Komunikaty PR

COVID-19 i świat Private Equity

2020-07-15  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt

Renata Stefanowska
Mazars

ul. Piekna 18
00-549 Warszawa
r.stefanowska|mazars.pl| |r.stefanowska|mazars.pl
22 25 55 200
mazars.pl
Do pobrania Komunikat ( 0.2 MB )

Jak dowodzi badanie Mazars, pomimo pandemii koronawirusa, większość globalnych inwestorów finansowych wciąż poszukuje nowych transakcji M&A, chociaż przewidywany jest spadek przychodów i brak stabilizacji na rynku przynajmniej do 2021 roku

  • Prawie trzy czwarte badanych twierdzi, że poszukuje takich możliwości jak dotychczas,
  • Jedna czwarta oświadcza, że nie zmieni swojej strategii ze względu na Covid-19,
  • Około 74% respondentów oczekuje, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy przychody spółek portfelowych spadną o ponad 10%,
  • Tylko 39% ankietowanych uważa, że światowy rynek transakcji wróci do normalności jeszcze w 2020 roku.

 

Mazars, międzynarodowa firma audytorsko-doradcza, udostępnia wyniki globalnego badania dotyczącego wpływu Covid-19 na prognozy i strategie firm private equity oraz inwestorów.

Wyniki zaprezetowane w raporcie “Covid-19 i świat private equity”, ujawniają, że inwestorzy poszukują nowych możliwości transakcyjnych pomimo spodziewanego spadku przychodów ich spółek portfelowych i niemożności ‘powrotu do normalności’ na szerszą skalę aż do roku 2021.

Badanie, obejmujące ponad 150 inwestorów z Europy (w tym z Polski), obu Ameryk i Azji, zwraca uwagę na bieżące wyzwania firm private equity i inwestorów oraz ocenia ich optymizm co do przyszłości.

Stéphane Pithois, Globalny Partner odpowiedzialny za doradztwo w zakresie Corporate Finance w Mazars informuje, “Wyniki badania potwierdzają, że inwestorzy są otwarci na świat biznesu, ale są to wciąż czasy próby. Choć wydaje się, że wyjścia z inwestycji będą opóźnione, wiele istniejących funduszy jest bardzo płynnych i nadal szuka nowych potencjalnych celów akwizycyjnych i dodatkowych aktywności (bolt-ons) dla swoich spółek portfelowych. Gdy świat biznesu wraca do normalności ostrożnie, uspokaja nas optymizm i odporność funduszy private equity”.

Jan Fido, Dyrektor w Dziale Usług Doradztwa Finansowego Mazars w Polsce dodaje: “Po wyjątkowo trudnym okresie w tym pierwszym półroczu i pod warunkiem ze nie będzie nawrotu pandemii na jesieni, jest duża szansa że polski rynek M&A czeka ożywienie w drugiej części tego roku. Cześć potencjalnych transakcji były w ostatnim czasie przesuwana. Te transakcje mogą być ponownie uruchamiane w trzecim lub czwartym kwartale 2020 toku. Covid-19 może stać się katalizatorem nowej fali fuzji i przejęć, tym bardziej że można również spodziewać się większej liczby przejęć aktywów w trudnej sytuacji („distressed M&A”) i restrukturyzacji”.

Z kolei Adam Zohry, Senior Associate w Dziale Usług Doradztwa Finansowego Mazars w Polsce i Koordynator Usług Doradztwa Finansowego na Europę Centralną i Środkowo-Wschodnią w grupie Mazars uważa, że „W przypadku polskich funduszy PE zauważa się trzy główne czynniki, które najprawdopodobniej zdecydują o tym, że spółki będą szukały inwestorów finansowych. Są to skutki gospodarcze Covid-19, sukcesja w firmach należących do polskich właścicieli, którzy rozpoczynali działalność w latach 90-tych oraz potrzeba wsparcia wyrażona przez młodych przedsiębiorców, pragnących rozwijać swój biznes”.

Prognozy dotyczące spadku dochodów

Badanie wykazało, że 50% respondentów spodziewa się spadku przychodów swoich spółek portfelowych na poziomie 11%-25% w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a prawie jedna czwarta (22%) przewiduje spadek między 26%-50% w tym samym okresie. Większe fundusze są ogólnie rzecz biorąc bardziej optymistyczne. Prawie połowa dużych podmiotów oczekuje spadku o mniej niż 10%, co może świadczyć o tym, ze optymizm rośnie wraz ze skalą działalności.

Biorąc pod uwagę sytuację finansową private equity przed wybuchem pandemii i zgromadzone przez nie rekordowo wysokie fundusze na inwestycje (ok. 2,6 bln dolarów), „Część tych środków powinna naturalnie zostać przeznaczona na realizację potencjalnych celów akwizycyjnych w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej” – uważa Adam Zohry i dodaje: „Tym bardziej, że nasz kraj ma stosunkowo solidne fundamenty gospodarcze w porównaniu z innymi rozwijającymi się rynkami”. Komentując dalej, mówi: „Wyceny polskich spółek powinny być generalnie nieco niższe niż przed kryzysem sanitarnym”.

Praca zdalna

Około 88% ankietowanych inwestorów i firm private equity twierdzi, że możliwe jest zawieranie transakcji w środowisku pracy zdalnej, ale 74% z nich przyznaje, że jest to trudniejsze. Istnieje niewielki związek pomiędzy rodzajem lub wielkością funduszu a oczekiwanym wpływem na zdolność do zawierania transakcji z domu, co sugeruje, że ogólnie fundusze dobrze przystosowały się do nowych warunków pracy.

