Komunikaty PR

Przelew natychmiastowy - jak go wykonać i ile kosztuje?

2022-04-22  |  13:30

Przelew natychmiastowy, inaczej zwany ekspresowym, to rodzaj przelewu, który pojawia się na rachunku bankowym odbiorcy mającego konto w innym banku już po kilku minutach. To polecenie transakcji, któremu nie odpowiadają standardowe sesje rozliczeniowe KIR. Przelew natychmiastowy można wykonać przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, a jego koszt to od 3 do 20 zł, w zależności od oferty banku. 

 

Jak zrobić przelew ekspresowy?

 

Czy wykonanie przelewu natychmiastowego jest związane ze skomplikowanym procesem? Otóż nie. W praktyce niewiele różni się od zlecenia tradycyjnego przelewu bankowego. Przelew ekspresowy można zrobić w 3 prostych krokach:

 

  1. Należy zalogować się do swojej bankowości elektronicznej i przejść do metod płatności, czyli przelewów. Taka opcja jest dostępna zarówno w aplikacji mobilnej, jak i na stronie internetowej danego banku.

  2. Co dalej? Należy uzupełnić wszystkie pola niezbędne do wykonania przelewu: imię i nazwisko odbiorcy, opcjonalnie adres, numer konta bankowego, tytuł przelewu oraz odpowiednią kwotę, która ma zostać przelana na rachunek odbiorcy. 

  3. Ostatni krok to wybór opcji przelew natychmiastowy. Przed potwierdzeniem płatności, należy sprawdzić dokładnie wpisane przez siebie dane. Kolejny etap to potwierdzenie wykonania przelewu, czyli jego autoryzacja. Można tego dokonać np. przy pomocy kodu SMS lub zatwierdzenia płatności w aplikacji mobilnej banku. Jeżeli dane są prawidłowe, wystarczy nacisnąć wyślij przelew

 

WAŻNE! Przed rozpoczęciem transakcji, należy sprawdzić, czy dany bank obsługuje polecenia przelewów ekspresowych! 

 

Każdy bank posiada własny regulamin. Nie wszystkie instytucje finansowe obsługują polecenia przelewów natychmiastowych. Płatności ekspresowe pojawiły się w Polsce w 2012 roku, jednak ich początki nie należały do najłatwiejszych. Dopiero 5 lat później wartość zleconych przelewów ekspresowych wynosiła 7,5 mld zł - mówi Tymon Zastrzeżyński, co-founder Loando Group.

 

Rodzaje przelewów natychmiastowych

 

W Polsce działają obecnie dwa niezależne systemy pozwalające na wykonanie przelewów natychmiastowych. Mowa o Express Elixir oraz Blucash. 

 

  • Express Elixir został stworzony przez KIR, czyli Krajową Izbę Rozliczeniową. Jest dostępny przez 365 dni w roku - 24/7. Większość operacji płatniczych odbywa się w kilka sekund, dlatego jest to dobry rodzaj transakcji dla osób, które na przykład zalęgają z jakąś płatnością. To w pełni bezpieczny sposób przekazywania środków pieniężnych.

  • Bluecash to opcja, którą dostarcza prywatna firma technologiczna Blue Media. Powstał za zgodą prezesa Narodowego Banku Polskiego. Podlega nadzorowi NBP. Bluecash funkcjonuje na zasadzie rozbicia jednego przelewu międzybankowego na dwie transakcje wewnątrzbankowe. Z perspektywy klienta nic nie ulega zmianie - wykonuje on jeden przelew bankowy. Korzystanie z Bluecash wiąże się jedynie z uczestnictwem w systemie obu instytucji finansowych w przepływie środków.

 

Czy przelew natychmiastowy podlega jakimś ograniczeniom? Co zrobić, gdy pieniądze są potrzebne na już?

 

Należy wziąć pod uwagę fakt, iż niektóre banki mogą obsługiwać przelewy natychmiastowe jedynie w wybranych godzinach, a nawet dniach. Wtedy to przelew ekspresowy może dotrzeć dużo później niż tradycyjny przelew bankowy. Przelew natychmiastowy można wykonać wyłącznie na określoną kwotę. Każdy bank ustanawia własny limit, jednak zwykle wynosi on ok. 5000 zł.

