Komunikaty PR

Banki centralne planują radykalne zmiany w związku z kryzysem klimatycznym

2020-03-10  |  08:30
Biuro prasowe
Kontakt

Renata Stefanowska
Mazars

ul. Piekna 18
00-549 Warszawa
r.stefanowska|mazars.pl| |r.stefanowska|mazars.pl
22 25 55 200
mazars.pl
Do pobrania Komunikat ( 0.2 MB )
  • 70% banków centralnych i organów regulacyjnych postrzega zmianę klimatu jako „główne zagrożenie” dla stabilności finansowej.
  • Uwzględnianie czynników klimatycznych w testach warunków skrajnych – już wkrótce.
  • Banki centralne podzielone co do kwestii, kto ponosi odpowiedzialność za działanie.

Mazars, międzynarodowa firma audytorsko-doradcza, członek OMFIF (niezależny think tank zajmujący się bankowością centralną, polityką gospodarczą i inwestycjami publicznymi), ujawniają, jak banki centralne i organy regulacyjne reagują na kryzys klimatyczny. 

‘Cztery lata po zawarciu porozumienia paryskiego debata na temat zmian klimatycznych nadal zatacza szerokie kręgi. Zmiany klimatu będą miały wpływ na wszystkie instytucje finansowe, a temat zajmuje ważne miejsce w porządku obrad organów nadzoru i instytucji regulacyjnych na całym świecie,’- mówi Rudi Lang, partner, Lider Grupy ds. Instytucji Finansowych w Mazars oraz inicjator raportu Mazars i OMFIF „Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym: rola regulacji i nadzoru bankowego”.

Zagrożenie dla stabilności

Według raportu opierającego się na badaniu i ankietach, którymi objęto 33 banki centralne i organy regulacyjne, ​​70% respondentów uważa zmianę klimatu za „główne zagrożenie” dla stabilności finansowej.

Rozpoznanie – co dalej?

Ponad połowa banków centralnych (55%) twierdzi, że monitoruje ryzyko klimatyczne. Ale jeśli chodzi o obarczenie odpowiedzialnością, nie ma tu ogólnej zgody; 12% respondentów uważa, że chociaż zmiany klimatyczne to poważne ryzyko, działania powinny być inicjowane przez inne instytucje polityczne, takie jak resorty rządowe.

Podejścia regulacyjne do ryzyka klimatycznego

Banki centralne i organy regulacyjne coraz częściej uwzględniają ryzyko klimatyczne w swoich działaniach. Zaś najważniejsze kroki do podjęcia, jakich się oczekuje, to: 

  1. Ocena ryzyka klimatycznego jako ryzyka finansowego w testach warunków skrajnych
  2. Zachęcanie lub upoważnianie do ujawniania informacji finansowych związanych z klimatem 
  3. Określenie standardów kryteriów zrównoważonego rozwoju dla „zielonego finansowania” / pożyczek udzielanych przez banki działające na rynku regulowanym

 

Inicjatywy polegające na korygowaniu niedoskonałości na rynkach finansowych zyskują na popularności. Jednocześnie banki centralne ostrzegają przed wykorzystywaniem jako rozwiązań klimatycznych bardziej interwencjonistycznych „narzędzi kształtujących rynek” - ostrożnościowych i monetarnych.

Przeszkody

Niemal wszyscy respondenci jako główne przeszkody wskazują brak odpowiednich narzędzi analitycznych, metodologii i danych. Dostępność i jakość danych stanowią kluczową kwestię problematyczną dla 84% respondentów.  

Rozdrobnienie założeń ryzyka klimatycznego jest również uważane za kluczowe wyzwanie, a 31% respondentów jest zaniepokojonych kwestiami porównywalności i spójności założeń dotyczących ram nadzoru.

