Komunikaty PR

Najważniejsze oblicza polskich inwestycji

2020-11-03  |  15:46
Biuro prasowe

„Inwestycje, czyli szansa na rozwój” to cykl wywiadów internetowych, prezentujących najważniejsze dla polskiej gospodarki oblicza inwestowania. Rozmowy z ekspertami prowadzone przez dziennikarza Ernesta Bodziucha dotyczyć będą: Trójmorza, budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz nakładów na rozwój i szkolenia pracowników.

Inwestycje to jeden z głównych mechanizmów napędzających polską gospodarkę. Bez odpowiednich nakładów finansowych rozwój większości segmentów rynku byłby niemożliwy. Potwierdzają to dane rynkowe. W samym 2019 roku nakłady brutto na środki trwałe w polskiej gospodarce w ujęciu nominalnym wyniosły w 2019 r. wg wstępnych danych GUS 422,8 mld zł. Zdecydowaną większość, bo aż 59,1% wydatków inwestycyjnych, stanowiły wydatki poniesione przez sektor przedsiębiorstw. Sektor publiczny odpowiadał w ubiegłym roku za blisko 23% inwestycji ogółem, a gospodarstwa domowe za nieco ponad 18%.

Autorzy programu internetowego „Inwestycje, czyli szansa na rozwój” postanowili omówić najważniejsze aspekty i projekty związane z krajowymi oraz zagranicznymi inwestycjami. Podczas trzech kolejnych rozmów prowadzący program Ernest Bodziuch, dziennikarz ekonomiczny z ponad 20-letnim doświadczeniem telewizyjnym i rynkowym, obecnie związany z Telewizją Polsat, będzie gościć w studiu trzech ekspertów, działających na co dzień w różnych obszarach gospodarki. Wspólnym mianownikiem wszystkich tematów jest konieczność ponoszenia nakładów finansowych na dalszy rozwój.

Gościem pierwszego odcinka będzie Mateusz Walewski, Główny Ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego, który opowie o charakterystyce Trójmorza jako naturalnego regionu dla ekspansji polskich firm, które chcą się rozwijać i inwestować za granicą. Skąd wziąć na to pieniądze? Czy pozyskiwanie finansowania na zagraniczne inwestycje jest skomplikowane? To jedne z wielu pytań, na które będzie musiał odpowiedzieć ekspert. Drugi odcinek poświęcony będzie inwestowaniu w rozwój i szkolenie pracowników. – Wiele firm zapomina o konieczności inwestowania w ten obszar swojej działalności, a przecież jest to konieczne  jeśli chcemy zachować zdrowy rynek pracy – szczególnie w kontekście starzejącego się społeczeństwa – przekonuje Ernest Bodziuch, prowadzący program. Jego gość, dr Jakub Sawulski, Kierownik zespołu makroekonomii w Polskim Instytucie Ekonomicznym, postara się określić jakie środki i czy w ogóle polskie przedsiębiorstwa inwestują w swoich pracowników oraz dlaczego jest to konieczne dla ich dalszego, dynamicznego rozwoju.

Ostatni odcinek dotyczyć będzie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, mającego być węzłem transportowym opartym na zintegrowanych ze sobą węzłach: lotniczym i kolejowym. O szczegółach tego projektu inwestycyjnego prowadzący porozmawia z Mikołajem Wildem, prezesem zarządu CPK. Internauci dowiedzą się między innymi, jaki będzie koszt budowy portu oraz jaki zwrot z inwestycji przyniesie każda zainwestowana w niego złotówka.

Pomysłodawcą i realizatorem całego projektu jest Fundacja Forum Zrównoważonej Technologii, natomiast głównym partnerem -  Fundacja State of Poland. W gronie patronów medialnych projektu znaleźli się: ISBnews, BiznesTuba.pl, Comparic.pl, BusinessJournal.pl, Capital24.tv oraz kanał video „Szczerze o pieniądzach”.

Więcej informacji o projekcie oraz szczegółowy harmonogram emisji odcinków znajduje się pod adresem: https://www.facebook.com/events/3688973944460034/ .

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Bankowość Grudziądz z placówką VeloBanku. Na mieszkańców czeka atrakcyjny kredyt gotówkowy Biuro prasowe
2024-12-23 | 14:45

Grudziądz z placówką VeloBanku. Na mieszkańców czeka atrakcyjny kredyt gotówkowy

VeloBank otworzył swoją pierwszą placówkę w Grudziądzu, zlokalizowaną w centrum miasta przy ul. Mickiewicza 22, zaledwie kilka kroków od starówki. Dzięki dogodnej
Bankowość Już połowa Polaków pomaga potrzebującym w święta
2024-12-23 | 11:00

Już połowa Polaków pomaga potrzebującym w święta

Święta to czas, który kojarzy się ze spotkaniami w gronie rodziny i obdarowywaniem bliskich upominkami, ale to nie wszystko. Polacy kultywują tradycję dzielenia się i nie zapominają
Bankowość Klienci VeloBanku z garścią prezentów w bankowości mobilnej i internetowej
2024-12-20 | 11:50

Klienci VeloBanku z garścią prezentów w bankowości mobilnej i internetowej

Koniec grudnia to czas na upominki. W tym roku można się ich spodziewać nie tylko od Świętego Mikołaja, ale również od VeloBanku, który przygotował dla klientów kilka

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

IT i technologie

W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]

Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.

Edukacja

Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami

Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.

Fundusze unijne

Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty

Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.