BCC: CYFRYZACJA SYSTEMU FINANSOWEGO KOMENTARZ EKSPERTA
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl
Nowe technologie zmieniają funkcjonowanie systemu finansowego. Cyfryzacja jest mocną stroną polskich banków, klasyfikowanych powyżej średniej światowej w obszarze obsługi online. Także polskie urzędy skarbowe, wychodzą naprzeciw oczekiwaniom współczesnych podatników, wprowadzają zmiany. Od tego roku można opłacać roczny podatek PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy (e-US) i usłudze Twój e-PIT za pomocą systemu płatności elektronicznej BLIK.
Cyfryzacja banków
Z raportu Digital Banking Maturity 2022, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte wynika, że stopień cyfryzacji polskiego sektora bankowego plasuje się ponad średnią światową. Aż sześć polskich banków zalicza się do grona cyfrowych liderów.
W dzisiejszym zdigitalizowanym świecie, w którym smartfon służy do załatwiania coraz większej ilości spraw, transformacja cyfrowa systemów bankowych to konieczność. W ślad za nią idzie budowanie aliansów ze światem technologii, unowocześnianie usług urzędów, szeroko rozumiana edukacja pracowników odpowiedzialnych za kontakt z klientami, a także tworzenie relacji opartych na dobrym rozumieniu ich potrzeb. Wprowadzenie do urzędów skarbowych prostej usługi płatności – BLIK będzie dla wielu osób dużym ułatwieniem.
Wszelkie udogodnienia i unowocześnienia systemów płatności podatków należy oczywiście chwalić. Na marginesie zwracam jednak uwagę, że nie możemy zapominać o tradycyjnej formie płatności, ani też ograniczać możliwości obrotu gotówką. Każda płatność powinna być traktowana tak samo. Niestety od dłuższego czasu obserwujemy trend obniżający możliwości rozliczeń gotówkowych w relacjach pomiędzy przedsiębiorcami pod rygorem kar i sankcji. Rozumiem i w pełni popieram oczywiście argumentację walki z szarą strefą, jednak w moim przekonaniu przedsiębiorcy powinni mieć prawo wyboru formy rozliczania, szczególnie dla transakcji o mniejszych wartościach. – zwraca uwagę Michał Borowski – ekspert BCC ds. podatków i walki z szarą strefą, minister podatków w GGC BCC.
Przyjazny Urząd Skarbowy
Coraz więcej podatników rozlicza podatki w formie elektronicznej. W 2021 roku 91 proc. złożonych PIT-ów wpłynęło do urzędów w formie elektronicznej, za pośrednictwem usługi Twój e-PIT udostępnionej w e-Urzędzie Skarbowym. Jedynie 9 proc. stanowiły zeznania składane w formie tradycyjnej, papierowej.
Dlatego polskie urzędy publiczne wdrażają cyfryzację obsługi. Krajowa Administracja Skarbowa udostępniła osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej i przedsiębiorcom, możliwość płatności BLIK za roczne rozliczenie PIT (PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-39). Uruchomienie usługi było możliwe dzięki współpracy Ministerstwa Finansów z Bankiem Gospodarstwa Krajowego – operatorem BLIK.
Użytkownicy e-Urzędu Skarbowego potrzebowali szybkich i wygodnych narzędzi do realizacji swoich płatności. Zgłaszali to w ankietach, które wypełniali w naszych badaniach satysfakcji. Dzięki współpracy z operatorem systemu płatności BLIK i BGK możemy spełnić te oczekiwania. Wiemy, że teraz podatnicy będą mogli jeszcze efektywniej korzystać z usług, jakie im dostarczamy. - komentowała wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej – Anna Chałupa na stronie internetowej Krajowej Informacji Skarbowej.

Grudziądz z placówką VeloBanku. Na mieszkańców czeka atrakcyjny kredyt gotówkowy

Już połowa Polaków pomaga potrzebującym w święta

Klienci VeloBanku z garścią prezentów w bankowości mobilnej i internetowej
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Unijne mechanizmy ułatwiają zwiększenie wydatków na obronność przez europejskie kraje NATO. Ważnym aspektem infrastruktura podwójnego zastosowania
Wydatki na obronność w krajach NATO mają wzrosnąć do 2035 roku do 5 proc. PKB. W dużej mierze będzie to możliwe dzięki Unii Europejskiej, która stworzyła ramy umożliwiające krajom członkowskim realizację celów NATO w zakresie obronności, nie tylko poprzez finansowanie i inwestycje, ale także poprzez elastyczność budżetową. – To pełna synergia, można powiedzieć, że Unia Europejska współfinansuje razem z państwami członkowskimi cele zdolnościowe NATO – ocenia Paweł Zalewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Ochrona środowiska
Rusza budowa lądowej infrastruktury dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Prąd z tych farm wiatrowych popłynie w 2027 roku

Ruszyła budowa lądowej infrastruktury dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 rozwijanych przez Equinor i Grupę Polenergia. To przede wszystkim baza serwisowa w Łebie i dwie stacje elektroenergetyczne. Jednocześnie trwają przygotowania do rozpoczęcia prac na morzu. Pierwszy prąd z obu projektów popłynie w 2027 roku, a w kolejce czeka morska farma wiatrowa Bałtyk 1 – największy i najbardziej zaawansowany projekt II fazy rozwoju offshore.
Edukacja
Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.