Komunikaty PR

„Farbowanie” to nie wszystko. Jak skutecznie zabezpieczyć bankomat?

2021-10-13  |  09:00
Biuro prasowe
Kontakt
Paweł Luty
Linkleaders

ul. Piotrkowska 148/150/18.01
90-063 Łódź
pawel.luty|linkleaders.pl| |pawel.luty|linkleaders.pl
533890507
https://linkleaders.prowly.com/
Do pobrania docx ( 0.45 MB )

Kilkanaście dni temu opublikowano nowelizację rozporządzenia, które nakłada na banki i operatorów bankomatów obowiązek instalowania systemów uszkadzających banknoty w razie napadu na bankomat lub innych nieuprawnionych działań. Fizyczne zabezpieczenie czy naznaczenie gotówki to tylko jeden z aspektów ochrony urządzeń przed przestępcami.

W myśl nowych przepisów, bankomaty w Polsce, które nie mają zapewnionej 24-godzinnej fizycznej ochrony będą musiały być wyposażone w inteligentne systemy neutralizacji banknotów (IBNS, z ang. Intelligent Banknote Neutralisation Systems).  Systemy te uaktywniają się w razie napadu lub kradzieży pieniędzy z bankomatu i zabarwiają banknoty - zazwyczaj na czerwono, fioletowo lub zielone.  Zaplamione banknoty są sukcesywnie usuwane z obiegu gotówkowego przez odpowiednie organy i instytucje państwowe.

Według resortu spraw wewnętrznych, zastosowanie IBNS w funkcjonujących w Polsce bankomatach ma ograniczyć liczbę napadów na bankomaty. Działania przestępców polegające na wysadzaniu czy uszkadzaniu urządzeń są w końcu cały czas realnym problemem. Jak wynika z raportu Związku Banków Polskich, tylko w III kwartale tego roku doszło do 32 napadów na bankomaty. Dla porównania, w pierwszym półroczu 2020 roku miało miejsce co najmniej 70 napadów, a w całym 2019 było ich 165. Niestety, regularnie w mediach pojawiają się kolejne doniesienia o próbach obrabowania bankomatów przez mniej lub bardziej profesjonalnych złodziei.

– Można dyskutować z kształtem nowych przepisów, na przykład w zakresie procentowego uszkadzania banknotów z wykorzystaniem systemów IBNS, ale trudno dyskutować z tym, że każdy bankomat należy zabezpieczyć w maksymalny sposób. Dywagacje na temat odpowiedniego kształtu regulacji będą z pewnością jeszcze się toczyć, ale już teraz warto skupić się na sednie problemu, czyli zapobieganiu przestępstwom – zauważa Tomasz Rokita, członek zarządu Diebold Nixdrof w Polsce.

Krajobraz zagrożeń związanych z bezpieczeństwem bankomatów i gotówki wciąż ewoluuje. Ataki i metody stosowane przez przestępców są bardzo zróżnicowane i mogą być niezwykle złożone. Dlatego też należy stale śledzić i badać rozponane zagrożenia, aby lepiej zrozumieć i dostosować wykorzystywane rozwiązania do przeciwdziałania działalności przestępczej. Bezpieczeństwo bankomatów należy analizować w trzech głównych aspektach: bezpieczeństwa cybernetycznego, zabezpieczenia danych i bezpieczeństwa fizycznego.

– Od ponad 160 lat, Diebold Nixdorf chroni gotówkę, dane i aktywa. Rozumiemy, że kontekst jest kluczowy dla bezpieczeństwa, dlatego rozwijamy inteligentne, dopasowane do potrzeb różnych organizacji rozwiązania bezpieczeństwa, które zmniejszają ryzyko i równoważą potrzeby biznesowe z oczekiwaniami klientów w zakresie ochrony prywatności – mówi Tomasz Rokita.

Bezpieczeństwo fizyczne

Większość ataków fizycznych polega na użyciu materiałów wybuchowych lub taranów, które całkowicie lub częściowo niszczą bankomat czyniąc go bezużytecznym. Przestępcy mogą uzyskać w ten sposób dostęp do znajdującej się w nim gotówki. Tego typu ataki mogą być niezwykle kosztowne, ponieważ banki muszą nie tylko wymienić zniszczony bankomat, ale także uporać się z dodatkowymi szkodami, które mogły powstać w jego otoczeniu.

Rozwiązania bezpieczeństwa z tego zakresu obejmują m. in. inteligentne czujniki mogące wykryć, kiedy złośliwe urządzenia zostaną umieszczone w szczelinie gotówkowej czy kartowej, stalowe obudowy i sejfy w odpowiedniej klasie bezpieczeństwa bardziej odporne na tego typu ataki np. Gasex, system ActivGuard, który wykrywa i inteligentnie raportuje informacje z 12 różnych czujników czy wspomniane wcześniej systemy do neutralizacji banknotów, zgodne z nowymi wymogami prawnymi.

Cyberbezpieczeństwo

Cyberataki mają na celu uzyskanie dostępu do gotówki, danych konsumentów lub obu tych elementów. Przestępcy na całym świecie przeprowadzali ataki typu "jackpot", w ramach, których wprowadzali do systemów bankomatowych złośliwe oprogramowanie lub manipulowali oprogramowaniem bankomatów w celu wykonywania nielegalnych transakcji poprzez ataki typu "blackbox”.

Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu, można w czasie rzeczywistym identyfikować, raportować i analizować nietypowe zdarzenia, jak na przykład nadmierna liczba wypłat gotówki przy użyciu tej samej karty, co może oznaczać atak typu „jackpot”. Zastosowanie właściwych rozwiązań cyberbezpieczeństwa pozwala również na centralne zarządzanie wszystkimi zdarzeniami związanymi z bankomatami i alertami bezpieczeństwa, a także zdalny roll-out zaktualizowanych polityk bezpieczeństwa.

