Ceny mieszkań wreszcie nie rosną. To dobry moment na zakup mieszkania
Ludzie, którzy jeszcze przed pandemią rozważali zakup mieszkania, dziś z uwagą śledzą tendencje cenowe. Po latach wzrostu kosztów metra kwadratowego nadszedł czas, w którym sytuacja się stabilizuje. Choć pojawiają się pytania o ewentualny spadek cen, scenariusz ten prawdopodobnie nie będzie miał miejsca. Zmieni się natomiast struktura kupujących mieszkania.
Ceny rosły od 2016 roku
Jak wskazuje najnowszy raport JLL „Rynek mieszkaniowy w Polsce. Q2 2020”, ceny mieszkań z rynku pierwotnego we wszystkich największych miastach wykazywały tendencję wzrostową od 2016 roku. Zmiany te to w dużej mierze skutek podnoszenia płac w budownictwie, drożejących materiałów budowlanych czy trudno dostępnych i kosztownych gruntów. Wszystkie te czynniki sprawiły, że musiało mieć to swoje odzwierciedlenie w koszcie mieszkania.
Indeks cen transakcyjnych podobny jak przed rokiem
Aktualne dane wskazują na stabilizowanie się cen. Według raportu Bankier.pl ceny ofertowe mieszkań we Wrocławiu nie zmieniły się znacząco w stosunku do maja 2020 r. Indeks urban.one cen transakcyjnych mieszkań w skali całej Polski (wg danych Bankier.pl) jest porównywalny do tego z początku 2019 roku.
Ceny przestają rosnąć, ale taniej prawdopodobnie nie będzie. To przede wszystkim ze względu na fakt, że koszt metra kwadratowego pokrywa rzeczywiste wydatki związane z budową inwestycji. Bańki spekulacyjnej nie było – stąd nie będzie również gwałtownego spadku cen.
Dobry moment na zakup inwestycyjny
Obecna sytuacja sprawia, że silną grupą nabywców stają się inwestorzy. – To dobry moment na zakup mieszkania. Ceny się stabilizują, nie ma też podstaw do tego, by przewidywać ich znaczny spadek. Dziś brakuje alternatyw dla osób, które chcą zabezpieczyć swój kapitał. Lokaty nie są korzystne, słabnie też siła nabywcza złotego. Nieruchomości są opłacalną inwestycją, nie tracą na wartości. Warto wykorzystać ten czas, aby pomyśleć o zabezpieczeniu majątku – podpowiada Emil Basta, pracownik dewelopera WPBM „Mój Dom” S.A.
Duży odsetek transakcji stanowią obecnie mieszkania o powierzchni 30-39 metrów kwadratowych. To między innymi efekt sporego udziału inwestorów, którzy nierzadko kupują nawet po kilka lokali pod wynajem. Eksperci zauważają, że może być to tendencja, która utrzyma się znacznie dłużej, a równie istotną rolę odgrywać będzie zagraniczny kapitał.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Doświadczenia Ukrainy są cenną lekcją dla polskich medyków. Pomagają się przygotować na potencjalny konflikt
– Ukraińskie doświadczenia z frontu są cenną lekcją dla wojskowych służb medycznych w Polsce, która zmienia podejście do zabezpieczenia medycznego na wypadek ewentualnego konfliktu – mówi gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM – PIB. Jak podkreśla, wiele się mówi o konieczności zwiększania wydatków na zakupy broni i sprzętu wojskowego, a wciąż stosunkowo mało uwagi poświęca się budowaniu bezpieczeństwa medycznego.
Ochrona środowiska
Rośnie znaczenie zielonych certyfikatów w nieruchomościach. Przybywa ich również w mieszkaniówce
Trend certyfikowania budynków już od wielu lat jest obecny na rynku komercyjnym i dotyczy głównie biurowców i nieruchomości logistycznych. Teraz coraz mocniej wchodzi także do segmentu mieszkań. Liczba certyfikatów dla tego typu inwestycji rośnie, co ma związek z rosnącą świadomością ekologiczną mieszkańców oraz ich chęcią ograniczania kosztów eksploatacji mieszkań.
Konsument
Systemy żywnościowe będą się zmieniać w kierunku bardziej zrównoważonym. Transformacja czeka nie tylko rolników
Europejski Zielony Ład budzi wiele kontrowersji i sprzeciwów, w szczególności w Polsce. Jak przyznaje ekspert zespołu Team Europe powołanego do wyjaśniania polityk Unii Europejskiej, choć w strategii „Od pola do stołu” można poprawić pewne elementy, to jest ona konieczna, by ratować kurczące się zasoby naturalne w Europie. Polska jest dużym producentem rolnym UE i zarazem krajem mocno zagrożonym suszą, więc transformacja systemów żywnościowych jest dla nas szczególnie istotna.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.