 

A co zrobić w przypadku, gdy pieniądze potrzebne są na już, a przelew ekspresowy nie dotarł? Można wówczas skorzystać z najlepszej porównywarki pożyczkowej, czyli https://loando.pl. Rzetelność, brak drobnych druczków i natychmiastowa pomoc - to z pewnością ułatwi podjęcie decyzji.


Przelewy ekspresowe to opcja skierowana zarówno do klientów indywidualnych, jak i do przedsiębiorców. Niestety, należy mieć na uwadze fakt, iż taka możliwość kosztuje znacznie więcej niż w przypadku przelewów natychmiastowych wykonywanych przez osoby nieprowadzące własnej działalności gospodarczej. Należy liczyć się z kosztem od 10 do 20 zł za jeden przelew - dodaje Tymon Zastrzeżyński,co-founder Loando Group.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Bankowość BRAK ZDJĘCIA
2022-08-13 | 10:00

Getin Bank uatrakcyjnia ofertę depozytową

Getin Bank podwyższa oprocentowanie na Lokacie Mobilnej Na Start do 6,5% w skali roku i rozszerza ofertę Lokaty Rentierskiej na segment klientów detalicznych.   Lokata Rentierska   Na Lokacie Rentierskiej dla
Bankowość Santander Consumer Bank podwyższa oprocentowanie lokaty i RO
2022-07-19 | 13:30

Santander Consumer Bank podwyższa oprocentowanie lokaty i RO

Santander Consumer Bank kolejny raz podwyższa oprocentowanie lokaty Online Nowe Środki. Po zmianie wyniesie ono kolejno 6,20 proc. na 12 miesięcy i 6,00 proc. na pół roku. Bank
Bankowość Wypowiedzenie przez bank kredytu na mieszkanie będzie szybkie?
2022-07-12 | 14:00

Wypowiedzenie przez bank kredytu na mieszkanie będzie szybkie?

Dane BFG dotyczące spłacalności kredytów mieszkaniowych wskazują, że w kwietniu br. sytuacja pod tym względem nadal wyglądała dobrze. Kwietniowy wskaźnik jakości kredytów

Transmisje online

Więcej ważnych informacji

Złote Spinacze 2022

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Transport

Transport wodny staje się coraz bardziej ekologiczny. To nie tylko kwestia napędów i zielonych paliw

Gdyńska Stocznia CRIST, która za swój pierwszy w Unii Europejskiej hybrydowy prom Elektra zdobyła w 2018 roku nagrodę Ship of the Year, niedawno zwodowała drugi tego typu statek. Spodziewa się więcej zamówień na niskoemisyjne jednostki, ponieważ regulacje związane z ograniczeniem emisyjności transportu morskiego zmuszają operatorów żeglugi do inwestowania w takie rozwiązania. Na rynku od lat sprawdza się gaz LNG, ale inną niskoemisyjną alternatywą jest też metanol. Rośnie także zainteresowanie wodorem. Ekologiczne rozwiązania na statkach dotyczą jednak nie tylko napędów.

Ochrona środowiska

Polisy obejmują nie tylko skutki ekstremalnych zjawisk pogodowych. Można się ubezpieczyć także m.in. od braku słońca czy wiatru

Coraz częstsze w ostatnich latach huragany, susze, upały czy gwałtowne burze destabilizują działalność biznesową i powodują dotkliwe straty finansowe. Firmy są zmuszone uwzględniać ryzyka klimatyczne w swoich strategiach, co sprawia, że częściej sięgają po ubezpieczania z tego obszaru. Wybór takich polis na rynku jest coraz większy. Pojawiają się wśród nich także nietypowe ubezpieczenia pogodowe, niekoniecznie związane z ekstremalnymi zjawiskami. Przykładem jest polisa od złej pogody dla biur podróży, od ciepłej zimy dla elektrociepłowni albo od zbyt małej liczby godzin słonecznych dla farm fotowoltaicznych.

Współpraca

Obsługa konferencji prasowych

Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.