Olivia Star z zielonym finansowaniem
Krzysztof Król
Ultra Relations
Leśna 18b4
81-549 Gdynia
krzysztof|ultrareltions.com| |krzysztof|ultrareltions.com
728612070
ultrarelations.com
Olivia Star z zielonym finansowaniem
Zdjęcia: https://1drv.ms/f/s!Ak6vnk2kpo84jMpdkLAQaMZOAtU0ZQ?e=fVcMwE
Olivia Star otrzymała zielony kredyt Green Loan - i to jednocześnie od trzech dotychczasowych kredytodawców - konsorcjum banków Santander Bank Polska S.A, oraz BNP Paribas Bank Polska S.A. i Bank Millennium S.A. Olivia to pierwszy w Polsce deweloper biurowy, który podał do publicznej wiadomości uzyskanie finansowania tego rodzaju. Kredyt refinansowy wymagał poddania się szczegółowej weryfikacji wdrażanych rozwiązań dot. zrównoważonego rozwoju, dzięki czemu udało się uzyskać atrakcyjne warunki finansowania i jego zwiększenie do kwoty blisko 83 mln euro. Olivia Star jest częścią Olivia Centre, największego w Polsce centrum biznesowego. Obsługę prawną zapewniła kancelaria KLBF Kycia Legal.
Cieszymy się z kontynuacji współpracy z naszymi partnerami, zielone finansowanie potwierdza, że przyjęta strategia w zakresie odpowiedzialnego prowadzenia biznesu doceniana jest nie tylko przez najemców, którzy chętnie wybierają Olivię na lokalizację swojego biura, ale również przez banki finansujące inwestycje związane z ambitnymi kryteriami dla zielonych nieruchomości – mówi Krzysztof Raćkos, Dyrektor Finansowy Olivii.
Uzyskanie zielonego finansowania jest potwierdzeniem, że wdrożone rozwiązania w budynku Olivia Star – najwyższym budynku Polski Północnej – spełnia międzynarodowe standardy i wpisuje się w kierunek dobrych, ekologicznych praktyk, jakim powinien podążać cały rynek nieruchomości. Wśród kryteriów, jakie poddaje się ocenie są efektywność energetyczna systemów w budynkach, zwiększenie ich stabilności i bezawaryjności, monitoring systemów, który pozwala przeciwdziałać usterkom i ryzykom dla środowiska naturalnego i ludzi pracujących w budynkach, a także prospołeczne rozwiązania, wpływające na dobrostan pracowników. Zielony kredyt spełnia zasady „Green Loan Principles” opracowane przez Loan Market Association (LMA), międzynarodowe stowarzyszenie z siedzibą w Londynie zrzeszające ponad 850 banków, inwestorów instytucjonalnych, kancelarii prawnych i agencji ratingowych. W ramach LMA od wielu lat wypracowywane są standardy dokumentów, w tym umów kredytu, stanowiące obecnie powszechnie stosowaną praktykę rynkową na świecie. To potwierdzenie faktu, że Olivia na wielu poziomach jest liderem branży nieruchomości komercyjnych w Polsce i na świecie – ocenia radca prawny Bogusław Wieczorek, pełnomocnik Zarządu ds. public relations.
Do szczególnych rozwiązań, jakie zostały zaimplementowane w Olivii należą modernizacja systemu chłodu w budynku, dzięki czemu jego wydajność wzrosła o 30%, oraz modernizacja agregatu wody lodowej (wzrost wydajności nawet o 20%). Wprowadzono nową automatykę central wentylacyjnych (ograniczenie zużycia energii o 15 %), instalację 100% oświetlenia LED i jonizatorów powietrza, dzięki czemu pracownicy mogą oddychać powietrzem pozbawionym wirusów, pyłów PM 2,5 i PM 10, wolnym od alergenów, pleśni i grzybów. Zdigitalizowano także znaczną część systemu monitoringu, co pozwoliło podnieść poziom bezpieczeństwa i obniżyć koszty dozoru, a więc i kosztów najmu powierzchni. Dzięki tym i szeregowi innych rozwiązań, Olivia uzyskała liczne certyfikaty i nagrody, wśród których najważniejszymi są certyfikacja BREEAM na poziomie Excellent oraz certyfikat WELL HSR, w którym Olivia uzyskała jako pierwsza na świecie 25 punktów na 25 możliwych, w 22 podstawowych kategoriach i 3 dodatkowych, związanych z innowacjami wdrożonymi na jej terenie. Olivia jako jedno z pierwszych polskich centrów biznesowych, pomimo braku zobowiązania, lecz z poczucia odpowiedzialności, prowadzi raportowanie ESG z wykorzystaniem globalnych standardów GRI 2021 i rekomendacji TCFD. Olivia wdraża ponadto kolejne projekty, zgodnie z określoną przez nią strategią ESG (m.in. dekarbonizacyjną, społeczną) i szczegółowe polityki z zakresu środowiskowej i społecznej odpowiedzialności w oparciu o przygotowany Kodeks Postępowania. Wyrazem wagi, jaką Olivia przykłada to kwestii klimatu, jest także członkostwo w największej globalnej inicjatywie skupiającej zrównoważony biznes - United Nations Global Compact (UNGC).
Tak kompleksowe podejście do myślenia o zrównoważonym rozwoju to nasz konsekwentnie wdrażany standard, obejmujący troskę o środowisko naturalne i otoczenie społeczne Olivii – mówi Agata Kwapisiewicz, ESG Officer Olivii Centre. Nasze zielone rozwiązania nie tylko przekładają się na podniesienie konkurencyjności biznesowej, ale też atrakcyjności w oczach mieszkańców Gdańska i turystów. Pierwszy zielony kredyt w grupie pokazuje, że takie myślenie daje owoce także w postaci udzielonego finansowania.
Grudziądz z placówką VeloBanku. Na mieszkańców czeka atrakcyjny kredyt gotówkowy
Już połowa Polaków pomaga potrzebującym w święta
Klienci VeloBanku z garścią prezentów w bankowości mobilnej i internetowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.