KRZYSZTOF WEGRZYŃSKI: "Nie spodziewajmy się masowych upadłości banków"

Andrzej Bromski
Bromo
ul. Płowiecka 4/189
00-585 Warszawa
materialy.prasowedszkodowania|gmail.com| |materialy.prasowedszkodowania|gmail.com
510 139 576
www.bromo.pl
Krzysztof Węgrzyński z Trenda Group odpowiada nam na pytanie: Czy możemy spodziewać się wielu upadłości banków w przyszłości w Polsce?
"Upadłość banku to niezwykle rzadkie zjawisko na rynku bankowym, wobec czego nie wieściłbym, że jest to realny scenariusz dla większości banków działających w Polsce. I to pomimo wystąpienia z października 2022 roku Przewodniczącego KNF Jacka Jastrzębskiego przed TSUE w sprawie C-520/21, która dotyczy tzw. wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Jego zdaniem niekorzystne orzeczenie TSUE może doprowadzić do załamania rynku finansowego, gdzie możliwym skutkiem jest upadłość jednego lub kilku dużych banków. W mojej ocenie jest to wyjątkowo pesymistyczna prognoza przedstawiona wyłącznie na potrzeby tej konkretnej sprawy.
Niewykluczone, że w najbliższym czasie będziemy mierzyć się z upadłością Getin Noble Bank S.A., w związku z przymusową restrukturyzacją. Jest to bardzo możliwy scenariusz. Niemniej jednak ciężko jednoznacznie stwierdzić czy to zjawisko będzie się w przyszłości nasilać. Bardzo możliwe, że poza GNB będziemy mierzyć się z upadłością lub restrukturyzacją jednego lub dwóch banków, których sytuacja finansowa od kilku lat jest niepokojąca. Obecna sytuacja banków prowadzi raczej do wniosku, że ewentualna upadłość GNB będzie wyjątkiem, a nie zapowiedzią upadłości banków na większą skalę."

Grudziądz z placówką VeloBanku. Na mieszkańców czeka atrakcyjny kredyt gotówkowy

Już połowa Polaków pomaga potrzebującym w święta

Klienci VeloBanku z garścią prezentów w bankowości mobilnej i internetowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.