Komunikaty PR

Blachodachówki – fakty vs. mity

2020-11-05  |  21:00
Biuro prasowe

Blachodachówki to rodzaj pokrycia dachowego cieszącego się obecnie bardzo dużą popularnością. Są jednym z najczęściej wybieranych materiałów, wykorzystywanym nie tylko w domach jedno- i wielorodzinnych, ale również w  budynkach sakralnych czy użyteczności publicznej. Do ich największych zalet zalicza się lekkość oraz trwałość, prostotę montażu, duży wybór profili, a także szeroką gamę kolorystyczną. Powszechnie uważa się je za odpowiednie dla eleganckiego pokrycia dachu łączącego w sobie tradycję z nowoczesnością.

 

Wokół blachodachówek narosło też wiele mitów dotyczących m.in. ich rzekomej nieszczelności, słabej izolacji akustycznej czy nieopłacalności w przypadku pokrywania skomplikowanych konstrukcji dachowych. Te twierdzenia nie są jednak prawdziwe, dlatego warto zebrać wszystkie argumenty jeszcze przed rozpoczęciem planów montażu pokrycia dachu. Pozwoli to inwestorowi na podjęcie w pełni świadomej decyzji.

 

MIT 1. Blacha na przetłoczeniach często bywa cieńsza, co prowadzi do szybszej korozji.

Powszechnym mitem na temat blachodachówek jest twierdzenie, że wykorzystywana do ich produkcji blacha często bywa „przeciągnięta” w miejscach przetłoczeń, co w konsekwencji doprowadza do zmniejszenia grubości materiału i szybszego przerdzewienia.

Jak jednak zaznacza Bartłomiej Ukowski, dyrektor handlowy firmy Regamet, współczesne blachodachówki tworzone są z wysokojakościowej blachy dedykowanej do głębokiego tłoczenia.

Dobre parametry tłoczności materiału minimalizują przeciąganie blachy, w wyniku czego ograniczamy do minimum proces „przeciągnięcia” blachy. – Dodatkowym plusem jest w tym przypadku również produkcja blachy w arkuszach o długości nie większej niż 6,20 m – jeśli mówimy o blachodachówce ciętej na wymiar, bo w wariancie dwumodułowym arkusze są znacznie mniejsze. Pozwala to na zachowanie wszystkich pożądanych parametrów blachodachówki – podkreśla specjalista.

W kontekście przeciągania blachy nie bez znaczenia są również zalecenia producenta, które zakładają, że przy blachodachówkach należy stosować nieagresywne kąty gięcia. Prawdą jest bowiem, że przy ostrzejszych kątach przetłoczenia blachy może dochodzić do pęknięcia lakieru. Tego rodzaju sytuacjom zapobiegają jednak nowoczesne, wytrzymałe rodzaje powłok lakierniczych, np. Purtext Strong 300 firmy Regamet, która jest niezwykle odporna na profilowanie i wszelkie potencjalne uszkodzenia. 

MIT 2. Skomplikowane konstrukcje dachów nie powinny być pokrywane blachodachówką

Powszechnie uważa się, że blachodachówka jest rozwiązaniem nadającym się do montażu głównie na prostych, mało skomplikowanych konstrukcjach dachowych. Nic bardziej mylnego! W przypadku bardziej złożonych projektów warto wybrać po prostu blachodachówki dwumodułowe. Ich użycie pozwala na zminimalizowanie odpadów powstałych przy cięciu blachy, co z kolei istotnie zmniejsza koszty zużytego materiału przy montażu dachu.

Niejednokrotnie można również usłyszeć, że skomplikowane konstrukcje dachowe pokryte blachodachówką są bardziej narażone na negatywne oddziaływanie warunków atmosferycznych. Argument ten traktuje się jako przemawiający na korzyść tradycyjnych dachówek ceramicznych. Choć faktem jest, że tradycyjne dachówki uważa się powszechnie za bardziej trwałe (niekoniecznie słusznie, o czym jeszcze będzie mowa), to warto przy tym pamiętać, że duży podmuch wiatru szybciej jest w stanie wyrwać pojedynczą dachówkę niż cały segment blachodachówek. Bardzo dużo zależy w tym zakresie od profesjonalnego sposobu  jej mocowania. W ostatecznym rozrachunku fakt ten przemawia tak naprawdę na korzyść… pokrycia z blachy!

MIT 3. Blachodachówki mniej szczelne niż dachówki ceramiczne

Na niektórych forach internetowych można znaleźć informacje, że blachodachówki są materiałem nieszczelnym, którego wykorzystanie może skutkować przedostawaniem się wody pod dach. To nieprawda. Kluczowe w tym przypadku jest dobre zabezpieczenie połączeń między poszczególnymi arkuszami.

Jak podkreśla dyrektor handlowy firmy Regamet, w nowych modelach blachodachówek często stosuje się również dodatkowe zabezpieczenia w postaci rowka kapilarnego. – Sprawia on, że w ekstremalnych warunkach woda przedostająca się pod arkusz nakładkowy blachy odprowadzana jest bezpośrednio do rynny. Dzięki tej technologii, możliwość pojawienia się jakichkolwiek nieszczelności w pokryciu dachowym praktycznie nie istnieje. Przeszkodą może być tu jedynie nieprofesjonalne wykonanie dachu lub zbyt niski kąt jego nachylenia.

