Dlaczego banki nie są skazane na przegraną w walce z przestępczością finansową?
Dlaczego banki nie są skazane na przegraną w walce z przestępczością finansową?
Łamanie sankcji, nadużycia finansowe w działalności charytatywnej, wykroczenia w sektorze partnerstw publiczno-prywatnych czy NFT (ang. Non-fungible tokens) czy przestępstwa w metawersum. O tym, jak skutecznie identyfikować i powstrzymywać przepływ nielegalnego finansowania, dyskutować będą międzynarodowi specjaliści i specjalistki w trakcie Fight FinCrime Forum 2022. Wydarzenie startuje już 18 października.
-
Do prania pieniędzy dochodzi najczęściej poprzez nowoczesne technologie w obszarze płatności m.in. poprzez kryptowaluty. Na świecie działa prawie 600 giełd umożliwiających obrót kryptowalutami, wynika z danych magazynu Forbes (Forbes, https://www.forbes.com/sites/javierpaz/2022/03/16/the-best-global-crypto-exchanges/?sh=6f0debee742c&utm_source=TWITTER&utm_medium=social&utm_content=6565651655&utm_campaign=sprinklrForbesCrypto, 16.03.2022).
-
Zadaniem banków jest wprowadzenie procedur zwiększających bezpieczeństwo, np. ang. Know Your Customer (KYC). Sprawdzają one wiarygodność, weryfikują tożsamość klientów i ich profil transakcyjny. KYC staje się standardem dla giełd kryptowalut i tokenów.
-
Fight FinCrime 2022 Forum jest międzynarodową konferencją, która popularyzuje wiedzę o znaczeniu przeciwdziałania przestępczości finansowej.
Przeniesienie wielu aktywności do świata cyfrowego, który staje się alternatywą dla inwestycji i handlu, angażuje coraz więcej podmiotów na rynku. Nowa wizja sieci czyli metawersum gromadzi przedstawicieli finansów, liderów IT oraz globalnych korporacji, którzy oferują cyfrowe usługi oraz produkty. Z jednej strony metawersum to nowe źródło przychodów dla licznych przedsiębiorstw. Z drugiej, jego mała transparentność i brak regulacji prawnych dotyczących m.in. przeciwdziałania praniu pieniędzy może zwiększać odsetek wykroczeń. Przechwytywanie danych przez hakerów i właścicieli nieuczciwych platform wymiany walut jest coraz częstsze. W tym kontekście siłą są banki, których misją jest dbanie o bezpieczeństwo finansów swoich klientów. Dlatego taki istotne są procedury jak KYC, które weryfikują wiarygodność i tożsamość klientów.
Biorąc pod uwagę aktualną sytuację na świecie - obchodzenie sankcji, współczesny handel ludźmi i pranie pieniędzy, Fight FinCrime Forum 2022 jest wezwaniem do dyskusji w gronie specjalistów z instytucji wpływających na bezpieczeństwo. Naszą misją jest wzrost świadomości i wiedzy. Chcemy stworzyć pierwszy think-tank zajmujący się przeciwdziałaniem przestępczości finansowej, wykorzystujący ponad 40 tys. profesjonalistów i profesjonalistek obecnych na rynku - mówi Bartosz Michałowski, dyrektor Departamentu Operacji NatWest Polska.
Zapobiegają przestępczości finansowej
Fight FinCrime Forum 2022 to trzecia edycja międzynarodowego wydarzenia realizowanego w idei think-tank. Profesjonaliści, pasjonaci i studenci wspólnie szukać będą nowych rozwiązań w zakresie przeciwdziałania oszustwom finansowym i walki z hakerami. Gośćmi konferencji będą m.in. Sir Howard Davies, Prezes Grupy NatWest, Michael Birley, Program Manager dla Regionu Północno-Centralnego w Wydziale Prania Pieniędzy w siedzibie FBI, prof. Witold Orłowski, Główny doradca ekonomiczny, PwC Polska, Pekka Dare, Wiceprezes ICA, Shilpa Arora, Starszy Dyrektor, ACAMS, Joshua Farbridge, Doradca Techniczny i Lider ds. Spraw Krytycznych w Charity Commission for England and Wales.
W otaczającej nas sytuacji geopolitycznej, narastającemu kryzysowi gospodarczemu, wojnie w Ukrainie przestępczość finansowa obok cyberprzestępczości i nielegalnych migracji staje się najpoważniejszym elementem współczesnych problemów, które muszą być rozwiązywane przez współpracę, wymianę doświadczeń i informacji oraz budowaniu świadomości wszystkich obywateli. Jako stowarzyszenie skupiające ekspertów z branży bezpieczeństwa i zarządzania ryzykiem, wspieramy tego typu inicjatywy z uwagi na ich pozytywne oddziaływanie społeczne. Nie da się również pominąć wysokiego poziomu profesjonalizmu zaproszonych ekspertów i ekspertek, którzy będą prezentować swoje bogate doświadczenia z zakresu przestępczości finansowej – tłumaczy płk dr Piotr Potejko, Prezes Stowarzyszenia ASIS International Poland Chapter.
Spotkanie jest okazją do debaty publicznej i poszukiwania nowych ścieżek walki z wykroczeniami w metawersum, wykradaniem danych za pośrednictwem giełd kryptowalut i przestępstw w sektorze partnerstw publiczno-prywatnych. To także możliwość poznania trendów rynkowych, międzynarodowych zmian legislacyjnych, praktyk wdrożeniowych oraz przekazania doświadczeń z zakresu egzekwowania prawa w dziedzinie przestępczości finansowej.
Organizatorem jest NatWest Group w Polsce, oddział jednej z największych instytucji finansowych w Wielkiej Brytanii. W Polsce NatWest zatrudnia ponad 1500 osób, m.in. specjalistów od AML, finansów, analityki danych i technologii.
Co zrobić, żeby wziąć udział w wydarzeniu?
Forum odbędzie się 18 października w formie hybrydowej, stacjonarnie w Sound Garden Hotel w Warszawie i online. Program wydarzenia dostępny jest na stronie: https://www.facebook.com/FightFinCrimeEvent/
Rejestracja na Fight Fin Crime Forum 2022 trwa do 18 października: https://fightfincrime.pl
Udział w konferencji jest bezpłatny.
***
National Westminster Bank Plc z siedzibą w Londynie, 250 Bishopsgate, Londyn EC2M 4AA, Wielka Brytania, zarejestrowanym w Anglii i Walii pod numerem 929027, prowadzącym działalność w Polsce poprzez oddział National Westminster Bank Plc Spółka Akcyjna Oddział w Polsce z siedzibą w Warszawie, adres: ul. 1 Sierpnia 8A, 02-134, Warszawa, wpisany do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000677815, NIP: 1070038385.
Kontakt dla mediów:
Paula Kowalcze
paula.kowalcze@propsypr.pl
798 010 686
Black Friday: polując na okazje, nie daj się złowić oszustom
Black Week: Polacy polują na produkty, które wcześniej odłożyli na półkę
VeloBank otworzył nową placówkę partnerską w Turku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.