Komunikaty PR

Coraz więcej lokat w bankach na 7% i więcej - raport rankomat.pl

2024-08-13  |  14:00
Biuro prasowe

Trwa dobra passa dla osób, które trzymają oszczędności w bankach. Od początku roku lokaty bankowe i konta oszczędnościowe przynoszą niewielkie, stabilne zyski, chroniące pieniądze przed inflacją. Nie wiadomo jednak, jak długo potrwa dobra sytuacja. Według wstępnych szacunków inflacja w lipcu gwałtownie wzrosła do 4,2%. Jeśli w kolejnych miesiącach ten trend się utrzyma, lokaty bankowe mogą znów przynosić straty.

Eksperci multiporównywarki produktów finansowych i ubezpieczeń rankomat.pl na bieżąco analizują sytuację na rynku lokat i kont bankowych*. Od stycznia 2024 roku osoby trzymające oszczędności w bankach mogły cieszyć się niewielkimi zyskami na poziomie około jednego procenta, co było efektem niskiej inflacji oraz wysokich stóp procentowych, utrzymywanych przez Radę Polityki Pieniężnej.

Lokaty na stabilnym poziomie

Dobra passa na rynku lokat jest widoczna w danych Narodowego Banku Polskiego, zgodnie z którymi w czerwcu średnie oprocentowanie depozytów bankowych wyniosło 4,1%. Najwięcej banki oferują za depozyty trzy- i sześciomiesięczne, z przeciętnym oprocentowaniem na poziomie 4,4%. Uwzględniając inflację (2,6%) i podatek od zysków kapitałowych, lokaty o takim oprocentowaniu przynoszą niecały jeden procent zysku netto. Tym samym depozyty wciąż spełniają swoją podstawową rolę – oferują bezpieczny i stabilny zysk oraz ochronę oszczędności przed inflacją.

Nie wiadomo jednak, jak długo ta sytuacja się utrzyma. W lipcu uwolniono ceny energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych, co przyczyniło się do skokowego wzrostu wskaźnika inflacji do 4,2%. Na takim poziomie inflacja w pełni pochłania średnią premię, którą banki oferują posiadaczom depozytów.

- Po wycofaniu przez rząd tarczy energetycznej było jasne, że inflacja w Polsce wzrośnie. W lipcu wzrosła ona nieco mniej, niż prognozowali analitycy, którzy oczekiwali wzrostu do 4,4%. Uwolnienie cen energii elektrycznej najpewniej negatywnie wpłynie na odczyty inflacji w kolejnych miesiącach. Te dane na pewno nie są optymistyczne dla osób posiadających oszczędności na lokatach i kontach oszczędnościowych. O ile jeszcze miesiąc temu można było mówić o zyskach z lokat, teraz, ze względu na rosnącą inflację, sukcesem będzie sytuacja, w której nie przyniosą one strat – mówi Kamil Trembacz, analityk ds. produktów finansowych rankomat.pl.

Pewne zyski oferują promocję

Z wyliczeń ekspertów rankomat.pl wynika, że by lokata chroniła oszczędności przed inflacją na poziomie 4,2%, jej oprocentowanie powinno wynosić co najmniej 5,3%. To oznacza konieczność poszukiwania lepszych, często promocyjnych ofert banków. Dobrą wiadomością jest fakt, że liczba takich ofert jest obecnie większa niż przed wakacjami.

- W majowym raporcie informowaliśmy, że barierę oprocentowania na poziomie 7% przekroczyły oferty trzech banków. Obecnie takich ofert jest na rynku więcej. Lokaty z takim oprocentowaniem oferują m.in. Nest Bank, Credit Agricole czy Volkswagen Financial Services. Konta oszczędnościowe z oprocentowaniem 7% znajdziemy w mBanku, Citi Handlowym, Banku Pekao oraz Velo Banku. Pojawiają się również pierwsze produkty oferujące oprocentowanie na poziomie 8% – dodaje Kamil Trembacz.

13 banków walczy o nowych klientów

Dostęp do lokat z oprocentowaniem na poziomie 7% jest ograniczony i nie są one dostępne dla wszystkich klientów. Przykładowo, od lipca BNP Paribas oferuje konto oszczędnościowe z oprocentowaniem w wysokości 8%. Aby skorzystać z tej oferty, należy otworzyć nowy rachunek podczas wizyty w oddziale banku. Sama oferta jest limitowana na dwa miesiące, z możliwością przedłużenia do stycznia 2025 roku po spełnieniu określonych warunków. Bank ma nadzieję, że w ten sposób przyciągnie nowych klientów, którzy zostaną z nim na dłużej.

To doskonały moment na zmianę banku, w którym posiadamy rachunek. Obecnie aż 13 z 14 banków, których oferta jest regularnie analizowana przez ekspertów rankomat.pl, oferuje dodatkowe premie pieniężne i promocyjne warunki dla nowych klientów. Najwięcej można zyskać, korzystając z ofert Banku Millennium, Nest Banku i Santander Banku Polska. Te instytucje oferują do 600 zł premii za spełnienie prostych warunków oraz dodatkowe benefity, takie jak podwyższone oprocentowanie na koncie oszczędnościowym lub lokacie.

