Komunikaty PR

Pięć zielonych celów dla zrównoważonych sieć bankomatów

2021-10-21  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Paweł Luty
Linkleaders

ul. Piotrkowska 148/150/18.01
90-063 Łódź
pawel.luty|linkleaders.pl| |pawel.luty|linkleaders.pl
533890507
https://linkleaders.prowly.com/

Według raportu PwC, prawie 80% z badanych banków wprowadziło już elementy zrównoważonego finansowania i rozwoju w swoich strategiach biznesowych oraz ofercie produktowej. Firmy z sektora finansowego już teraz skupiają się na różnych elementach ESG, aby sprostać nowym wymogom, które już za chwile będą obowiązywać wszystkie instytucje. Wiele organizacji analizuje swój ślad węglowy i wpływ na otoczenie przez pryzmat floty samochodów czy miksu energetycznego. Warto też uważniej przyjrzeć się swojej sieci bankomatów.

Kiedy myślimy o emisji dwutlenku węgla w instytucji finansowej, prawdopodobnie większość z nas rozważa kwestie o ogrzewaniu i chłodzeniu placówek i biur, zużyciu energii i papieru, miksie energetycznym, flocie pojazdów i innych tego typu aspektach. Zapewne część organizacji przygląda się również emisjom z centrów danych i prawdopodobnie korzysta z zewnętrznych chmur obliczeniowych dostarczanych przez firmy, które zobowiązały się do prowadzenia działalności neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla. Ale co z siecią bankomatów?

Bankomaty to najbardziej efektywny sposób zarządzania gotówką. Z drugiej strony, część operacyjna niezbędna do utrzymania sieci bankomatów w gotowości do pracy przez cały cykl życia każdego z nich stanowi około 80% wszystkich emisji generowanych w trakcie eksploatacji bankomatu. Coraz więcej instytucji finansowych analizuje swój wpływ na otoczenie, zatem warto przyjrzeć się bliżej, w jaki sposób banki mogą ograniczyć emisję zanieczyszczeń z oddziałów i sieci urządzeń samoobsługowych.

Prostą analogią, dobrze obrazującą temat, są drzewa: tak jak zdrowy las pochłania CO2, redukując zanieczyszczenia, tak samo decyzje, które podejmują instytucje finansowe mogą pomóc zredukować emisję szkodliwych gazów. Oto pięć sposobów, w jaki instytucje finansowe mogą tworzyć bardziej zrównoważone sieci bankomatów:

1. Zoptymalizuj przestrzeń swoich oddziałów

Tradycyjne oddziały bankowe są zazwyczaj zajmują dużą, często pustą powierzchnię. Zużyciu prądu i energii potrzebnej na ogrzanie tego typu miejsc nie sprzyja środowisku. Przy średniej emisji 102 kg CO2 na metr kwadratowy, zmniejszenie powierzchni jednego oddziału z 300 do 200 metrów kwadratowych mogłoby ograniczyć emisję dwutlenku węgla o ponad 10 ton rocznie.

Zmniejszenie powierzchni oddziałów w całej sieci może być oparte na różnych strategiach:

  • Mniejsze formaty oddziałów z wykorzystaniem rozwiązań bezgotówkowych lub bez kasjera, które oferują nowe sposoby obsługi klienta, są już w różnym stopniu wdrażane w wielu instytucjach finansowych na całym świecie.
  • Znaczące postępy w redukcji powierzchni oddziałów można osiągnąć dzięki strategii "bankomat jako oddział". W miejscach, w których nie ma sensu tworzyć pełnego oddziału, nowoczesny terminal samoobsługowy o rozbudowanej funkcjonalności może zastąpić tradycyjnego kasjera, zapewniając do szerokiej palety usług, od wpłat i wypłat gotówki po płacenie rachunków, przelewy pieniężne i inne złożone transakcje.

2. Zmniejsz zużycia energii

Systemy samoobsługowe są dostępne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu – oznacza to, że z jednej strony klienci mogą cały czas wygodnie pobierać lub wpłacać gotówkę, ale z drugiej strony urządzenia cały czas konsumują energię. Starsze terminale i nie w pełni wykorzystywane bankomaty mogą mieć znaczący wpływ na ogólne zużycie energii. Nowsze bankomaty wykorzystują technologię, która wymaga mniej energii dzięki diodom LED, czujnikom światła oraz bardziej wydajnym modułom z inteligentnymi zasilaczami i elektroniką. Te nowoczesne funkcje pozwalają bankomatom utrzymywać niższe zużycie energii podczas pracy i gdy nie są wykorzystywane.

