Badanie Red Hat Global Customer Tech Outlook 2023
Są już dostępne wyniki dziewiątego badania Global Tech Outlook przeprowadzonego przez firmę Red Hat. Podobnie jak w latach ubiegłych Red Hat analizuje, co pokazują dane na temat tego, na jakim etapie realizacji projektów transformacji cyfrowej są przedsiębiorstwa, jakie są ich priorytety w zakresie wydatków na informatykę i inne obszary oraz przed jakimi wyzwaniami stoją. Przepytano ponad 1700 dyrektorów ds. informatycznych z różnych branż na całym świecie, aby lepiej zrozumieć nowe aspekty wykorzystania technologii oraz móc śledzić trendy. Poniżej kluczowe wnioski i trendy `płynące z z raportu oraz to, jak te wyniki zmieniały się w czasie.
Bez niespodzianek: bezpieczeństwo pozostaje priorytetem
Bezpieczeństwo pozostaje priorytetem wydatków na informatykę we wszystkich regionach i niemal wszystkich branżach, przy czym 44% respondentów określiło je jako trzeci najważniejszy priorytet wydatków – o 8 punktów procentowych więcej niż drugi co do ważności priorytet, czyli infrastruktura chmurowa. Bezpieczeństwo sieci (40%) i bezpieczeństwo chmury (38%) były głównymi priorytetami, podczas gdy zarządzanie ryzykiem związanym z podmiotami zewnętrznymi i łańcuchem dostaw (12%) oraz personel zajmujący się bezpieczeństwem lub zgodnością z przepisami (13%) uplasowały się na najniższych pozycjach wśród priorytetów wydatków na bezpieczeństwo.
Bezpieczeństwo znalazło się również na szczycie listy w wielu innych kategoriach. Bezpieczeństwo chmury było głównym priorytetem w przypadku infrastruktury chmurowej (42%). Bezpieczeństwo i integralność danych były najważniejszym priorytetem w wydatkach na rozwiązania do analizy danych (45%), wyprzedzając sztuczną inteligencję (AI) / uczenie maszynowe (ML). Z kolei automatyzacja zabezpieczeń (35%) wyprzedziła automatyzację usług w chmurze (33%) i automatyzację sieci (30%) jako najwyższy priorytet w tym obszarze. Ponadto 3 na 4 respondentów „nieco zwiększyło” lub „znacznie zwiększyło” w tym roku swoje inwestycje w zabezpieczenie dostępu aplikacji do innych aplikacji, źródeł danych lub obu z nich.
Zmiana priorytetów w zakresie transformacji cyfrowej
Podczas gdy w porównaniu z ubiegłym rokiem nie zaszły większe zmiany w realizacji transformacji cyfrowej przez przedsiębiorstwa, dwa główne priorytety w tym zakresie znacząco się zmieniły. W minionych latach najważniejszą kwestią dotyczącą transformacji była innowacyjność – i słusznie. W tym roku jednak nie jest to priorytet. Czołową pozycję przejęło bezpieczeństwo, odnotowując w stosunku do ubiegłego roku wzrost o 3 punkty procentowe, do 20%. Innowacyjność spadła o 5 punktów, przy czym 19% respondentów określa ją obecnie jako swój najwyższy priorytet w zakresie transformacji cyfrowej.
Mamy kilka teorii na temat spadku ważności innowacyjności w ujęciu rok do roku. W ubiegłych latach pytanie pozwalało respondentom na wybór wielu priorytetów. W tym roku poprosiliśmy respondentów o wybranie jednego priorytetu z listy opcji, aby sprawdzić, czy skupienie się na najwyższym priorytecie przyniesie takie same czy inne wyniki. Biorąc pod uwagę wiele głośnych zagrożeń cybernetycznych oraz przypadków naruszeń bezpieczeństwa danych w tym roku, bezpieczeństwo jest oczywiście na pierwszym miejscu – i tak jak poprzednio, słusznie. Jednakże osobno wyniki badania pokazują wzrost liczby firm, które przyspieszają swoje działania związane z transformacją cyfrową (obecnie 23%), co wskazuje na brak spowolnienia w ich planach dotyczących innowacyjności.
