Komunikaty PR

Bezpieczeństwo sieci ponad 20 000 szkół . F5 dla NASK

2021-12-27  |  01:00
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE) to program publicznej sieci telekomunikacyjnej, dającej szkołom w całym kraju dostęp do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu. Program powstał na mocy Ustawy o OSE i jest realizowany przez NASK Państwowy Instytut Badawczy pod nadzorem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W 2017 r. tylko 10% polskich szkół miało dostęp do internetu o parametrach, które umożliwiały wykorzystywanie go w procesie dydaktycznym. Program OSE stał się odpowiedzią na wyzwania współczesnej edukacji – powstał w celu zwiększenia dostępu do internetu oraz likwidacji obszarów wykluczenia i wyrównania szans wszystkich uczniów, niezależnie od miejsca zamieszkania. Dziś internet i usługi bezpieczeństwa dostarczane w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej docierają do ponad 90% szkół. OSE obsługuje ruch na milionach urządzeń końcowych.

Spośród różnych scenariuszy dostarczenia usług bezpieczeństwa do sieci OSE wybrano model, w którym ruch analizowany jest w 16 węzłach rozlokowanych w kraju. Dodatkowe 3 węzły szkieletowe przeznaczone są do realizacji usług wystawianych przez sieć OSE do internetu.

Pilotaż charakterystyki ruchu wskazał, że znaczna część ruchu sieciowego pochodzi z komunikacji webowej realizowanej z wykorzystaniem protokołów HTTP/HTTPS. Zebrane statystyki wskazały, że udział ruchu szyfrowanego w projektowanej sieci stanowić będzie ponad 80% całości ruchu.

– Wdrożenie technologii F5 trwało 5 miesięcy, co przy tak złożonym projekcie jest świetnym wynikiem – mówi Krzysztof Chwedorczuk, Kierownik Zespołu Systemów Bezpieczeństwa w NASK. – OSE cały czas się rozwija, ale dotychczas nie mamy i nie spodziewamy się problemów z równoważeniem obciążenia w węzłach i analizą ruchu.

Analiza wskazała, że w związku ze znacznym udziałem ruchu szyfrowanego w projektowanej sieci konieczne jest wykonanie intercepcji ruchu SSL/TLS. Deszyfracja ruchu jest warunkiem znalezienia zagrożeń, złośliwego oprogramowania oraz właściwego filtrowania treści dla bezpieczeństwa uczniów.

Przyjęta deszyfracja wykonywana jest na ruchu przesyłanym w obu kierunkach, co pozwala na analizę zapytań i treści przesyłanych w sieci. Wyzwaniem była dystrybucja certyfikatów na wszystkie urządzenia w OSE oraz skala ruchu. Do obsługi ruchu wprowadzono do OSE urządzenia klasy ADC (Application Delivery Controller): inteligentnie sterujące i rozkładające ruch do wielu urządzeń, na których dopiero następuje deszyfracja.

– Zastosowanie Application Delivery Controllera oraz SSL Orchestratorów zwiększyło jednocześnie prostotę całego systemu bezpieczeństwa OSE i jego wydajność – dodaje Krzysztof Chwedorczuk. – Rozwiązania F5 współgrają z pozostałymi elementami zabezpieczeń i stanowią jeden z podstawowych budulców Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Wybór tego rozwiązania przyniósł znaczne korzyści dla OSE. Można wymienić wśród nich: najwyższą wydajność deszyfrowania oraz sterowalność ruchem sięgającym powyżej 200 Gbps w niektórych węzłach, rozpoznanie i realizację włączeń szyfrowania, ochronę udostępnianych z OSE aplikacji czy bezpieczny zdalny dostęp.

Więcej o procesie wdrożenia obejrzycie pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=-DzbKsBqgzc

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji

Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.

Bankowość

RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.

Handel

Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.