Komunikaty PR

Banki grają w zielone, także w kryzysie

2020-11-23  |  11:00
Biuro prasowe

- Od trendu zrównoważonych inwestycji nie ma już odwrotu – uważają eksperci. Zmiana pod postacią m.in. skutecznego forsowania raportowania ESG dzieje się także w Polsce. Finanse stają się zielone nie dlatego, że jest to modne, a dlatego, że w długim terminie oznacza to zdrowszą gospodarkę i wyższe zyski zarówno dla inwestorów, jak i zwykłych obywateli. 

„Nie sprawozdawczość dotycząca ESG (z ang. Environmental, Social, Governance), lecz stosowanie tych wskaźników w codziennym działaniu firm będzie miało decydujące znaczenie. […] Dziś ponad 40 bln USD są warte aktywa zarządzane przy wykorzystaniu strategii zrównoważonego inwestowania. 6 na 10 przebadanych funduszy ESG z Europy gwarantowało wyższą stopę zwrotu niż fundusze nieuwzględniające czynników ESG zarówno w krótkim, jak i dłuższym okresie. Co ważne, lepsze wyniki miały one także w okresie lockdownu wymuszonego pandemią” – wnioskowali analitycy 300Research, prezentując kilka tygodni temu raport „Zrównoważone finanse. Od Miltona Friedmana i kapitalizmu udziałowców do zielonej sekurytyzacji i ESG”. 

To, że również w pandemii temat zielonego inwestowania i zrównoważonego rozwoju firm, jak i całych gospodarek jest na tapecie, nie zaskakuje Anny Bak z londyńskiego Association for Financial Markets in Europe (AFME). Finansistka, zapowiadana jako jedna ze speakerek nadchodzącego Impact finance’20, twierdzi, że wobec zobowiązań i celów klimatycznych, jakie postawiła przed sobą Unia Europejska (m.in. neutralność klimatyczna do 2050 r.), „zielone” tematy będą na szczycie agendy przez najbliższe lata. 

- Wraz z oczekiwanym polepszaniem się sytuacji w gospodarce po końcu pandemii, będzie to wręcz pierwszorzędny temat. Wyzwaniem jest jednak m.in. brak jednolitych standardów co do tego czym jest ESG i jak należy je strukturyzować. Ta lekcja jeszcze przed nami – mówiła Anna Bak podczas jednej z niedawnych eksperckich dyskusji w gronie londyńskich finansistów. 

KNF w nowym sojuszu

Tymczasem jednak „zielone finansowanie” zdobywa kolejne przyczółki w Polsce. W minionym tygodniu Komisja Nadzoru Finansowego potwierdziła w rozmowie z 300Gospodarka, że przystąpi do Network for Greening the Financial System (NGFS). To międzynarodowa organizacja, zrzeszająca banki centralne i regulatorów rynków finansowych, działającej w obszarze ryzyka klimatycznego. Dlaczego to tak istotna informacja? NFGS to jedna z najpotężniejszych organizacji forsujących wdrożenie standardów finansowania inwestycji pod kątem ich wpływu na otoczenie i środowisko. Stanisław Stefaniak z Fundacji Instrat podkreśla wręcz, że „uczestnictwo w sieci ułatwi KNF wykształcenia własnych kompetencji w zakresie nadzoru nad klimatycznymi aspektami działalności instytucji finansowych”. Bez takich kompetencji polski system finansowy będzie outsiderem w Europie. To właśnie banki jako instytucje finansujące inwestycje, mają być impulsem dla dużego biznesu, wciąż w niewielkim stopniu podejmującym temat analizy własnych działań w kontekście otoczenia i środowiska. 

Ślad węglowy jak żywy

Okazuje się jednak, że są już narzędzia, pozwalające przenieść praktyki raportowania ESG do realiów…konsumenckich.

- Banki i instytucje finansowe, by do angażować klientów do pozytywnych zmian, potrzebują innowacyjnych rozwiązań i sojuszy. Stąd narodziny Doconomy, które w ścisłej współpracy z czołowymi graczami w branży finansowej oferuje każdemu bankowi współpracę z klientami w imię lepszego jutra. To śledzenie ich śladu węglowego i wspieranie ich w codziennych decyzjach konsumenckich - podkreśla Helena Mueller, jedna z liderek szwedzkiego Doconomy, również obecna na zbliżającym się Impact finance’20. 

To właśnie Doconomy pozwala – w oparciu o dane – zobaczyć na żywo to, co było dotychczas niewidoczne, czyli jak każda nasza decyzja zakupowa wpływa na ślad węglowy, jaki po sobie zostawiamy. Zdaniem Adriana Rimmera z London Stock Exchange Group, kolejnego ze speakerów Impact finance’20, od zielonego koloru w finansach nie ma już odwrotu.

- Zbyt długo ten temat był spychany na boczny tor. Teraz jest już na czołówkach gazet. Nikt nie dyskutuje, czy takie podejście ma sens. To już jest część świata finansów, czas je usystematyzować i rozwinąć – ocenia Rimmer. 

