Bitdefender - Human Risk Analytics zapobiega ludzkim błędom
Kevin Mitnick wyznał, iż nie łamał haseł, lecz ludzi. Choć od czasu, kiedy jeden z najsłynniejszych hakerów na świecie penetrował firmowe sieci, upłynęły niemal trzy dekady, socjotechnika nadal pozostaje jednym z ulubionych narzędzi cyberprzestępców. Według IBM Cyber Security Intelligence Index aż 95 proc. incydentów związanych z bezpieczeństwa jest w mniejszym lub większy stopniu pokłosiem ludzkich błędów. Wraz z pandemią koronawirusa liczba cyberataków wykorzystujących naiwność użytkowników komputerów dodatkowo wzrosła. Według danych telemetrycznych Bitdefendera w czasie epidemii odnotowano 26 proc. wzrost ataków typu phishing oraz whaling. Niewykluczone, że już wkrótce problem ten rozwiążą nowinki, które pojawiają się w systemach bezpieczeństwa. Takim przykładem jest moduł Human Risk Analytics (HRA), będący integralną częścią GravityZone firmy Bitdefender. Jego rola sprowadza się do analizy czynności wykonywanych przez użytkowników oraz identyfikacji zachowań zagrażających bezpieczeństwu organizacji. Tego typu ocena pozwala administratorom sieci wykrywać osoby oraz systemy o podwyższonym ryzyku, a tym samym podejmować precyzyjne kroki mające na w celu ograniczenia do minimum zagrożenia bez konieczności nakładania restrykcji na całe środowisko. HRA w przeciwieństwie do innych praktyk śledzenia użytkowników nie monitoruje witryn odwiedzanych przez użytkowników lub używanych przez nich dysków USB. Zamiast tego moduł rejestruje zachowania personelu pod kątem generowania zagrożeń i tym samym utworzeniu profilu ryzyka. Jeśli HRA wykryje, że użytkownik odwiedza witryny ze złośliwym kodem, uruchamia zainfekowane dyski USB, korzysta z niezaszyfrowanych stron internetowych lub klika na podejrzane adresy zawarte w e-mailach, zakwalifikuje go do grupy wysokiego ryzyka. Informacje pochodzące z HRA są częścią „panelu kontroli ryzyka” na konsoli GravityZone, co nie wymaga wykonywania dodatkowych działań ze strony administratorów.
Bitdefender zamierza w kolejnych wersjach GravityZone rozszerzyć funkcje ograniczania ludzkiego ryzyka o adaptacyjne szkolenie świadomości w zakresie bezpieczeństwa i adaptacyjną kontrolę bezpieczeństwa. Producent wychodzi z założenia, że aby poprawić odporność organizacji na cyberataki, należy mieć pełną świadomość i zrozumienie jej profilu ryzyka. Zdaniem Bitdefendera musi to być punkt ciężkości każdej właściwej strategii bezpieczeństwa.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.