Chatbot asystentem do popełnienia przestępstwa?

Bogdan Setlak
KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy SKA
ul. Kącik 4
30-549 Kraków
bogdan.setlak@kwkr.pl; marketing@kwkr.pl
+48504034729; +48123957161
https://koniecznywierzbicki.pl/
Chatbot GPT podpowie jak popełnić czyn zabroniony
W ostatnim czasie głośno zrobiło się na temat popularnego chatbota (dokładnie Chatbota GPT, rozwiązania wykorzystującego język GPT-3.5 i zaawansowane technologie deep machine learning w rozmowie z użytkownikiem), który w odpowiedzi na odpowiednio sformułowane pytanie użytkownika opowiedział mu o tym jak popełnić przestępstwo. Sytuacja ta ożywiła i tak już gorącą debatę na temat etyczności rozwiązań opartych o SI, jak też odpowiedzialności (w tym przypadku przede wszystkim karnej) związanej z ich funkcjonowaniem. Czy samo korzystanie z chatbotów w celu zaplanowania popełnienia czynu zabronionego albo, jak w przypadku Chatbota GPT dostarczenie użytkownikom informacji dających taką możliwość, mogą być uznane za przestępstwo?
Pozorna „bezkarność” w związku z funkcjonowaniem sztucznej inteligencji
Na dzień dzisiejszy brak w Polsce regulacji prawnych, które odnosiłyby się stricte do sztucznej inteligencji. Nie oznacza to wcale, że funkcjonowanie systemów sztucznej inteligencji jest wyjęte spod prawa. Takie systemy – podobnie jak związania z nimi odpowiedzialność – wciąż bowiem podlegają regulacjom ogólnym. Zgodnie z polskim Kodeksem karnym odpowiedzialnością za przestępstwo objęte jest nie tylko popełnienie czy usiłowanie popełnienia przestępstwa, ale – w odniesieniu do niektórych przestępstw – już samo przygotowanie do popełnienia przestępstwa, które może polegać m. in. na zbieraniu informacji służących do jego popełnienia.
Europejskie rozwiązanie
Mając na uwadze szereg wyzwań, związanych z rozwojem tej technologii, Unia Europejska pracuje obecnie nad projektem rozporządzenia ustanawiającego zharmonizowane przepisy dotyczące sztucznej inteligencji (Akt w sprawie Sztucznej Inteligencji) wraz z uzupełniającymi go aktami prawnymi. Celem tej regulacji jest stworzenie kompleksowych ram prawnych dla SI oraz osiągnięcie przez wspólnotę pozycji światowego lidera w zakresie rozwoju bezpiecznej, wiarygodnej i etycznej sztucznej inteligencji. Szerokim zakresem zastosowania tego aktu prawnego objęta będzie również problematyka chatbotów.
Więcej na ten temat przeczytacie Państwo na stronie kancelarii KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy w artykule Bartosza Łabęckiego; eksperta z dziedziny prawa nowych technologii.

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.