Niedobór wykwalifikowanych pracowników pozostaje główną barierą transformacji cyfrowej
Podobnie jak w zeszłym roku, najczęstszym wyzwaniem związanym z transformacją cyfrową, z którym zmagają się przedsiębiorstwa, jest niedobór wykwalifikowanych pracowników i odpowiednich kompetencji. W obliczu rosnącego znaczenia automatyzacji środowisk informatycznych, bezpieczeństwa oraz sztucznej inteligencji / uczenia maszynowego dyrektorzy ds. informatycznych słusznie obawiają się, że bez odpowiednich kompetencji i wykwalifikowanych pracowników postęp w tych ważnych obszarach może zostać zahamowany. Kultura organizacyjna, ludzie i procesy są tak samo istotne dla sukcesu cyfrowej transformacji jak technologia.
Wśród priorytetów wydatków na obszary inne niż informatyka 37% respondentów wybrało zarówno strategię transformacji cyfrowej, jak i szkolenia w zakresie umiejętności technicznych / technologicznych. Na trzecim miejscu znalazły się szkolenia z zakresu umiejętności personalnych / procesowych (30%), a tuż za nimi z zakresu zatrudniania i zatrzymywania pracowników (28%). Wszystkie tegoroczne priorytety w zakresie wydatków na obszary inne niż informatyka dotyczą podnoszenia kwalifikacji i spraw kadrowych. Być może stanowi to odpowiedź na zmieniające się warunki rynkowe i trudną sytuację na rynku pracy. Ponadto zmusza to przedsiębiorstwa do większej kreatywności nie tylko w zakresie tego, jak określają swoją strategię i priorytety, lecz także jak rekrutują pracowników, zatrzymują ich i zmieniają ich kwalifikacje.
Zachęcamy do zapoznania się z raportem
Raport zawiera wiele dodatkowych spostrzeżeń dotyczących strategii chmurowych, danych branżowych, planów automatyzacji i innych. W naszym raporcie z badania 2023 Global Tech Outlook można znaleźć bardziej szczegółową analizę zgromadzonych danych. Można również dowiedzieć się, w jaki sposób przedsiębiorstwa zamierzają zmodyfikować swoje strategie informatyczne w ciągu najbliższego roku.
Metodologia badania
W maju i czerwcu 2022 r. firma Red Hat przeprowadziła badanie wśród 1703 dyrektorów ds. informatycznych, przy czym ponad połowa respondentów pracowała w przedsiębiorstwach o przychodach przekraczających 100 mln USD. Wśród respondentów znaleźli się klienci firmy Red Hat oraz inne osoby wybrane z szerokiego panelu branżowego.

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Prace nad unijnym budżetem po 2027 roku nabierają tempa. Projekt ma być gotowy w lipcu
W Parlamencie Europejskim głosowanie nad sprawozdaniem dotyczącym wieloletniego budżetu UE na lata 2028–2034. Uwzględnia ono stanowisko PE ws. priorytetów na kolejną perspektywę finansową, ale też struktury i zasobów budżetu. Priorytetem ma być m.in. kwestia obronności ze względu na globalne napięcia geopolityczne i wojnę w Ukrainie. Zdaniem europosła PiS w pracach nad wieloletnimi ramami finansowymi brakuje rzetelnej debaty o źródłach finansowania planowanych wydatków i konieczności szukania oszczędności. Obawia się przy tym niekorzystnych zmian w polityce spójności i polityce rolnej.
Handel
Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.
Prawo
PE pracuje nad zmianą rozliczania redukcji emisji CO2 dla nowych aut. Producenci mogą uniknąć wysokich kar

Na wtorkowym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego posłowie zgodzili się w trybie pilnym procedować kwestię zmiany dotyczącej redukcji emisji CO2 dla nowych aut osobowych i dostawczych. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w czwartek 8 maja. Dzięki zmianie podejścia do obowiązku corocznej redukcji dwutlenku węgla producenci samochodów mogą uniknąć grożących im kar, które pewnie przełożyłyby się na wzrost cen dla klienta końcowego oraz na dalsze pogorszenie kondycji branży.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.