Więcej testów warunków skrajnych

Uwzględnianie zagadnień klimatycznych w testach warunków skrajnych jest wciąż na wczesnym etapie wdrożenia, a obecnie tylko niewielka część (15%) respondentów włącza je do rutynowych testów warunków skrajnych przeprowadzanych przez instytucje finansowe. Ale ma się to wkrótce zmienić in plus, ponieważ prawie cztery piąte respondentów (79%) twierdzi, że zamierza przeprowadzić takie wdrożenie w przyszłości.

W obliczu przyszłości

Sukces reakcji na sytuację w obszarze polityki będzie zależał od zaangażowania uczestników rynku, którzy zgodnie z oczekiwaniami powinni oceniać, ujawniać i ograniczać swoje ryzyko zmian klimatycznych oraz dokonywać zmian w swoich praktykach,’ podkreśla Leila Kamdem-Fotso, partner, usługi finansowe w Mazars, oraz współtwórczyni raportu. ‘Co ciekawe, współpraca między organami regulacyjnymi a sektorem prywatnym już się rozpoczęła dzięki różnym inicjatywom.’ 

Zmiany klimatyczne będą wywierać coraz większy wpływ na banki, które odczują rosnącą presję na aktywne zaangażowanie w przeciwdziałanie ryzyku klimatycznemu i uwzględnienie tego ryzyka w strategiach finansowych. Zmiany klimatyczne będą wymuszać dostosowanie oferty produktowej banków tak aby promować tzw. „zielone” aktywa, w odróżnieniu od aktywów „brązowych”, obarczonych rosnącym ryzykiem jakości. – podsumowuje Małgorzata Pek-Kocik -  Partner Mazars Lider Zespołu ds. Instytucji Finansowych w Mazars w Polsce.

 

 

Na temat badania  

Raport Mazars i OMFIF “Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym: rola regulacji i nadzoru bankowego” opiera się na badaniu oraz odpowiedziach z ankiety, którymi objęte zostały 33 banki centralne z sześciu regionów, które łącznie reprezentują 77%  światowego PKB. Większość respondentów to członkowie Sieci na rzecz Ekologizacji Systemu Finansowego [ang.: Network for Greening the Financial System, NGFS]. Badanie przeprowadzone zostało przez OMFIF między sierpniem a grudniem 2019 roku.  

 

Na temat raportu

Treść raportu znajduje się pod poniższym linkiem

https://www.omfif.org/tacklingclimatechange/.

Więcej wypowiedzi współtwórców raportu - Rudiego Langa, Mazars, Danae Kyriakopoulou, OMFIF, oraz Leili Kamdem-Fotso, Mazars na www.mazars.com/TacklingClimateChange. 

 

Kontakt

Lorraine Hackett, Global Brand and Communications Director, Mazars: lorraine.hackett@mazars.co.uk  / +44 (0)7881 283 962

Renata Stefanowska, Menadżer Działu Komunikacji i Marketingu Mazars w Polsce

r.stefanowska@mazars.pl / +48 22 25 55 260

 

O Mazars

Mazars jest międzynarodową, zintegrowaną i niezależną firmą specjalizującą się w audycie, usługach księgowych, doradztwie podatkowym, prawnym [1] i usługach doradczych. Mazars korzysta z wiedzy 40 400 specjalistów – 24 400 specjalistów w 91 krajach i terytoriach zależnych w ramach zintegrowanego partnerstwa Mazars oraz 16 000 specjalistów poprzez Mazars North America Alliance. Doradzamy dużym spółkom międzynarodowym, małym i średnim przedsiębiorstwom, instytucjom finansowym, inwestorom prywatnym i instytucjom publicznym na każdym etapie ich rozwoju na całym świecie.

 

Działając w Polsce od 1992 Mazars zatrudnia blisko 300 specjalistów w Warszawie i Krakowie oraz obsługuje ponad 800 różnej wielkości polskich i międzynarodowych przedsiębiorstw, oferując im pełen zakres usług w dziedzinie audytu, księgowości i doradztwa kadrowo-płacowego, podatków, konsultingu oraz doradztwa finansowego.

