezwykle ważne. Firmy innowacyjne, zwłaszcza te działające w obszarze badawczo-rozwojowym, powinny blisko współpracować z ośrodkami naukowymi. To właśnie młodzi naukowcy, którzy niedługo wejdą na rynek pracy, są przyszłością naszej branży i przyszłością Polski – podkreśla Alina Pszczółkowska. Współpraca z Uniwersytetem Warszawskim wpisuje się w realizowaną przez AstraZeneca strategię wspierania rozwoju polskiego sektora R&D i polskiej nauki. W czerwcu tego roku firma we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim zorganizowała wyjątkowe wydarzenie w ramach Nobel Prize Inspiration Initiative - wirtualne spotkanie z noblistą w dziedzinie chemii, Aaronem Ciechanoverem, w którym udział wzięło ponad 600 studentów i młodych naukowców, ponadto w bieżącym roku AstraZeneca jako pierwsza globalna firma biotechnologiczna uzyskała status Centrum Badawczo-Rozwojowego nadawany przez Ministra Rozwoju, potwierdzając tym samym wiodącą role w polskim ekosystemie innowacji.

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.