Komunikaty PR

BVT przekształca się w LexBono i stawia na rozwój na rynku kredytów frankowych

2023-10-17  |  15:00
Biuro prasowe

BVT – notowana na NewConnect spółka windykacyjna – zmienia swój model biznesowy. Skoncentruje się na samodzielnej działalności w zakresie dochodzenia roszczeń z tytułu wadliwych umów bankowych, w tym związanych z kredytami frankowymi oraz zmieni swoją nazwę na LexBono.

Po ponad dekadzie działalności windykacyjnej BVT wchodzi na nowy rynek. Zgodnie z decyzją walnego zgromadzenia akcjonariuszy z 16 października, spółka rozpocznie samodzielną działalność w zakresie obsługi roszczeń klientów banków z tytułu wadliwych umów kredytowych. Planuje także zmienić nazwę na LexBono, co ma podkreślić wagę nowej linii biznesowej w jej dalszym rozwoju. Marka BVT pozostanie w użyciu dla działalności związanej z obsługą wierzytelności, która będzie kontynuowana.

- Rozpoczynamy nowy rozdział w naszej historii. Rynek obsługi roszczeń z tytułu umów kredytowych rozwija się dynamicznie i ma przed sobą bardzo dobre perspektywy. Działając pod nową firmą LexBono chcemy partycypować w jego dalszym wzroście. Zamierzamy wykorzystać ponad dekadę naszych doświadczeń w obsłudze prawnej spraw finansowych i dołączyć do grona liderów we wspieraniu klientów instytucji finansowych w dochodzeniu roszczeń związanych z nieprawidłowościami w umowach kredytowych. W szczególności interesują nas kredyty konsumenckie i sprawy związane z sankcją kredytu darmowego – mówi Robert Gądek, prezes BVT.

Sankcja kredytu darmowego to prawo konsumenta, który zaciągnął kredyt konsumencki, do zwrócenia pożyczonego kapitału bez odsetek i innych kosztów, jeśli bank lub inny kredytodawca (np. firma pożyczkowa) naruszył obowiązki wynikające z ustawy o kredycie konsumenckim. Wadliwą umowę kredytu mogą podważyć kredytobiorcy, którzy nadal go spłacają oraz osoby, które dokonały całkowitej spłaty w ciągu ostatniego roku. Ze względu na wielkość rynku (wartość udzielonych w 2022 roku kredytów gotówkowych i ratalnych to ponad 80 mld zł), BVT szacuje, że potencjał spraw prawnych związanych z sankcją darmowego kredytu może być kilkunastokrotnie większy niż w przypadku wadliwych kredytów mieszkaniowych indeksowanych w walutach obcych.

Spółka, której siedziba znajduje się w Tarnowie, posiada już doświadczenie w obsłudze prawnej roszczeń klientów wobec banków. W drugiej połowie 2022 roku zawiązała konsorcjum z jedną z renomowanych kancelarii prawnych, specjalizujących się w obsłudze spraw związanych z nieprawidłowościami w umowach kredytów hipotecznych. Do tej pory konsorcjum pozyskało ponad 1,5 tys. spraw kredytowych, z czego ponad 250 jest aktywnie prowadzonych, a pozostałe są analizowane pod kątem prawnym. BVT zbudowało również własny zespół prawników, specjalizujących się w tematyce roszczeń wobec banków oraz dostosowało systemy IT do obsługi spraw związanych z kredytami.

- Nowe sprawy kredytowe zamierzamy pozyskiwać samodzielnie, dlatego chcemy umacniać markę LexBono. Dodatkowo planujemy stworzyć sieć partnerów, którzy będą nas wspierać w dotarciu do kredytobiorców. Pierwszą umowę w tym zakresie podpisaliśmy we wrześniu i aktywnie poszukujemy kolejnych podmiotów zainteresowanych współpracą. Rynek obsługi prawnej wadliwych umów kredytowych jest mocno rozdrobiony, a tworząc sieć partnerską możemy przyczynić się do jego konsolidacji, wprowadzając przy tym wysokie standardy i podnosząc jakość obsługi klientów – mówi Robert Gądek.

BVT to spółka windykacyjna powstała w 2013 roku, działająca na bazie wierzytelności własnych i na zlecenie, specjalizująca się w odzyskiwaniu wierzytelności masowych pochodzących od operatorów usług komunikacyjnych, z branży telekomunikacyjnej i finansowej oraz w obrocie wierzytelnościami. Od 2015 roku akcje spółki są notowane na rynku NewConnect.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Bankowość 20 lat gonienia Niemiec – jak Polska korzysta na członkostwie w UE? | Komentarz Biuro prasowe
2024-04-29 | 14:00

20 lat gonienia Niemiec – jak Polska korzysta na członkostwie w UE? | Komentarz

Piotr Arak, główny ekonomista VeloBanku Mija 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. To okres podsumowań, patrzenia jak przez te lata zmieniała się gospodarka oraz
Bankowość Na majówkę warto zabrać bank w telefonie
2024-04-26 | 08:45

Na majówkę warto zabrać bank w telefonie

Majówka tuż, tuż, a większość z nas ma w tym czasie wiele spraw na głowie. Niezależnie od tego, czy wybieramy się nad Morze Bałtyckie, czy na zagraniczne wojaże, szukamy
Bankowość VeloBank pogłębił integrację z aplikacją mObywatel i e-Dowód
2024-04-25 | 08:30

VeloBank pogłębił integrację z aplikacją mObywatel i e-Dowód

VeloBank, jako pierwszy bank w Polsce, zintegrował się z Węzłem Krajowym w celu wykorzystania Środka Identyfikacji Elektronicznej do weryfikacji klientów. Wykorzystanie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.