Komunikaty PR

Ataki wykorzystujące szyfrowanie pokonują ochronę 70% organizacji

2022-11-28  |  12:30
Biuro prasowe

Vectra AI opublikowała właśnie raport „Ewoluująca rola zespołów wykrywania i reagowania w sieci (NDR)”. Badania pokazują, że dzisiejsze organizacje borykają się z olbrzymim obciążeniem ruchu w sieci, coraz bardziej zaawansowanymi zagrożeniami i słabą widocznością zagrożeń – w przypadku 45% kończy się to wieloma naruszeniami zabezpieczeń.

 

Raport wskazuje na przyczyny dla których zespoły ds. bezpieczeństwa mają coraz większe trudności z wykrywaniem i powstrzymywaniem cyberzagrożeń wymierzonych w ich organizacje. Okazuje się, że 70% organizacji padło ofiarą ataku wykorzystującego zaszyfrowany ruch w celu uniknięcia wykrycia. Prawie połowa (45%) przyznała, że była ofiarą takiego ataku ​​wielokrotnie. Niepokojące jest to, że dwie trzecie (66%) nadal nie ma pełnego wglądu w zaszyfrowany ruch, co czyni je bardzo podatnymi na dalsze ataki z wykorzystaniem tej metody.

 

Z raportu wynika również, że ​​specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa i sieci zmagają się z szybko rosnącym nakładem pracy związanym ze skutecznym analizą i wykrywaniem zagrożeń i reagowaniem na nie. Uniemożliwia to analitykom skupienie się na zaawansowanych atakach. 

 

Najważniejsze wnioski z raportu:

 

  • 45% specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa i sieci uważa, że ​​wzrósł nakład pracy związany z wykrywaniem zagrożeń i reagowaniem na nie — 40% wskazuje na wzrost zasobów w chmurze, a 36% na więcej urządzeń w sieci.
  • 37% uważa, że wzrósł ​​stopień zaawansowania zagrożeń powodując że są znacznie trudniejsze do wykrycia.
  • 69% badanych jest zgodnych co do tego, że opóźnienie między atakiem a jego wykryciem daje napastnikom zbyt dużo czasu na działanie - 29% wskazuje również na problemy z komunikacją między Centrum Operacji Bezpieczeństwa (SOC) a pozostałymi zespołami IT.
  • 23% uważa, że ​​analitycy SOC nie posiadają odpowiedniego poziomu umiejętności, a jedna piąta (18%) uważa, że ​​brakuje im personelu – to sugeruje, że analitycy bezpieczeństwa nie są przygotowani do radzenia sobie ze skalą cyberataków, z którymi mają do czynienia.
  • 60% małych i średnich firm uważa, że ​​wykrywanie zagrożeń i reagowanie na nie jest obecnie trudniejsze – pokazuje, że mniejsze organizacje mają trudności z dotrzymaniem kroku zmieniającemu się krajobrazowi cyberprzestępczości.

 

– Organizacje stoją w obliczu rosnącej fali zagrożeń na wszystkich frontach — w swojej sieci, w chmurze i w środowiskach IT — podczas gdy cyberprzestępcy wykorzystują techniki takie jak szyfrowanie, aby niepostrzeżenie włamać się do firm. Co więcej, wiele z nich nie posiada umiejętności lub personelu, który mógłby poradzić sobie z rosnącym obciążeniem pracą w zakresie bezpieczeństwa – komentuje Mark Wojtasiak, VP Product Strategy w Vectra AI. 

 

– Aby powstrzymać falę zagrożeń, zespoły ds. bezpieczeństwa potrzebują pełnego wglądu w swoje środowiska, aby mogły wykryć oznaki ataku, zanim stanie się on naruszeniem. Dzięki wyposażeniu analityków w technologię Attack Signal IntelligenceTM opartą na sztucznej inteligencji organizacje mogą nadać priorytet nieznanym i pilnym zagrożeniom, które stanowią największe ryzyko dla firmy. Poprawia to wydajność pracy analityków poprzez redukcję szumu powiadomień, a także uzbraja ich w narzędzia pozwalające zmniejszyć ryzyko i zapewnić bezpieczeństwo organizacji – mówi.

 

Raport „Ewoluująca rola zespołów wykrywania i reagowania w sieci (NDR”) – przeprowadzony przez Enterprise Strategy Group (ESG) – został opracowany na podstawie odpowiedzi udzielonych przez 376 specjalistów IT, cyberbezpieczeństwa i sieci odpowiedzialnych za zarządzanie bezpieczeństwem sieci w swoich organizacjach.

 

Badanie zlecone przez Vectra Ai przeprowadzone zostało przez Enterprise Strategy Group (ESG), firmę zajmującą się analizą, badaniami i strategią technologiczną, dostarczając najnowsze informacje, wskazówki oraz usługi globalnej społeczności technologicznej. ESG jest uznawana za jedną z wiodących na świecie firm analitycznych, która pomaga dostawcom technologii w podejmowaniu strategicznych decyzji w ramach ich programów wejścia na rynek poprzez rzeczowe, oparte na rzeczywistych wynikach badania firm z odpowiadającego sektora. 

 

Źródło: vectra.ai

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Ochrona środowiska

Transport

Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.

Konsument

Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.