Zabezpieczenie danych

Skimming jest największym zagrożeniem w kategorii zabezpieczenia danych klientów. Ataki skimmingowe na bankomaty mogą kosztować bank setki tysięcy złotych, nie licząc szkód dla marki i utraty zaufania konsumentów do bankomatów i samej instytucji finansowej. Technologia skimmingu staje się coraz bardziej zaawansowana, ułatwiając przestępcom kradzież danych właścicieli kart za pomocą elektroniki przymocowanej gdzieś w bankomacie - najczęściej na czytniku kart, z dodatkowymi kamerami skierowanymi na PIN pad. Przestępcy są obecnie w stanie stworzyć skimmer, który jest tak cienki jak kartka papieru.

Bankomaty z rodziny DN Series oferują szeroki zestaw rozwiązań obejmujący modułowe, skalowalne opcje zapewniające bezpieczeństwo danych i ochronę przed skimmingiem. Wśród nich jest system rozpoznający nawet najcieńsze skimmery, który zapobiega wprowadzeniu cienkiego jak brzytwa wewnętrznego skimmera dzięki algorytmowi, który rozpoznaje, kiedy urządzenie zostało umieszczone wewnątrz czytnika kart na zbyt długo.

Więcej informacji na temat rozwiązań DN Series dla banków można znaleźć na stronie www.dieboldnixdorf.com.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Bankowość Nest Bank kolejny raz ze złotym medalem EcoVadis Biuro prasowe
2024-04-23 | 16:00

Nest Bank kolejny raz ze złotym medalem EcoVadis

W tym roku po raz kolejny otrzymał złoto - znalazł się w gronie 5% firm najlepiej ocenionych w badaniu.   ESG na poważnie    ESG i zrównoważony rozwój to
Bankowość Złoty Bankier 2024 dla VeloBanku za kredyt gotówkowy
2024-04-23 | 12:15

Złoty Bankier 2024 dla VeloBanku za kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy VeloBanku na 1. miejscu XV edycji Złotego Bankiera, jednego z bardziej uznanych przez świat finansów rankingu, organizowanego przez redakcje Bankier.pl i Pulsu
Bankowość Nagrody SABRE rozdane. VeloBank ze statuetką za zbudowanie love brandu
2024-04-18 | 15:20

Nagrody SABRE rozdane. VeloBank ze statuetką za zbudowanie love brandu

17. kwietnia w Londynie rozdano prestiżowe SABRE Awards. W kategorii „Innovator of the Year: Brand” zwyciężył VeloBank. Marka znalazła się też w finale Diamond SABRE Awards.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Zwolnienia lekarskie w prywatnej opiece medycznej są ponad dwa razy krótsze niż w publicznej. Oszczędności dla gospodarki to ok. 25 mld zł

Stan zdrowia pracujących Polaków wpływa nie tylko na konkurencyjność firm i koszty ponoszone przez pracodawców, ale i na całą gospodarkę. Jednak zapewnienie dostępu do szybkiej i efektywnej opieki zdrowotnej może te koszty znacząco zmniejszyć. Podczas gdy średnia długość zwolnienia lekarskiego w publicznym systemie ochrony zdrowia wynosi 10 dni, w przypadku opieki prywatnej to już tylko 4,5 dnia – wynika z badania Medicover. Kilkukrotnie niższe są też koszty generowane przez poszczególne jednostki chorobowe, co pokazuje wyraźną przewagę prywatnej opieki. Zapewnienie dostępu do niej może ograniczyć ponoszone przez pracodawców koszty związane z prezenteizmem i absencjami chorobowymi w wysokości nawet 1,5 tys. zł na pracownika.

Ochrona środowiska

Trwają prace nad szczegółami ścisłej ochrony 20 proc. lasów. Prawie gotowy jest także projekt ws. kontroli społecznej nad lasami

Postulat ochrony najcenniejszych lasów w Polsce znalazł się zarówno w „100 konkretach na pierwsze 100 dni rządów”, jak i w umowie koalicyjnej zawartej po wyborach 15 października 2023 roku. W wyznaczonym terminie nie udało się dotrzymać wyborczej obietnicy, ale prace nad nowymi regulacjami przyspieszają. Wśród priorytetów jest objęcie ochroną 20 proc. lasów najbardziej cennych przyrodniczo i ustanowienie kontroli społecznej nad lasami. Ministerstwo Klimatu i Środowiska konsultuje swoje pomysły z przedstawicielami różnych stron, m.in. z leśnikami, ekologami, branżą drzewną i samorządami.

Motoryzacja

Dwie duże marki chińskich samochodów w tym roku trafią do sprzedaży w Polsce. Są w stanie konkurować jakością z europejskimi producentami aut

Według danych IBRM Samar w Polsce w pierwszych dwóch miesiącach 2024 roku zarejestrowano 533 auta chińskich producentów. Jednak niedługo mogą się one pojawiać na polskich drogach znacznie częściej, ponieważ swoją obecność na tutejszym rynku zapowiedziało już kilku kolejnych producentów z Państwa Środka. Chińskich samochodów, przede wszystkim elektryków, coraz więcej sprzedaje się również w Europie. Prognozy zakładają, że ich udział w europejskim rynku do 2025 roku ma zostać niemal podwojony. – Jakość produktów dostarczanych przez chińskich producentów jest dzisiaj zdecydowanie lepsza i dlatego one z powodzeniem konkurują z producentami europejskimi – mówi Wojciech Drzewiecki, prezes IBRM Samar.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.