Komunikaty PR

Coraz większa popularność cashless wyzwaniem dla sektora finansowego

2023-09-18  |  15:00
Biuro prasowe
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Liczba transakcji bezgotówkowych rośnie na całym świecie, a metody płatności bez udziału fizycznego pieniądza są postrzegane przez konsumentów w coraz bardziej pozytywny sposób. Również w Polsce – od uruchomienia programu Polska Bezgotówkowa wykonano już ponad miliard takich płatności.

Polacy odchodzą od gotówki

Najwięcej płatności bezgotówkowych w 2021 roku wykonywano w regionie Azji i Pacyfiku – ponad 440 miliardów – natomiast w Ameryce Północnej i Europie odpowiednio 204 i 244 miliardy. W ubiegłym roku 40 proc. Amerykanów twierdziło, że na co dzień radzi sobie bez fizycznego pieniądza. Do roku 2026 w Azji i na obszarze Pacyfiku spodziewana jest realizacja większej liczby transakcji bez użycia gotówki niż na terenach Ameryki i Europy razem wziętych. W pozostałych regionach – Ameryce Łacińskiej i Afryce – również widać wyraźny wzrost popularności cyfrowych metod płatności.

Cashless rośnie w siłę także w Polsce, szczególnie od 2020 roku. Wpłynęło na to kilka czynników. Jednym z nich jest oczywiście pandemia COVID-19 oraz popularyzacja systemu BLIK, za pomocą którego wykonuje się więcej transakcji w Internecie niż kartami płatniczymi. BLIK jest coraz częściej wykorzystywany również do zakupów offline – wskazuje Robert Czarniewski, CFO w Polcom. Polacy chętnie wykorzystują w życiu codziennym nowinki technologiczne, udostępniane przez banki.Ponad połowa klientów ma dostęp do bankowości elektronicznej z poziomu urządzeń mobilnych. Co więcej – według danych Polski Bezgotówkowej – cashless jest niezmiennie pozytywnie postrzegany przez konsumentów, a chwilowy wzrost sympatii do gotówki nie przełożył się na spadek zainteresowania narzędziami elektronicznymi, udostępnianymi przez instytucje finansowe.

Trend odchodzenia od tradycyjnej formy płatności gotówkowej jest widoczny również w małych punktach sprzedaży, które jeszcze do niedawna były bastionem fizycznego pieniądza. ¼ firm handlowo-usługowych z sektora MŚP deklaruje, że płatności bezgotówkowe stanowią ponad ¾ wszystkich transakcji. Natomiast z badania Fiserv Polska wynika, że ponad 50 proc. przewiduje dalszy wzrost transakcji cashless.

Ochrona danych wyzwaniem dla banków

Tak skokowy przyrost danych, generowanych przez klientów w sektorze finansowym jest szansą i wyzwaniem dla banków i fintechów. Każda transakcja generuje dane, więc wraz z ich rosnącą liczbą potrzebna jest większa przestrzeń dyskowa i moc obliczeniowa. Dzięki coraz powszechniejszemu wykorzystaniu algorytmów uczenia maszynowego oraz sztucznej inteligencji gromadzone dane, które zostaną odpowiednio przeanalizowane stanowią szansę na budowanie nowych, cyfrowych produktów, które zrewolucjonizują bankowość elektroniczną– podkreśla Robert Czarniewski.

Banki, które przetwarzają ogromne ilości danych wrażliwych swoich klientów, obarczone są – w myśl regulacji krajowych i unijnych – odpowiedzialnością za ich bezpieczne przechowywanie. Przeniesienie chociażby części baz danych i systemów bankowych do chmury obliczeniowej może być odpowiedzią na rosnące wyzwania związane z cyberbezpieczeństwem. Zaawansowane narzędzia oparte o algorytmy AI i uczenia maszynowego tj. SOC idealnie sprawdzają się do ciągłego monitorowania infrastruktury IT oraz mitygowania zagrożeń na wczesnym etapie ­– dodaje Robert Czarniewski, CTO w Polcom.

