BVT przekształca się w LexBono i stawia na rozwój na rynku kredytów frankowych
BVT – notowana na NewConnect spółka windykacyjna – zmienia swój model biznesowy. Skoncentruje się na samodzielnej działalności w zakresie dochodzenia roszczeń z tytułu wadliwych umów bankowych, w tym związanych z kredytami frankowymi oraz zmieni swoją nazwę na LexBono.
Po ponad dekadzie działalności windykacyjnej BVT wchodzi na nowy rynek. Zgodnie z decyzją walnego zgromadzenia akcjonariuszy z 16 października, spółka rozpocznie samodzielną działalność w zakresie obsługi roszczeń klientów banków z tytułu wadliwych umów kredytowych. Planuje także zmienić nazwę na LexBono, co ma podkreślić wagę nowej linii biznesowej w jej dalszym rozwoju. Marka BVT pozostanie w użyciu dla działalności związanej z obsługą wierzytelności, która będzie kontynuowana.
- Rozpoczynamy nowy rozdział w naszej historii. Rynek obsługi roszczeń z tytułu umów kredytowych rozwija się dynamicznie i ma przed sobą bardzo dobre perspektywy. Działając pod nową firmą LexBono chcemy partycypować w jego dalszym wzroście. Zamierzamy wykorzystać ponad dekadę naszych doświadczeń w obsłudze prawnej spraw finansowych i dołączyć do grona liderów we wspieraniu klientów instytucji finansowych w dochodzeniu roszczeń związanych z nieprawidłowościami w umowach kredytowych. W szczególności interesują nas kredyty konsumenckie i sprawy związane z sankcją kredytu darmowego – mówi Robert Gądek, prezes BVT.
Sankcja kredytu darmowego to prawo konsumenta, który zaciągnął kredyt konsumencki, do zwrócenia pożyczonego kapitału bez odsetek i innych kosztów, jeśli bank lub inny kredytodawca (np. firma pożyczkowa) naruszył obowiązki wynikające z ustawy o kredycie konsumenckim. Wadliwą umowę kredytu mogą podważyć kredytobiorcy, którzy nadal go spłacają oraz osoby, które dokonały całkowitej spłaty w ciągu ostatniego roku. Ze względu na wielkość rynku (wartość udzielonych w 2022 roku kredytów gotówkowych i ratalnych to ponad 80 mld zł), BVT szacuje, że potencjał spraw prawnych związanych z sankcją darmowego kredytu może być kilkunastokrotnie większy niż w przypadku wadliwych kredytów mieszkaniowych indeksowanych w walutach obcych.
Spółka, której siedziba znajduje się w Tarnowie, posiada już doświadczenie w obsłudze prawnej roszczeń klientów wobec banków. W drugiej połowie 2022 roku zawiązała konsorcjum z jedną z renomowanych kancelarii prawnych, specjalizujących się w obsłudze spraw związanych z nieprawidłowościami w umowach kredytów hipotecznych. Do tej pory konsorcjum pozyskało ponad 1,5 tys. spraw kredytowych, z czego ponad 250 jest aktywnie prowadzonych, a pozostałe są analizowane pod kątem prawnym. BVT zbudowało również własny zespół prawników, specjalizujących się w tematyce roszczeń wobec banków oraz dostosowało systemy IT do obsługi spraw związanych z kredytami.
- Nowe sprawy kredytowe zamierzamy pozyskiwać samodzielnie, dlatego chcemy umacniać markę LexBono. Dodatkowo planujemy stworzyć sieć partnerów, którzy będą nas wspierać w dotarciu do kredytobiorców. Pierwszą umowę w tym zakresie podpisaliśmy we wrześniu i aktywnie poszukujemy kolejnych podmiotów zainteresowanych współpracą. Rynek obsługi prawnej wadliwych umów kredytowych jest mocno rozdrobiony, a tworząc sieć partnerską możemy przyczynić się do jego konsolidacji, wprowadzając przy tym wysokie standardy i podnosząc jakość obsługi klientów – mówi Robert Gądek.
BVT to spółka windykacyjna powstała w 2013 roku, działająca na bazie wierzytelności własnych i na zlecenie, specjalizująca się w odzyskiwaniu wierzytelności masowych pochodzących od operatorów usług komunikacyjnych, z branży telekomunikacyjnej i finansowej oraz w obrocie wierzytelnościami. Od 2015 roku akcje spółki są notowane na rynku NewConnect.
Black Friday: polując na okazje, nie daj się złowić oszustom
Black Week: Polacy polują na produkty, które wcześniej odłożyli na półkę
VeloBank otworzył nową placówkę partnerską w Turku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.