Na przykład, najnowsze technologie w serii bankomatów DN Series oferują oszczędność energii na poziomie co najmniej 30%, a w niektórych konfiguracjach nawet 60% w porównaniu z tradycyjnymi bankomatami. Dzięki funkcji "Green Self-Service" istnieje możliwość automatycznego wyłączania bankomatów w godzinach zamknięcia placówek czy galerii handlowych, w której zlokalizowane są bankomaty i przez to uzyskania dodatkowych oszczędności energii. W sieci, która składa się z 300 bankomatów oszczędność energii na poziomie 687 kWh rocznie na system może doprowadzić do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń, które w naturze pochłania 4 070 drzew.

3. Ogranicz konwojowanie gotówki poprzez automatyzację i odpowiednie zarządzanie gotówką

Łatwy dostęp do gotówki - w każdym miejscu i o każdej porze - jest podstawową usługą oferowaną konsumentom przez banki. Jednak obsługa gotówki wiąże się z niewidocznymi dla klientów kosztami, w tym transportem i konwojowaniem. Automatyzacja procesów zarządzania gotówką jest absolutnie niezbędna w walce o zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko. Kompleksowa optymalizacja procesów gotówkowych może ograniczyć oddziaływanie banku na środowisko, a także pomóc instytucjom finansowym w zmniejszeniu o 75% ilości uzupełnianej gotówki, co oznacza bezpośrednie oszczędności w zakresie emisji CO2 wynikające z ograniczenia konwojowania.

Szerokie wykorzystanie bankomatów z recyklingiem tworzy zamknięty cykl, w którym klienci korporacyjni - często właściciele małych i średnich firm, którzy przeprowadzają nocne zrzuty gotówki - za darmo zasilają bankomaty, a konsumenci detaliczni mogą wypłacać te same pieniądze. Na podstawie konkretnych danych dotyczących przepływu gotówki w jednym z banków detalicznych można stwierdzić, że dzięki zastosowaniu technologii recyklingu gotówki można zredukować liczbę uzupełnień gotówki o 75%. Gdy bankomaty z technologią recyklingu zastąpią standardowe bankomaty do wypłaty gotówki i rozwiązania depozytowe dla transakcji gotówkowych, można zaobserwować 150 mniej wizyt w punkcie kasowym rocznie. Biorąc pod uwagę średnie emisje związane z konwojowaniem, na jeden bankomat można zaoszczędzić 1700 kg CO2 rocznie.

4. Zautomatyzuj procesy serwisowe

Co się dzieje, gdy w sieci zepsuje się bankomat? Czasami droga do przywrócenia sprawności może być niepotrzebnie długa i kręta. Być może pracownicy oddziału sprawdzają terminal, a być może wysyłane jest wezwanie do zespołu serwisowego. Serwisant może nawet przyjechać, by naprawić bankomat, ale odkrywa, że nie ma odpowiedniego narzędzia lub części do wykonania naprawy. Skrócenie i uproszczenie tej ścieżki zmniejsza zużycie energii dzięki mniejszej liczbie niepotrzebnych wizyt techników, wyższemu odsetkowi zdalnych rozwiązań, wyższemu odsetkowi napraw dokonanych za pierwszym razem i większemu odsetkowi zgłoszeń, których można uniknąć.

Bankomaty wykorzystujące rozwiązania IoT z rodziny DN AllConnect ServicesSM ułatwiają szybsze, bardziej bezproblemowe naprawy, ponieważ eksperci serwisowi mogą rozwiązywać problemy z bankomatami korzystając z informacji generowanych na podstawie zagregowanych danych o flocie. Na przykład w 2019 roku zwiększone wykorzystanie IoT w Stanach Zjednoczonych umożliwiło zmniejszenie liczby wizyt techników o 60 000, co doprowadziło do zmniejszenia emisji o 1 500 ton CO2 – to odpowiednik 63 000 drzew.