Ze względu na podobieństwo ofert kont bankowych, rankomat.pl ocenia ich atrakcyjność na podstawie dodatkowej, eksperckiej analizy. Na początku sierpnia średnia ocena rachunków w 14 bankach, dostępnych w porównywarce rankomat.pl, wynosiła 4,3 na 5 możliwych punktów. Pełny ranking najlepszych kont dostępny jest pod adresem: https://finanse.rankomat.pl/konta/osobiste/.

- W najbliższym czasie nie należy się obawiać obniżek oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych. Niestety, brak również wyraźnych sygnałów, że oprocentowanie lokat wyraźnie wzrośnie w nadchodzących miesiącach. Większość banków utrzymuje swoje oferty na stałym poziomie. Jeśli jednak dochodzi do zmian, są to zazwyczaj niewielkie podwyżki, rzędu 0,1-0,4 punktu procentowego. Przykładowo, w sierpniu Raiffeisen Digital Bank podniósł oprocentowanie na lokatach 3- i 6-miesięcznych z 6,1% do 6,5%. Trudno to nazwać promocją, raczej jest to drobna korekta  – podsumowuje Kamil Trembacz.

* dane na temat oferty lokat bankowych, kont oszczędnościowych i kont osobistych pochodzą z porównywarki rankomat.pl według stanu na dzień 09.08.2024 roku. Dane dotyczące zysku z lokat czy kont oszczędnościowych mają charakter informacyjny. Szczegółowych informacji na temat produktu udziela bank.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse BRAK ZDJĘCIA
2024-09-17 | 12:40

FORUM OSCBR - BIZNES I RELACJE - nowa seria stacjonarnych szkoleń

Prowadzenie biura rachunkowego wymaga nie tylko perfekcyjnej znajomości prawa i rozrachunków. Wiąże się także z potrzebą ciągłego doskonalenia w obszarach biznesowych i zarządzania. Właśnie dlatego Ogólnopolska Sieć
Finanse Inwestycje w nowe technologie kluczem do przyszłości sektora finansowego
2024-09-17 | 08:00

Inwestycje w nowe technologie kluczem do przyszłości sektora finansowego

BNP Paribas Faktoring, lider w sektorze faktoringowym, dynamicznie rozwija swoje usługi, wykorzystując najnowsze osiągnięcia technologiczne. W erze digitalizacji, firma stawia na
Finanse Zwrot Fed i pauza Bank of England
2024-09-16 | 14:30

Zwrot Fed i pauza Bank of England

Po ubiegłotygodniowej decyzji EBC o obniżce stóp w strefie Euro w tym tygodniu, Allianz Trade spodziewa się podobnej decyzji FED, kończącej najostrzejszy od

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Krynica Forum 2024

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Klienci dużych spółek energetycznych mogą już przejść na dynamiczne taryfy za prąd. Nie dla wszystkich to opłacalne rozwiązanie

Od sierpnia br. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. – To jest bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jeśli mamy sterowalne systemy energetyczne, czyli np. magazyn energii, magazyn ciepła, sterowalne klimatyzatory, pompę ciepła, samochód elektryczny albo wszystko to naraz – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy. Jak wskazuje, to może zwiększyć zainteresowanie dotacjami z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ponownie oferują dofinansowania dla osób fizycznych.

Polityka

Opóźnianie wejścia Ukrainy do NATO zwiększy zagrożenie ze strony Rosji dla członków sojuszu. Trwają dyskusje o możliwych warunkach akcesji

Kwestia ewentualnej akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej i NATO będzie mieć ogromne znaczenie, zwłaszcza dla wschodniej flanki NATO. – Z perspektywy Polski i jej bezpieczeństwa długofalowego Ukraina musi być możliwie stabilnym elementem systemu bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO – ocenia Marek Budzisz ze Strategy and Future. Obecność Ukrainy w Sojuszu oznacza jednak konieczność dofinansowania tego kraju i jego możliwości obronnych przez państwa NATO, z kolei opóźnienie tego procesu będzie się wiązać nie tylko z większym zagrożeniem ze strony Rosji dla członków sojuszu, ale i ogromnymi potrzebami zwiększania ich potencjału wojskowego. O obu scenariuszach eksperci będą rozmawiać podczas Forum w Krynicy.

DlaWas.info

Edukacja

Blisko 80 proc. Polaków obawia się zapalenia płuc. Mimo to świadomość szczepień profilaktycznych jest niska

Prawie 80 proc. Polaków uważa zapalenie płuc za groźną chorobę. Podobny odsetek boi się jej w mniejszym lub większym stopniu. Jednak o pneumokokach – które są przyczyną większości pozaszpitalnych zapaleń płuc – wiedzą niewiele, podobnie jak o szczepieniach przeciwko tej bakterii – wynika z raportu IPPEZ „Polki i Polacy a zapalenie płuc i pneumokoki”. Szczególnie wśród seniorów świadomość problemu jest znikoma, choć czują się oni najmocniej zagrożeni zapaleniem płuc. To przekłada się na niski poziom podejmowanych działań profilaktycznych, mimo że seniorzy mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie i pneumokokom i zaszczepić się podczas jednej wizyty u lekarza rodzinnego.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.