Komunikaty PR

Światełko w tunelu dla frankowiczów z Getin Noble Bank

2023-09-08  |  16:00
Biuro prasowe

Ogłoszenie upadłości Getin Noble Banku nie przekreśla roszczeń opartych na nieważności umowy, co może prowadzić do umorzenia salda kredytowego. Warto jednak pamiętać, że obowiązek spłaty rat kredytu nadal istnieje. Dlatego ważne jest, aby kredytobiorcy jak najszybciej skonsultowali się z prawnikiem specjalizującym się w sprawach dotyczących kredytów frankowych, aby uzyskać profesjonalne wsparcie i poradę prawną w tej trudnej sytuacji.

W dobrym kierunku

Ogłoszenie upadłości Getin Noble Banku spowodowało zamieszanie, ale po pewnym czasie widać, że wielu kredytobiorców nie ma powodów do obaw. Sędziowie zaczęli podejmować pierwsze decyzje dotyczące spraw prowadzonych dotychczas przeciwko temu bankowi. Jak obserwują kancelarie frankowe, w coraz większej liczbie spraw widać, że sądy wydają postanowienia o zawieszeniu całego postępowania na podstawie art. 174 par. 1 pkt. 4 k.p.c. i wzywają syndyka do udziału w wytoczonych sprawach.

- Frankowicze mają wciąż o co walczyć. Umowy kredytowe zostały zawierane głównie w 2008 roku, przeważnie na 30 lat. Obecnie większość frankowiczów jest zatem w połowie drogi do spłaty kredytów, a wpłacone raty zwykle pokrywają już wartość zaciągniętego kredytu. Kolejne raty są już nadpłatami. Perspektywa kolejnych należności przez kolejne 15 lat powinna rozpalić wyobraźnie frankowiczów, którzy wahają się przed złożeniem pozwu i wystąpieniem o zawieszenie spłaty kredytu zaciągniętego w Getin Noble Banku – mówi mec. Bartosz Czupajło, partner w kancelarii adwokackiej Czupajło Ciskowski & Partnerzy, która od 2017 roku specjalizuje się w prowadzeniu spraw frankowych przeciwko bankom.

Czy jednak pod górkę?

Dobra wiadomość dotyczy frankowiczów, którzy jeszcze nie spłacili należności kredytowych. Przychylność sądów sprawiła, że mogą teraz ubiegać się o zawieszenie rat lub umorzenie umowy kredytowej z Getin Noble Bank. Po 20 lipca 2023 r., kiedy sąd ogłosił upadłość banku, frankowiczów napotyka kolejna trudność, która dotyczy reprezentujących ich kancelarii.

- Wiele kancelarii unika obecnie obsługi spraw frankowych związanych z Getin Noble Bank, ponieważ dla niektórych mogą być niepewne i nieopłacalne. Po ogłoszeniu upadłości banku frankowiczom pozostaje jedynie możliwość żądania ustalenia nieważności umowy. Zwrot pieniędzy z banku, od których kancelarie naliczały dodatkowe wynagrodzenie w postaci tzw. success fee, nie jest już możliwy. Osoby poszkodowane przez bank będą zatem musiały zainwestować w proces własne środki. Biorąc jednak pod uwagę perspektywę spłacania rat przez kolejne 15 lat, honorarium kancelarii nie stanowi wielkiego wydatku w porównaniu do kosztów, jakie frankowicze musieliby ponieść, nie wnosząc swojej sprawy do sądu. Należy pamiętać, że niektóre kancelarie wciąż podejmują się obsługi prawnej umów frankowych znajdujących się w Getin Noble Bank – dodaje mec. Bartosz Czupajło.

Przypomnijmy, że w dniu 20 lipca 2023 r. Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XVIII Wydział Gospodarczy wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości Getin Noble Banku S.A. (sygn. akt: WA1M/GU/188/2023). Od tego momentu był liczony 30-dniowy termin a zgłoszenie swoich wierzytelności do syndyka. Termin ostatecznie upłynął 21 sierpnia 2023 r. W związku z tym wielu klientów banku, zwłaszcza posiadaczy kredytów frankowych, zastanawia się, czy nadal mogą zgłosić roszczenia wobec banku i umorzyć umowę kredytową. Pomimo upływu ustawowego terminu na zgłoszenie wierzytelności, istnieją nadal możliwości skutecznego dochodzenia swoich praw.

 

Czupajło Ciskowski & Partnerzy Kancelaria Adwokacka – kancelaria specjalizująca się w reprezentowaniu konsumentów w sporach z instytucjami finansowymi, głównie w sprawach frankowych oraz kredytów złotówkowych opartych o WIBOR.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Bankowość VeloPodróże: na wyjazd spakuj krem z filtrem, okulary i aplikację VeloBanku Biuro prasowe
2024-07-16 | 14:00

VeloPodróże: na wyjazd spakuj krem z filtrem, okulary i aplikację VeloBanku

Korzystasz z lata, pakując walizkę i ruszając w podróż? Niezależnie od tego, czy wybierasz zagraniczne wojaże, czy planujesz odkrywać uroki polskiego wybrzeża lub gór, ważne
Bankowość Magic Mouse w gratisie dla firm w VeloBanku dzięki bolttech
2024-07-11 | 09:45

Magic Mouse w gratisie dla firm w VeloBanku dzięki bolttech

Doświadczeni przedsiębiorcy wiedzą, że ten, kto używa nowych technologii zyskuje przewagę. Skuteczne prowadzenie firmy to także umiejętność korzystania z okazji, a taką w obszarze
Bankowość Raport VeloBanku: 10,5 proc. PKB – tyle warta jest cyfrowa gospodarka Polski
2024-07-10 | 14:20

Raport VeloBanku: 10,5 proc. PKB – tyle warta jest cyfrowa gospodarka Polski

W 2023 r. łączna wielkość gospodarki cyfrowej w Polsce wyniosła blisko 360 mld PLN i gdyby była oddzielnym sektorem odpowiadałaby 10,5 proc. wartości polskiego PKB. To ciągle mniej niż

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.