Sektor finansowy jest świadomy rosnącego zagrożenia ze strony cyberprzetępców, czego potwierdzeniem są inwestycje w nowe technologie i bezpieczeństwo IT. W ubiegłym roku wydatki na rozwój w sektorze finansowym wyniosły 628 mld USD – podaje Gartner. Do końca 2023 roku inwestycje te wzrosną jesz

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Bankowość VeloPodróże: na wyjazd spakuj krem z filtrem, okulary i aplikację VeloBanku Biuro prasowe
2024-07-16 | 14:00

VeloPodróże: na wyjazd spakuj krem z filtrem, okulary i aplikację VeloBanku

Korzystasz z lata, pakując walizkę i ruszając w podróż? Niezależnie od tego, czy wybierasz zagraniczne wojaże, czy planujesz odkrywać uroki polskiego wybrzeża lub gór, ważne
Bankowość Magic Mouse w gratisie dla firm w VeloBanku dzięki bolttech
2024-07-11 | 09:45

Magic Mouse w gratisie dla firm w VeloBanku dzięki bolttech

Doświadczeni przedsiębiorcy wiedzą, że ten, kto używa nowych technologii zyskuje przewagę. Skuteczne prowadzenie firmy to także umiejętność korzystania z okazji, a taką w obszarze
Bankowość Raport VeloBanku: 10,5 proc. PKB – tyle warta jest cyfrowa gospodarka Polski
2024-07-10 | 14:20

Raport VeloBanku: 10,5 proc. PKB – tyle warta jest cyfrowa gospodarka Polski

W 2023 r. łączna wielkość gospodarki cyfrowej w Polsce wyniosła blisko 360 mld PLN i gdyby była oddzielnym sektorem odpowiadałaby 10,5 proc. wartości polskiego PKB. To ciągle mniej niż

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Polska kolej potrzebuje zarówno nowych inwestycji, jak i realizacji prac utrzymaniowych istniejących linii. Temu do tej pory poświęcano za mało uwagi

Długość linii kolejowych w Polsce w eksploatacji wyniosła w 2023 roku 19 574 km – podał Urząd Transportu Kolejowego. W ocenie regulatora parametry linii kolejowych z roku na rok są na coraz wyższym poziomie, co wpływa na jakość realizowanych przewozów. W ocenie Adriana Furgalskiego z ZDG TOR powinniśmy więcej uwagi poświęcać pracom utrzymaniowym na kolei. Ten aspekt w dużej mierze był lekceważony, co skutkowało poważniejszymi, czyli droższymi i bardziej uciążliwymi pracami remontowymi.

Nauka

Na włączeniu komercyjnych projektów do programu Copernicus już korzystają polskie firmy. Jeszcze w tym roku na orbitę trafi największy polski układ optyczny EagleEye

Obecnie działa około 20 misji wspomagających program Copernicus, które dostarczają dane do usług działających w ramach programu. Planowanych jest kolejnych 10 służących m.in. do obserwacji lądu, badania aktywności i dynamiki oceanów, pomiaru jakości powietrza, monitorowania temperatury lądu i oceanu. Mogą wśród nich być również polskie satelity. – Nowa strategia Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej, która włącza komercyjne systemy, to szansa dla Polski na budowę gospodarki opartej na wiedzy – ocenia Anna Burzykowska, oficer ds. innowacji w programie Copernicus Europejskiej Agencji Kosmicznej. Takim komercyjnym projektem z Polski jest satelita EagleEye, który jeszcze w tym roku ma zostać wyniesiony na orbitę.

Bankowość

Polskie banki nie zwalniają procesu digitalizacji. Wydatki na technologie stanowią nawet do 70 proc. ich kosztów

– Technologie mają w tej chwili duży wpływ na strategie biznesowe banków. Są też istotną pozycją w kosztach, w niektórych bankach wydatki na technologie stanowią nawet do 70 proc. ich całkowitych kosztów działalności – mówi dr Marek Radzikowski, wiceprezes zarządu PKO BP. Jak wskazuje, w centrum zainteresowania sektora bankowego są w tej chwili zwłaszcza te technologie, które pozwalają optymalizować obsługę klientów i podnosić jej jakość. Globalna analiza Bain & Company pokazuje, że takie inwestycje dają wymierne korzyści. Banki, które są liderami cyfryzacji, osiągają znacznie lepsze wyniki finansowe i mają bardziej lojalnych klientów niż pozostała część rynku.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.