Koncentracja na najbliższych 12 miesiącach

Mniej więcej 45% respondentów stwierdziło, że w przyszłym roku skupią się na nowych potencjalnych przejęciach, a 24% oświadcza, że w odpowiedzi na Covid-19 nie dokona zmian w swojej strategii. Natomiast aż 79% respondentów uważa, że terminy wyjścia z inwestycji dla spółek portfelowych opóźnią się.

Powrót do biznesu jaki znamy

Na pytanie: "Kiedy Pani/Pana zdaniem wszystko wróci do normy?" tylko co piąty respondent (21%) odpowiada, że w III kwartale 2020 r., podczas gdy 14% przewiduje, że nastąpi to w IV kwartale 2020 r., a 61% jest bardziej ostrożnych, mówiąc dopiero o roku 2021. Zaledwie 4% respondentów twierdzi, że normalna sytuacja biznesowa ma szansę powrócić w drugim kwartale 2020 r. Według 82% respondentów, proces wychodzenia z kryzysu nastąpi "w kształcie litery "U", a według 10% "w kształcie litery "V". Zdaniem 8% respondentów krzywa przyjmie inny kształt.

Różne odczucia co do planów antykryzysowych na świecie

Nieco ponad połowa ankietowanych (51%) uważa, że ich rząd dobrze zareagował na sytuację kryzysową, jednakże prawie jedna trzecia (31%) uważa, że jest za wcześnie, by to stwierdzić.

Przejęcia aktywów wysokiego ryzyka („distressed M&A”)

Pomimo finansowych skutków pandemii, 44% respondentów twierdzi, że nie zauważyło jeszcze wzrostu liczby przejęć aktywów w trudnej sytuacji, co najprawdopodobniej świadczy o tym, że inicjatywy rządowe powstrzymują przedsiębiorstwa przed szukaniem środków na wypadek niewypłacalności w perspektywie krótkoterminowej. Dwie trzecie respondentów (66%) twierdzi, że byliby zainteresowani takimi inwestycjami, co wskazuje, że obecnie inwestorzy skłonni są wyjść poza swoje standardowe kryteria lub będą zachęcać swoje spółki portfelowe do przyjęcia oportunistycznego podejścia do strategii przejęć.

Komentując dalej, Stéphane Pithois dodaje, "Patrząc w przyszłość, prawdopodobne jest zwiększenie konkurencji o aktywa wysokiej jakości i spowolnienie przepływu transakcji. Inwestorzy, którzy potrafią dobrze zróżnicować swój portfel inwestycyjny i działać szybko, mogą zyskać przewagę”.

Raport Covid-19 i świat private equity” można pobrać ze strony www.mazars.pl.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Mazars
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Stock
2024-10-17 | 16:00

W jakich bankach otrzymasz najtańszy kredyt gotówkowy?

Zastanawiasz się, w jakich bankach otrzymasz najtańszy kredyt gotówkowy? Nic dziwnego, w końcu każdy z nas chce możliwie jak najkorzystniej pożyczyć pieniądze.
Finanse BNP Paribas Faktoring i jego rola w handlu międzynarodowym
2024-10-14 | 09:30

BNP Paribas Faktoring i jego rola w handlu międzynarodowym

BNP Paribas Faktoring odgrywa kluczową rolę w handlu międzynarodowym, wspierając zarówno małe, jak i duże przedsiębiorstwa w zarządzaniu płynnością finansową oraz
Finanse Studio Platige Image nagrodzone na Gali „The Best Annual Report 2023”
2024-10-11 | 17:53

Studio Platige Image nagrodzone na Gali „The Best Annual Report 2023”

Podczas prestiżowej Gali „The Best Annual Report 2023” Platige Image zostało wyróżnione dwoma nagrodami za raporty finansowe, co podkreśla zaangażowanie spółki w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Green Industry Summit 2024

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Polska unijnym liderem w pracach nad Społecznym Planem Klimatycznym. Ma pomóc w walce z ubóstwem energetycznym

Polska jest najbardziej zaawansowana spośród państw członkowskich w pracach nad stworzeniem Społecznego Planu Klimatycznego, który ma zostać przedstawiony w ciągu kilku tygodni. W ramach planu 50 mld zł ze Społecznego Funduszu Klimatycznego trafi na wsparcie transformacji energetycznej w Polsce, z czego jedna trzecia – na inwestycje w obszarze budownictwa. Z założenia środki te mają uchronić najbiedniejszych przed ubóstwem energetycznym w czasie przejściowym transformacji energetycznej.

IT i technologie

Nowe technologie zmieniają pracę statystyków. Mogą poddawać szybkiej analizie duże zasoby informacji

Rozwój nowoczesnych technologii, w tym zwłaszcza uczenia maszynowego czy generatywnej sztucznej inteligencji, zwiększa możliwości statystyków. Mogą oni korzystać z nowych źródeł danych i poddawać szybkiej analizie duże zasoby informacji. Wraz z rozwojem narzędzi informatycznych zmienia się też sposób, w jaki odbiorcy poszukują danych statystycznych. Opracowania przygotowywane przez jednostki takie jak Główny Urząd Statystyczny czy Eurostat będą musiały konkurować z tymi, które przygotowują podmioty niewyspecjalizowane lub nawet modele językowe, bazujące często na niepewnych źródłach.

DlaWas.info

Infrastruktura

Firmy energetyczne cierpią na niedostatek kadr. Niepewność w branży zniechęca do edukacji w tym kierunku

Branżę energetyczną w całej Europie, także w Polsce, czeka szeroko zakrojona zielona transformacja. Tymczasem w ciągu ostatnich 30 lat dokonywano bardzo mało inwestycji w tym sektorze, a wykonawcy zajmujący się budową infrastruktury borykają się z niedostatkiem odpowiednio wykwalifikowanej kadry. Przyciąganie pracowników i szkolenie ich jest utrudnione przez niepewność zamówień w kolejnych latach.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.