MIT 4. Blachodachówki niedostatecznie wygłuszają dźwięki

Nabywcy pokryć dachowych z blachy (w tym wypadku głównie paneli dachowych) skarżą się czasem na słabe wygłuszenie dźwięków powstających m.in. podczas opadów deszczu. W tym przypadku wszystko zależy jednak od zastosowanej techniki mocowania i wykorzystanych do montażu dachu materiałów. Jeżeli bowiem poddasze ma mieć charakter użytkowy, konieczne jest jego odpowiednie odizolowanie, minimalizujące niepożądane odgłosy. – W takich przypadkach zaleca się również pełne deskowanie dachu z wykorzystaniem płyt OSB, folii paraizolacyjnej oraz maty wygłuszającej. Pod tym powinna znaleźć się również dodatkowa warstwa izolacyjna w postaci wełny mineralnej o grubości nie mniejszej niż 20 cm – podkreśla Bartłomiej Ukowski.

Dobrze wykonany montaż przyczyni się do lepszej izolacji dźwiękowej. Warto mieć przy tym świadomość, że koszt dobrze wygłuszonego dachu wzrasta – ze względu na wykorzystywane materiały i dodatkową pracę fachowców. Dlatego w przypadku, kiedy inwestor nie planuje w swoim projekcie poddasza użytkowego, nie ma potrzeby wykonywania opisywanej izolacji.

 MIT 5. Dachówka jest oznaką prestiżu i dobrego gustu

Często można spotkać się też z opinią, że wykorzystanie tradycyjnej dachówki przy budowie domu, jest oznaką prestiżu i dobrego gustu właścicieli. Twierdzenie to nie musi mieć jednak odzwierciedlenia w rzeczywistości. Współczesna rozpiętość jakościowa dachówek jest ogromna, na przykład dachówki cementowe są wykonywane z materiału mocno chłonącego wilgoć, co w ostateczności może prowadzić do szybkiej erozji i obniżenia wartości estetycznej dachówki.

– Coraz częściej widzi się również przemiany gustów klientów, jeśli chodzi o pokrycia dachowe. W przeciwieństwie do budownictwa sprzed kilku lat, współcześnie chętniej wykorzystuje się materiały z aluminium, szkła oraz metalu, co świadczy o dynamicznie zmieniających się preferencjach nabywców. Dobrej jakości blachodachówki to produkty, które coraz częściej są wybierane przez architektów i projektantów, ponieważ świetnie komponują się z nowoczesnymi trendami w budownictwie – podkreśla dyrektor handlowy Regamet.

 
Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego jest niezwykle istotną decyzją wpływającą nie tylko na estetykę powstającego domu, ale również na jakość życia jego mieszkańców.  Fakt ten sprawia, że decyzja o odpowiednim zadaszeniu powinna być podjęta w sposób odpowiedzialny i wolny od uprzedzeń czy mitów. Dlatego w artykule wyjaśniamy korzyści wynikające z wyboru odpowiednich blachodachówek. Jest to bowiem pokrycie lekkie i łatwe w montażu, ale też dające gwarancję satysfakcjonującej użyteczności przez długie lata. 

Więcej: www.regamet.com.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni
Nieruchomości Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
2024-12-30 | 15:00

Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?

Kraków nieustannie buduje swoją pozycję na rynku mieszkaniowym. Rosnące inwestycje, turystyczny urok i zwiększająca się liczba mieszkańców sprawiają, że zapotrzebowanie na
Nieruchomości Deweloperzy nie nadążają za popytem
2024-12-30 | 15:00

Deweloperzy nie nadążają za popytem

Mieszkania drożeją, a nowych powstaje rekordowo mało. W 2023 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 114,5 tys. lokali – to najmniej od sześciu lat. Ceny za mkw. w Warszawie zdążyły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Plastikowe opakowania żywności dominują w europejskich marketach. 40 proc. z nich można usunąć lub zastąpić

65 proc. produktów spożywczych i napojów w europejskich supermarketach jest sprzedawanych w plastikowych opakowaniach. W Polsce ten odsetek jest podobny. Jak wynika z raportu DS Smith „Material Change Index”, w przypadku 40 proc. opakowań zawierających tworzywa sztuczne w Polsce, plastik można by wyeliminować, usuwając go całkowicie lub zastępując go zrównoważonymi alternatywami, np. tekturą czy opakowaniami biodegradowalnymi. W Polsce tylko 22 proc. firm spożywczych planuje w nadchodzącym roku zmiany w opakowaniach.

Transport

Ryanair rozbudowuje siatkę połączeń w Polsce. W tym roku linia planuje przewieźć niemal 20 mln pasażerów

Polska jest jednym z najważniejszym rynków dla Ryanaira. Irlandzka linia w letnim rozkładzie lotów na 2025 roku będzie obsługiwał ponad 300 tras, w tym 23 nowe kierunki, przede wszystkim na południe Europy. Rekordowy letni rozkład lotów Ryanair w Polsce będą obsługiwać 44 samoloty bazujące na polskich lotniskach. W tym roku, pierwszy raz w historii, przewoźnik oferuje ponad 20 milionów miejsc.

Polityka

M. Gosiewska: Na Białorusi znowu odbędą się pseudowybory. Należy zaostrzyć sankcje uderzające w reżim i firmy europejskie tam obecne

Alaksandr Łukaszenka rządzi Białorusią już 30 lat, 26 stycznia będzie się ubiegał o siódmą kadencję. W nadchodzących wyborach nie będzie niezależnych obserwatorów i demokratycznych kandydatów opozycji. Poprzednie wybory, w 2020 roku, zakończyły się masowymi protestami i olbrzymimi represjami, a w 2024 roku przybrały jeszcze na sile. – Tylko twarda i zdecydowana postawa jest w stanie zmienić sytuację u naszego wschodniego sąsiada – ocenia europosłanka Małgorzata Gosiewska.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.