[1] W przypadku gdy jest to dozwolone na mocy obowiązujących przepisów prawa krajowego

www.mazars.com | www.mazars.pl

LinkedIn | Twitter

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Mazars
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Bankowość VeloPodróże: na wyjazd spakuj krem z filtrem, okulary i aplikację VeloBanku Biuro prasowe
2024-07-16 | 14:00

VeloPodróże: na wyjazd spakuj krem z filtrem, okulary i aplikację VeloBanku

Korzystasz z lata, pakując walizkę i ruszając w podróż? Niezależnie od tego, czy wybierasz zagraniczne wojaże, czy planujesz odkrywać uroki polskiego wybrzeża lub gór, ważne
Bankowość Magic Mouse w gratisie dla firm w VeloBanku dzięki bolttech
2024-07-11 | 09:45

Magic Mouse w gratisie dla firm w VeloBanku dzięki bolttech

Doświadczeni przedsiębiorcy wiedzą, że ten, kto używa nowych technologii zyskuje przewagę. Skuteczne prowadzenie firmy to także umiejętność korzystania z okazji, a taką w obszarze
Bankowość Raport VeloBanku: 10,5 proc. PKB – tyle warta jest cyfrowa gospodarka Polski
2024-07-10 | 14:20

Raport VeloBanku: 10,5 proc. PKB – tyle warta jest cyfrowa gospodarka Polski

W 2023 r. łączna wielkość gospodarki cyfrowej w Polsce wyniosła blisko 360 mld PLN i gdyby była oddzielnym sektorem odpowiadałaby 10,5 proc. wartości polskiego PKB. To ciągle mniej niż

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Polska wciąż bez strategii transformacji energetyczno-klimatycznej. Zaktualizowanie dokumentów mogłoby przyspieszyć i uporządkować ten proces

Prace nad nowym Krajowym planem w dziedzinie energii i klimatu powinny, zgodnie z unijnymi zobowiązaniami, zakończyć się w czerwcu br., ale do tej pory nie trafił on do konsultacji społecznych. Trzydzieści organizacji branżowych i społecznych zaapelowało do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o przyspieszenie prac nad dokumentem i jego rzetelne konsultacje. Jak podkreśliły, nie powinien on być rozpatrywany tylko jako obowiązek do wypełnienia, lecz również jako szansa na przyspieszenie i uporządkowanie procesu transformacji energetyczno-klimatycznej w kraju. Polska pozostaje jedynym państwem w UE, który nie przedstawił długoterminowej strategii określającej nasz wkład w osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 roku.

Bankowość

Firmy mogą się już ubiegać o fundusze z nowej perspektywy. Opcji finansowania jest wiele, ale nie wszystkie przedsiębiorstwa o tym wiedzą

Dla polskich firm środki UE są jedną z najchętniej wykorzystywanych form finansowania inwestycji i projektów rozwojowych. W bieżącej perspektywie finansowej na lata 2021–2027 Polska pozostanie jednym z największych beneficjentów funduszy z polityki spójności – otrzyma łącznie ok. 170 mld euro, z których duża część trafi właśnie do krajowych przedsiębiorstw. Na to nakładają się również środki z KPO i programów ramowych zarządzanych przez Komisję Europejską. Możliwości finansowania jest wiele, ale nie wszystkie firmy wiedzą, gdzie i jak ich szukać. Tutaj eksperci widzą zadanie dla banków.

Ochrona środowiska

Biznes chętnie inwestuje w OZE. Fotowoltaika na własnym gruncie najchętniej wybieranym rozwiązaniem

Możliwości związanych z inwestowaniem w zieloną energię jest bardzo dużo, jednak to fotowoltaika na własnych gruntach jest najchętniej wybieranym przez biznes rozwiązaniem OZE. Specjaliści zwracają uwagę, że wydłużył się okres zwrotu z takiej inwestycji, mimo tego nadal jest atrakcyjny, szczególnie w modelu PV-as-a-service. Dlatego też firm inwestujących w produkcję energii ze słońca może wciąż przybywać.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.