BCC: CYFRYZACJA SYSTEMU FINANSOWEGO KOMENTARZ EKSPERTA
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl
Nowe technologie zmieniają funkcjonowanie systemu finansowego. Cyfryzacja jest mocną stroną polskich banków, klasyfikowanych powyżej średniej światowej w obszarze obsługi online. Także polskie urzędy skarbowe, wychodzą naprzeciw oczekiwaniom współczesnych podatników, wprowadzają zmiany. Od tego roku można opłacać roczny podatek PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy (e-US) i usłudze Twój e-PIT za pomocą systemu płatności elektronicznej BLIK.
Cyfryzacja banków
Z raportu Digital Banking Maturity 2022, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte wynika, że stopień cyfryzacji polskiego sektora bankowego plasuje się ponad średnią światową. Aż sześć polskich banków zalicza się do grona cyfrowych liderów.
W dzisiejszym zdigitalizowanym świecie, w którym smartfon służy do załatwiania coraz większej ilości spraw, transformacja cyfrowa systemów bankowych to konieczność. W ślad za nią idzie budowanie aliansów ze światem technologii, unowocześnianie usług urzędów, szeroko rozumiana edukacja pracowników odpowiedzialnych za kontakt z klientami, a także tworzenie relacji opartych na dobrym rozumieniu ich potrzeb. Wprowadzenie do urzędów skarbowych prostej usługi płatności – BLIK będzie dla wielu osób dużym ułatwieniem.
Wszelkie udogodnienia i unowocześnienia systemów płatności podatków należy oczywiście chwalić. Na marginesie zwracam jednak uwagę, że nie możemy zapominać o tradycyjnej formie płatności, ani też ograniczać możliwości obrotu gotówką. Każda płatność powinna być traktowana tak samo. Niestety od dłuższego czasu obserwujemy trend obniżający możliwości rozliczeń gotówkowych w relacjach pomiędzy przedsiębiorcami pod rygorem kar i sankcji. Rozumiem i w pełni popieram oczywiście argumentację walki z szarą strefą, jednak w moim przekonaniu przedsiębiorcy powinni mieć prawo wyboru formy rozliczania, szczególnie dla transakcji o mniejszych wartościach. – zwraca uwagę Michał Borowski – ekspert BCC ds. podatków i walki z szarą strefą, minister podatków w GGC BCC.
Przyjazny Urząd Skarbowy
Coraz więcej podatników rozlicza podatki w formie elektronicznej. W 2021 roku 91 proc. złożonych PIT-ów wpłynęło do urzędów w formie elektronicznej, za pośrednictwem usługi Twój e-PIT udostępnionej w e-Urzędzie Skarbowym. Jedynie 9 proc. stanowiły zeznania składane w formie tradycyjnej, papierowej.
Dlatego polskie urzędy publiczne wdrażają cyfryzację obsługi. Krajowa Administracja Skarbowa udostępniła osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej i przedsiębiorcom, możliwość płatności BLIK za roczne rozliczenie PIT (PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-39). Uruchomienie usługi było możliwe dzięki współpracy Ministerstwa Finansów z Bankiem Gospodarstwa Krajowego – operatorem BLIK.
Użytkownicy e-Urzędu Skarbowego potrzebowali szybkich i wygodnych narzędzi do realizacji swoich płatności. Zgłaszali to w ankietach, które wypełniali w naszych badaniach satysfakcji. Dzięki współpracy z operatorem systemu płatności BLIK i BGK możemy spełnić te oczekiwania. Wiemy, że teraz podatnicy będą mogli jeszcze efektywniej korzystać z usług, jakie im dostarczamy. - komentowała wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej – Anna Chałupa na stronie internetowej Krajowej Informacji Skarbowej.
Bezpieczna rozmowa z VeloBankiem dzięki elektronicznej wizytówce pracownika
Black Friday: polując na okazje, nie daj się złowić oszustom
Black Week: Polacy polują na produkty, które wcześniej odłożyli na półkę
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.