KRZYSZTOF WEGRZYŃSKI: "Nie spodziewajmy się masowych upadłości banków"
Andrzej Bromski
Bromo
ul. Płowiecka 4/189
00-585 Warszawa
materialy.prasowedszkodowania|gmail.com| |materialy.prasowedszkodowania|gmail.com
510 139 576
www.bromo.pl
Krzysztof Węgrzyński z Trenda Group odpowiada nam na pytanie: Czy możemy spodziewać się wielu upadłości banków w przyszłości w Polsce?
"Upadłość banku to niezwykle rzadkie zjawisko na rynku bankowym, wobec czego nie wieściłbym, że jest to realny scenariusz dla większości banków działających w Polsce. I to pomimo wystąpienia z października 2022 roku Przewodniczącego KNF Jacka Jastrzębskiego przed TSUE w sprawie C-520/21, która dotyczy tzw. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Jego zdaniem niekorzystne orzeczenie TSUE może doprowadzić do załamania rynku finansowego, gdzie możliwym skutkiem jest upadłość jednego lub kilku dużych banków. W mojej ocenie jest to wyjątkowo pesymistyczna prognoza przedstawiona wyłącznie na potrzeby tej konkretnej sprawy.
Niewykluczone, że w najbliższym czasie będziemy mierzyć się z upadłością Getin Noble Bank S.A., w związku z przymusową restrukturyzacją. Jest to bardzo możliwy scenariusz. Niemniej jednak ciężko jednoznacznie stwierdzić czy to zjawisko będzie się w przyszłości nasilać. Bardzo możliwe, że poza GNB będziemy mierzyć się z upadłością lub restrukturyzacją jednego lub dwóch banków, których sytuacja finansowa od kilku lat jest niepokojąca. Obecna sytuacja banków prowadzi raczej do wniosku, że ewentualna upadłość GNB będzie wyjątkiem, a nie zapowiedzią upadłości banków na większą skalę."
Bezpieczna rozmowa z VeloBankiem dzięki elektronicznej wizytówce pracownika
Black Friday: polując na okazje, nie daj się złowić oszustom
Black Week: Polacy polują na produkty, które wcześniej odłożyli na półkę
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.