Liderzy w komplecie

Kluczowym pojęciem tegorocznego Impact finance będzie kooperacja, tak potrzebna podczas wojny wydanej pandemii. To właśnie współpraca ma być odpowiedzią na nowe wyzwania i impulsem dla zdrowej, efektywnej konkurencji. Stąd na Impact finance’20, prowadzonego w rytm 5 ścieżek tematycznych (Global Reset & Banking; Cloud Solutions, Emerging Tech & Security; Payments & Future Commerce; Sustainable Finance & Social Impact; Tech Talent, Innovation & Investment) zaplanowane jest m.in. spotkanie delegacji przedstawicieli polityków, bankowców i regulatorów z CEE, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Singapuru. Do tego dojdzie okazja do spotkań oraz dyskusji nie tylko podczas debat panelowych na wizji, ale i w trakcie interaktywnych, kameralnych sesji networkingowych. Nie dziwi więc, że swój udział w wydarzeniu zapowiedziały już największe marki i instytucje, takie jak: Mastercard, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Rozwoju, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, FinTech Poland, Polski Instytut Ekonomiczny, PKO BP,  Microsoft oraz Startup Poland. Tegoroczny Impact to także przedstawiciele wschodzących gwiazd sceny fintechowej z takich marek, jak: Blik, Raisin, Silent Eight, Klarna czy W2 Global Data. A do tego pierwszy szereg menedżerów ze szturmujących rynek challenger banków, m.in.:  Solaris, N26 czy Arival. 

Start Impact finance’20 już 25 listopada o godz. 10 na platformie PINE oraz za pośrednictwem strony głównej Wirtualnej Polski. Więcej na www.impactcee.com/finance/2020/pl/start/

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Bankowość e-point realizuje program kompleksowych badań UX dla Banku Pekao Biuro prasowe
2021-01-26 | 01:00

e-point realizuje program kompleksowych badań UX dla Banku Pekao

  Badania jakościowe i audyty eksperckie kluczem do dobrego UX Nadrzędnym celem projektu jest analiza zachowań i postrzegania przez użytkowników nowych rozwiązań
Bankowość Licytacja komornicza mieszkania nie jest już konieczna?
2021-01-20 | 07:00

Licytacja komornicza mieszkania nie jest już konieczna?

Obecny kryzys gospodarczy na pewno przyczyni się do wzrostu liczby osób, które popadną w poważne kłopoty finansowe. Taki skutek koronawirusowego załamania polskiej gospodarki
Bankowość Getin Bank ponownie na podium w rankingu satysfakcji klientów
2021-01-18 | 10:35

Getin Bank ponownie na podium w rankingu satysfakcji klientów

Getin Bank zajął drugie miejsce w badaniu satysfakcji klientów banków przeprowadzonym przez ARC Rynek i Opinia. To kolejne wyróżnienie dla banku. Badanie Monitor

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Telekomunikacja

Nowelizacja ustawy o cyberbezpieczeństwie wciąż nie uwzględnia wielu uwag z rynku. Chińskie firmy nadal mogą być wykluczone z wdrażania sieci 5G w Polsce

Po publicznych konsultacjach strona rządowa opublikowała nowy projekt zmian w ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Nowelizacja – kluczowa dla procesu wdrażania w Polsce sieci 5G – od początku budzi szereg zastrzeżeń po stronie ekspertów i uczestników rynku telekomunikacyjnego, którzy zgłosili do niej ponad 750 uwag. – Obecny projekt tylko w części uwzględnia zgłaszane uwagi, wiele z nich nie zostało jednak uwzględnionych albo przepisy zostały zmienione w sposób budzący kolejne zastrzeżenia i wątpliwości interpretacyjne – podkreśla prof. Maciej Rogalski, rektor Uczelni Łazarskiego, wspólnik w Kancelarii Rogalski i Wspólnicy.

Handel

Szykują się duże zmiany w przepisach o ochronie konsumentów i konkurencji. UOKiK zyska nowe narzędzia w walce z nieuczciwymi firmami

Przepisy o ochronie konsumentów i konkurencji czeka w tym roku szereg dużych zmian. Na wdrożenie do polskiego porządku prawnego czekają unijne dyrektywy i rozporządzenia, dzięki którym UOKiK zyska nowe uprawnienia, w tym m.in. takie, które wcześniej były zarezerwowane dla Policji czy służb specjalnych. W ciągu kilku najbliższych miesięcy urząd zamierza też wytoczyć wojnę przedsiębiorcom, którzy prowadzą pokazy handlowe, bazując na nierzetelnych mechanizmach sprzedażowych i wprowadzając konsumentów w błąd.

Finanse

W 2021 roku będzie można realnie zarobić tylko na bardziej ryzykownych inwestycjach. Giełda przyciągnie inwestorów, jeśli pojawią się ciekawe debiuty

Lubiane przez inwestorów instrumenty nie dają już zarobić tyle, co wcześniej. Globalne obniżenie stóp procentowych sprawiło, że lokaty bankowe przestały przynosić realny zysk, zwłaszcza w Polsce, gdzie inflacja jest relatywnie wysoka. Także na rynku obligacji oraz w nieruchomościach nie da się w najbliższych latach oczekiwać zarobku. To sprawi, że inwestorzy będą szukać okazji w bardziej ryzykownych instrumentach.

Transport

Koniec z rozrzuconymi po chodniku e-hulajnogami. Będzie też ograniczenie prędkości dla ich użytkowników

Elektryczne hulajnogi są już popularnym środkiem transportu, ale coraz częściej dochodzi do kolizji z ich udziałem, a pojazdy porzucone na chodnikach czy poboczach są nierzadkim widokiem, a często też poważnym utrudnieniem w poruszaniu się po mieście. Dlatego resort infrastruktury postanowił uporządkować ten segment rynku. Zgodnie z przyjętymi wczoraj przez rząd przepisami hulajnogi elektryczne będą mogły poruszać się przede wszystkim drogami dla rowerów bądź ścieżkami rowerowymi, natomiast chodnikiem – tylko w wyjątkowych przypadkach. Przepisy wprowadzą też maksymalną prędkość dla e-hulajnóg, a także uregulują kwestię porzucania ich na środku chodników.