Badanie IFS: 70% firm zwiększa lub utrzymuje wydatki na cyfrową transformację
IFS Poland
ul. M. Flisa 6
02-247 Warszawa
anna.machol|ifs.com| |anna.machol|ifs.com
+48 512 134 493
https://www.ifs.com/pl/
Obecne zawirowania gospodarcze nie spowolniły planów przedsiębiorstw w zakresie cyfrowej transformacji. Globalne badanie IFS pokazuje, że 52%* z nich planuje zwiększyć wydatki na ten cel.
Wbrew przypuszczeniu, że respondenci zaniepokojeni stanem gospodarki mogą ograniczyć wydatki na technologię, w rzeczywistości poziom inwestycji rośnie. Wyniki ankiety wskazują na to, że w tych dynamicznych czasach plany zwiększenia wydatków na cyfrową transformację są ściśle związane z obawami o wpływ warunków ekonomicznych na prowadzenie działalności. Według ankiety osoby zaniepokojone sytuacją ekonomiczną są o 20% bardziej skłonne do planowania wyższych wydatków na cyfrową transformację.
Jednakże chęć realizacji projektów cyfrowej transformacji różni się w zależności od branży i regionu. Jeśli chodzi o branże, na czele znajduje się sektor konstrukcyjno-budowlany, w którym 75% respondentów twierdzi, że ma plany inwestycyjne na ten rok. Na kolejnych miejscach uplasowały się branża IT (58%) i branża produkcyjna (55%). Z kolei na drugim końcu znalazły się energetyka i usługi użyteczności publicznej (37%) oraz handel detaliczny (35%).
„Gdy spojrzy się na poszczególne branże, oczywiste jest, że branża budowlana, która zawsze pozostawała z tyłu, jeśli chodzi o wdrażanie technologii, inwestuje znaczne środki, aby dotrzymać kroku bardziej dojrzałym cyfrowo sektorom, takim jak produkcja” — powiedział Antony Bourne, wiceprezes IFS ds. rozwiązań dla przemysłu. „Różnice w poziomach inwestycji wpisują się w to, co obserwujemy również wśród naszych klientów”.
Z badania wynika, że mimo powszechnej chęci do inwestowania, przeprowadzenie cyfrowej transformacji wciąż stanowi wyzwanie dla wielu osób odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji w przedsiębiorstwach. Dla niemal dwóch trzecich (64%) z nich najważniejsze kwestie to możliwość osiągnięcia szybkiego i wymiernego zwrotu z inwestycji oraz zadowolenie wewnętrznych interesariuszy.
Antony Bourne dodaje: „Badanie potwierdza, że wiele firm w mądry sposób wykorzystuje okres globalnej dekoniunktury do przekierowania zasobów na odświeżanie technologii i wprowadzanie innowacji. Ponieważ większość przedsiębiorstw przygotowuje się do oczekiwanego ożywienia gospodarczego i nie porzuca trwale projektów związanych z cyfrową transformacją, można zakładać, że firmy ukierunkowane na postęp technologiczny dobrze wykorzystają powrót gospodarki na właściwe tory. O ile oprogramowanie biznesowe niewątpliwie odegra rolę w przyspieszeniu wychodzenia z kryzysu, należy również pamiętać o jego kluczowej roli w pomaganiu firmom tu i teraz. W tych wyjątkowych czasach kluczowe jest zapewnienie przejrzystości i analizy procesów w celu umożliwienia podejmowania świadomych i trafnych decyzji. Tylko mądre i zdecydowane podejście do cyfrowej transformacji pozwoli przedsiębiorstwom rozwijać się teraz i w przyszłości”.
Pobierz pełną wersję raportu pt. „Digital Transformation Investment in 2020 and Beyond: Factors That Will Impact the Success or Failure of Technology Investments in the Post-Pandemic Era” (Inwestycje w transformację cyfrową w 2020 roku i w kolejnych latach: co zdecyduje o sukcesie lub porażce inwestycji w technologię po ustąpieniu pandemii).
*Z badania wynika ponadto, że jedynie 18% przedsiębiorstw planuje ograniczyć wydatki na cyfrową transformację.
Informacje o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone wśród 3032 dyrektorów z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Australii, Francji, Niemiec i krajów skandynawskich, reprezentujących przedsiębiorstwa z sektorów takich jak produkcja, budownictwo, ochrona zdrowia, teleinformatyka, energetyka i usługi użyteczności publicznej oraz turystyka i transport. Dane zostały zebrane przez firmę Censuswide w okresie od 8 kwietnia do 5 maja 2020 r.
Informacje o firmie IFS
IFS opracowuje i dostarcza oprogramowanie dla przedsiębiorstw z całego świata, które zajmują się produkcją
i dystrybucją wyrobów, budową i utrzymaniem majątku oraz zarządzaniem działalnością ukierunkowaną na usługi. Specjalizacja branżowa naszych pracowników i rozwiązań oraz zaangażowanie w zapewnianie korzyści każdemu
z naszych klientów pozwoliły firmie IFS zdobyć pozycję cenionego lidera i najczęściej polecanego dostawcy w naszym sektorze. Nasz zespół składa się z 4000 pracowników i coraz większej sieci partnerów. Wspierają oni ponad 10 000 klientów na całym świecie w kwestionowaniu status quo i zdobywaniu przewagi nad konkurencją.
Nasze oprogramowanie dla przedsiębiorstw może pomóc Twojej firmie już dziś — więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem ifs.com.
Obserwuj nas na Twitterze: @IFSPoland
Odwiedź bloga IFS poświęconego technologii, innowacji i kreatywności: blog.ifs.com

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Sukces gospodarczy Polski może zachęcić do powrotów Polaków mieszkających za granicą. Nowa rządowa strategia ma w tym pomóc
Polska coraz mocniej stawia na powroty swoich obywateli z zagranicy. Rządowa strategia współpracy z Polonią na najbliższe lata zakłada system zachęt dla osób powracających, ale też ułatwienia w uznawaniu wykształcenia i kwalifikacji, podejmowaniu studiów czy staży zawodowych. To w obliczu rosnących wyzwań demograficznych i zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowaną kadrę szansa na wzmocnienie rynku pracy. Napływ wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem zdobytym za granicą może pomóc w modernizacji krajowej gospodarki.
Prawo
ZPP: Działania administracji narażają na szwank wysiłek deregulacyjny. Niektóre niosą znamiona dyskryminacji i nękania przedsiębiorców

Choć rząd zgodnie z zapowiedziami realizuje szeroko zakrojone zmiany deregulacyjne, przedsiębiorcy alarmują, że brakuje w nich spójności, przewidywalności i realnej poprawy, zwłaszcza w kontaktach z administracją. Jako przykład ZPP podaje przypadek firmy British American Tobacco (BAT) i jej zatrzymanego przez izbę celno-skarbową zamówienia 200 tys. kartridży do e-papierosów. Dotknięte tą decyzją spółki liczą straty.
Konsument
Branża piwowarska dodaje do polskiej gospodarki ponad 20,5 mld zł rocznie. Spadki sprzedaży i produkcji piwa uderzają również w inne sektory

Branża piwowarska pozostaje ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Nowy raport CASE wskazuje, że generuje ona 3 proc. dochodów budżetowych i 85 tys. miejsc pracy w samych browarach i innych powiązanych sektorach. Dlatego kurczący się rynek piwa może mieć poważne reperkusje – już dziś nadwyżka mocy produkcyjnych przekracza 10 mln hl. Spadki są spowodowane m.in. znaczącym wzrostem kosztów działalności, spadkiem konsumpcji, a także uderzającymi w browarników zmianami regulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.