BCC: CYFRYZACJA SYSTEMU FINANSOWEGO KOMENTARZ EKSPERTA
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl
Nowe technologie zmieniają funkcjonowanie systemu finansowego. Cyfryzacja jest mocną stroną polskich banków, klasyfikowanych powyżej średniej światowej w obszarze obsługi online. Także polskie urzędy skarbowe, wychodzą naprzeciw oczekiwaniom współczesnych podatników, wprowadzają zmiany. Od tego roku można opłacać roczny podatek PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy (e-US) i usłudze Twój e-PIT za pomocą systemu płatności elektronicznej BLIK.
Cyfryzacja banków
Z raportu Digital Banking Maturity 2022, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte wynika, że stopień cyfryzacji polskiego sektora bankowego plasuje się ponad średnią światową. Aż sześć polskich banków zalicza się do grona cyfrowych liderów.
W dzisiejszym zdigitalizowanym świecie, w którym smartfon służy do załatwiania coraz większej ilości spraw, transformacja cyfrowa systemów bankowych to konieczność. W ślad za nią idzie budowanie aliansów ze światem technologii, unowocześnianie usług urzędów, szeroko rozumiana edukacja pracowników odpowiedzialnych za kontakt z klientami, a także tworzenie relacji opartych na dobrym rozumieniu ich potrzeb. Wprowadzenie do urzędów skarbowych prostej usługi płatności – BLIK będzie dla wielu osób dużym ułatwieniem.
Wszelkie udogodnienia i unowocześnienia systemów płatności podatków należy oczywiście chwalić. Na marginesie zwracam jednak uwagę, że nie możemy zapominać o tradycyjnej formie płatności, ani też ograniczać możliwości obrotu gotówką. Każda płatność powinna być traktowana tak samo. Niestety od dłuższego czasu obserwujemy trend obniżający możliwości rozliczeń gotówkowych w relacjach pomiędzy przedsiębiorcami pod rygorem kar i sankcji. Rozumiem i w pełni popieram oczywiście argumentację walki z szarą strefą, jednak w moim przekonaniu przedsiębiorcy powinni mieć prawo wyboru formy rozliczania, szczególnie dla transakcji o mniejszych wartościach. – zwraca uwagę Michał Borowski – ekspert BCC ds. podatków i walki z szarą strefą, minister podatków w GGC BCC.
Przyjazny Urząd Skarbowy
Coraz więcej podatników rozlicza podatki w formie elektronicznej. W 2021 roku 91 proc. złożonych PIT-ów wpłynęło do urzędów w formie elektronicznej, za pośrednictwem usługi Twój e-PIT udostępnionej w e-Urzędzie Skarbowym. Jedynie 9 proc. stanowiły zeznania składane w formie tradycyjnej, papierowej.
Dlatego polskie urzędy publiczne wdrażają cyfryzację obsługi. Krajowa Administracja Skarbowa udostępniła osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej i przedsiębiorcom, możliwość płatności BLIK za roczne rozliczenie PIT (PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-39). Uruchomienie usługi było możliwe dzięki współpracy Ministerstwa Finansów z Bankiem Gospodarstwa Krajowego – operatorem BLIK.
Użytkownicy e-Urzędu Skarbowego potrzebowali szybkich i wygodnych narzędzi do realizacji swoich płatności. Zgłaszali to w ankietach, które wypełniali w naszych badaniach satysfakcji. Dzięki współpracy z operatorem systemu płatności BLIK i BGK możemy spełnić te oczekiwania. Wiemy, że teraz podatnicy będą mogli jeszcze efektywniej korzystać z usług, jakie im dostarczamy. - komentowała wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej – Anna Chałupa na stronie internetowej Krajowej Informacji Skarbowej.
Grudziądz z placówką VeloBanku. Na mieszkańców czeka atrakcyjny kredyt gotówkowy
Już połowa Polaków pomaga potrzebującym w święta
Klienci VeloBanku z garścią prezentów w bankowości mobilnej i internetowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.