5. Wykorzystuj odpowiednie nowe technologie

Technologia recyklingu gotówki jest znana od dziesięcioleci. Teraz można ją połączyć z innowacjami w projektowaniu terminali samoobsługowych, aby uwolnić jeszcze więcej oszczędności, niezależnie od tego, czy dana organizacja jest gotowa na to od razu, czy dopiero w przyszłości. Technologia recyklingu jest wbudowana w każdy terminal z rodziny DN Series i może być włączona lub wyłączona poprzez prostą aktualizację oprogramowania - dając elastyczność w zarządzaniu flotą w sposób bardziej zwinny i płynny. Ta elastyczność i gotowość na przyszłość przynosi duże zyski w dłuższej perspektywie, wydłużając cykl życia bankomatu.

Możliwość recyklingu w oddziale może dodatkowo obniżyć koszty konwojowania. Rozwiązania w zakresie zarządzania gotówką oraz wsparcie w zakresie usług zintegrowanych mogą pomóc w optymalizacji sieci oddziałów i sieci samoobsługowej, przy jednoczesnym zrównoważeniu i zminimalizowaniu kosztów konwojowania. Jeśli zmierzyć wszystkie te korzyści i związane z nimi oszczędności w zakresie emisji dwutlenku węgla w porównaniu z tradycyjnym recyklerem, to otrzymujemy efekt, jaki w redukcji emisji miałoby ponad 10 000 drzew.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Bankowość BRAK ZDJĘCIA
2022-08-13 | 10:00

Getin Bank uatrakcyjnia ofertę depozytową

Getin Bank podwyższa oprocentowanie na Lokacie Mobilnej Na Start do 6,5% w skali roku i rozszerza ofertę Lokaty Rentierskiej na segment klientów detalicznych.   Lokata Rentierska   Na Lokacie Rentierskiej dla
Bankowość Santander Consumer Bank podwyższa oprocentowanie lokaty i RO
2022-07-19 | 13:30

Santander Consumer Bank podwyższa oprocentowanie lokaty i RO

Santander Consumer Bank kolejny raz podwyższa oprocentowanie lokaty Online Nowe Środki. Po zmianie wyniesie ono kolejno 6,20 proc. na 12 miesięcy i 6,00 proc. na pół roku. Bank
Bankowość Wypowiedzenie przez bank kredytu na mieszkanie będzie szybkie?
2022-07-12 | 14:00

Wypowiedzenie przez bank kredytu na mieszkanie będzie szybkie?

Dane BFG dotyczące spłacalności kredytów mieszkaniowych wskazują, że w kwietniu br. sytuacja pod tym względem nadal wyglądała dobrze. Kwietniowy wskaźnik jakości kredytów

Transmisje online

Więcej ważnych informacji

Złote Spinacze 2022

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Transport

Transport wodny staje się coraz bardziej ekologiczny. To nie tylko kwestia napędów i zielonych paliw

Gdyńska Stocznia CRIST, która za swój pierwszy w Unii Europejskiej hybrydowy prom Elektra zdobyła w 2018 roku nagrodę Ship of the Year, niedawno zwodowała drugi tego typu statek. Spodziewa się więcej zamówień na niskoemisyjne jednostki, ponieważ regulacje związane z ograniczeniem emisyjności transportu morskiego zmuszają operatorów żeglugi do inwestowania w takie rozwiązania. Na rynku od lat sprawdza się gaz LNG, ale inną niskoemisyjną alternatywą jest też metanol. Rośnie także zainteresowanie wodorem. Ekologiczne rozwiązania na statkach dotyczą jednak nie tylko napędów.

Ochrona środowiska

Polisy obejmują nie tylko skutki ekstremalnych zjawisk pogodowych. Można się ubezpieczyć także m.in. od braku słońca czy wiatru

Coraz częstsze w ostatnich latach huragany, susze, upały czy gwałtowne burze destabilizują działalność biznesową i powodują dotkliwe straty finansowe. Firmy są zmuszone uwzględniać ryzyka klimatyczne w swoich strategiach, co sprawia, że częściej sięgają po ubezpieczania z tego obszaru. Wybór takich polis na rynku jest coraz większy. Pojawiają się wśród nich także nietypowe ubezpieczenia pogodowe, niekoniecznie związane z ekstremalnymi zjawiskami. Przykładem jest polisa od złej pogody dla biur podróży, od ciepłej zimy dla elektrociepłowni albo od zbyt małej liczby godzin słonecznych dla farm fotowoltaicznych.

Współpraca

Obsługa konferencji prasowych

Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.