„Białe listy” w Diners Club Polska
Dyrektywa PSD2 nałożyła obowiązek stosowania przy transakcjach kartowych silnego uwierzytelnienia klienta tzw. SCA (ang. Strong Customer Authentication). Jest to jeden ze środków zwiększenia bezpieczeństwa m.in. podczas płatności online. Złożoność technologiczna rozwiązań oraz konieczność dostosowania się do wymogów każdego z uczestników rynku płatności powoduje, że odsetek transakcji internetowych zakończonych niepowodzeniem z powodu braku SCA jest wciąż znaczący. W trosce o komfort swoich klientów Diners Club Polska zdecydowała się wprowadzić tzw. „białe listy”, czyli rejestr zaufanych odbiorców płatności. Rejestr taki pozwala na zaaprobowanie płatności nawet gdy transakcja zostanie zainicjowana przez usługodawcę, który nie stosuje jeszcze silnego uwierzytelnienia.
SCA to dwuskładnikowy sposób weryfikacji, stosowany przed dokonaniem płatności w celu wzmocnienia ochrony przed oszustwami. Posiadacz karty Diners Club może zostać poproszony o dodatkowe zatwierdzenie transakcji online za pomocą hasła statycznego oraz jednorazowego kodu, wysyłanego smsem na numer telefonu komórkowego, zarejestrowany w systemie Diners Club Polska. Aby móc korzystać w pełni z płatności internetowych kartą Diners Club wystarczy ją zarejestrować do usługi ProtectBuy w serwisie e-Konto – nadać hasło i potwierdzić numer telefonu.
Może się zdarzyć, że niektóre sklepy lub serwisy internetowe nie mają jeszcze wdrożonego silnego uwierzytelnienia. Diners Club Polska wyszła naprzeciw potrzebom klientów i umożliwiła tworzenie indywidualnych tzw. „białych list”. Wystarczy zgłoszenie do biura Diners Club Polska zaufanych, ulubionych sklepów lub serwisów internetowych, gdzie do tej pory dokonywane były zakupy. Pozwoli to na dokonywanie płatności pomimo braku silnego uwierzytelnienia.
– Silne uwierzytelnienie to ważny środek bezpieczeństwa, który dodatkowo chroni naszych klientów podczas zakupów w Internecie. Wiemy już jednak, że dostosowanie do tego standardu przez wszystkich uczestników rynku zajmie więcej czasu, dlatego zdecydowaliśmy się pomóc naszym klientom zachować możliwość dokonywania zakupów w zaufanych, ulubionych sklepach i serwisach internetowych zanim wdrożą standard SCA. Opcja tworzenia i zmiany tzw. „białej lisy” zaufanych akceptantów jest dostępna dla każdego klienta Diners Club Polska – przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Wystarczy skontaktować się z naszym biurem mailowo lub telefonicznie. W najbliższej przyszłości będzie można zrobić to już samodzielnie, w usłudze e-Konto. – mówi Paweł Pomianowski, dyrektor generalny Diners Club Polska.
Korzystanie z indywidualnego rejestru zaufanych odbiorców płatności nie jest ograniczone czasowo. Usługa ProtectBuy jest wdrożona m.in. we wszystkich internetowych serwisach usługowo-handlowych obsługiwanych przez First Data Polska SA takich jak Poczta Kwiatowa, X-kom, Limango i wiele innych.
Przypominamy, że kartami Diners Club można płacić w większości największych sieci detalicznych, m.in. Auchan, Biedronka, Carrefour, Lidl, Żabka, Hebe, Rossmann, Pepco, Castorama, IKEA, Leroy Merlin, sieciach aptek Ziko, Dr Max, DOZ oraz stacjach benzynowych – Orlen, Lotos, BP, Shell czy Amic Energy. Wśród akceptantów są także największe marki technologiczne oraz e-commerce, jak Amazon, AliExpress czy Uber. Kartami Diners Club można zapłacić również za bilety komunikacji miejskiej – w serwisach online i aplikacjach.

Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r.

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.