Pradera uzyskuje nowy kredyt uprzywilejowany
Pradera uzyskuje nowy kredyt uprzywilejowany na potrzeby refinansowania swojego ogólnoeuropejskiego funduszu inwestycyjnego, zajmującego się inwestowaniem w parki handlowe.
Pradera, wiodący na rynku specjalista w dziedzinie zarządzania nieruchomościami, inwestycjami i środkami na rynku centrów i parków handlowych, pragnie powiadomić o refinansowaniu zadłużenia swojego ogólnoeuropejskiego funduszu inwestycyjnego, zajmującego się inwestowaniem w parki handlowe Pradera European Retail Parks SCSp („Spółka”).
Spółka została zawiązana w 2017 roku celem zakupu parków handlowych zlokalizowanych w sąsiedztwie sklepów IKEA w 18 lokalizacjach w Niemczech, Francji, Polsce i Czechach. Pierwotny zakup został sfinansowany z kapitału pochodzącego od inwestorów zewnętrznych oraz z kredytów z pięcioletnim okresem spłaty, który upływa w maju 2022.
Spółka otrzymała nowy kredyt uprzywilejowany w wysokości 360 mln euro od Aareal Bank, a także zaciągnęła dodatkowe zobowiązania w wysokości 35 mln euro, prawie wyłącznie od dotychczasowych inwestorów, osiągając tym samym założony cel. Nowe środki pozwoliły Spółce na całkowitą spłatę pierwotnych kredytów przeznaczonych na sfinansowanie 17 nieruchomości należących do Spółki na terenie Niemiec, Francji i Polski. Jedna nieruchomość Spółki zlokalizowana w Czechach jest finansowana odrębnie.
Andrew Payne, Dyrektor ds. funduszy w firmie Pradera stwierdził: „Cieszymy się, że udało nam się uzyskać kredyt w wysokości 360 mln euro od Aareal Bank, jednocześnie otrzymując tak duże wsparcie ze strony dotychczasowych inwestorów Spółki. Portfel inwestycyjny Spółki szybko się odbudował, po tym jak w całej Europie zniesiono ograniczenia związane z pandemią. Po tym trudnym okresie dla inwestycji w parki handlowe widzimy rosnący entuzjazm inwestorów i kredytodawców w odniesieniu do tych nieruchomości, które oferują pewny, zdywersyfikowany dochód, czego dowodem jest refinansowanie kredytów Spółki”.
Christof Winkelmann, Członek Zarządu Banku Aareal dodał: „Cieszymy się, że możemy napisać kolejny rozdział w historii wieloletniej, owocnej współpracy ze spółką Pradera. Mogliśmy ponownie udzielić naszemu klientowi wsparcia dzięki wiedzy dotyczącej finansowania na poziomie ogólnoeuropejskim, a także zapewnić mu dostęp do rozwiązań dopasowanych do jego potrzeb. Wysoka jakość i spójność projektu dotyczącego parków handlowych oraz umiejętności zarządzania, którymi dysponuje spółka Pradera, są szczególnie widoczne i pożądane w czasach kryzysu; odporność portfela inwestycyjnego jest tego najlepszym dowodem”.
Colin Campbell, Prezes Zarządu Pradera dodał: „Oprócz udanej finalizacji refinansowania wartego 360 mln euro portfela inwestycyjnego zajmującego się inwestowaniem w parki handlowe w wielu krajach, transakcja ta wyznacza 25. rocznicę nieprzerwanej współpracy kredytowej spółki Pradera oraz poprzedniej spółki, dla której pracowałem z Bankiem Aareal. Jesteśmy głęboko przekonani o korzyściach płynących z długofalowych relacji ze wszystkimi naszymi interesariuszami, czego dowodem jest ten kredyt”.
O spółce Pradera
Pradera jest wiodącym na rynku funduszem specjalistycznym i zarządcą centrów i parków handlowych, obecnym w kontynentalnej części Europy, Wielkiej Brytanii i Chinach. Założony w 2000 roku portfel inwestycyjny spółki Pradera o wartości 3 miliardów euro obejmuje 55 centrów i parków handlowych, a także inwestycji w branży spożywczej z ponad 2 000 sklepów w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, Polsce, Francji, Czechach, Grecji i Turcji (Stan na 03.2022).
Black Friday: polując na okazje, nie daj się złowić oszustom
Black Week: Polacy polują na produkty, które wcześniej odłożyli na półkę
VeloBank otworzył nową placówkę partnerską w Turku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.