Komunikaty PR

Cyberatak na ePUAP krótko po przedłużeniu stopni alarmowych

2023-06-20  |  10:00
  • Premier przedłużył okres obowiązywania stopni alarmowych BRAVO i CHARLIE-CRP do końca sierpnia 2023 roku, a niedługo później hakerzy zaatakowali platformę ePUAP.
  • To wyraźny sygnał, że poziom cyberzagrożeń nie spada. Spać spokojnie nie mogą też przedsiębiorcy.
  • Sposobem na utrudnienie cyberataków lub zmniejszenie ich skutków jest ścisłe stosowanie się do procedur, szyfrowanie danych i regularne szkolenie pracowników.

 

31 maja premier Mateusz Morawiecki przedłużył okres obowiązywania drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) i trzeciego stopnia alarmowego CRP (CHARLIE–CRP) na terytorium Polski oraz drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) wobec polskiej infrastruktury energetycznej, znajdującej się poza granicami państwa – podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Stopnie obowiązują do 31 sierpnia, do godz. 23:59. Niedługo później, 13 czerwca, minister cyfryzacji Janusz Cieszyński podał informację o ataku DDoS na platformę ePUAP, służącą do załatwiania spraw urzędowych. Cyberatak nie sparaliżował jej całkowicie, ale doprowadził do utrudnień w świadczeniu usług.

Ataki hakerskie na instytucje publiczne już od kilku lat przybierają na sile. Do tej pory miały one w zdecydowanej większości wyłącznie typowo przestępczy wymiar, czyli kradzież danych lub wyłudzenie okupu. Ostatnie z kolei są niewątpliwie związane z rosnącym napięciem politycznym na linii Ukraina-Rosja. Niestety, jak widać, polskie instytucje także są zagrożone, dlatego wciąż podejmowane są decyzje o przedłużaniu stopni alarmowych. Uważam, że także przedsiębiorcy nie mogą spać zupełnie spokojnie. Skala i częstotliwość ataków pokazują, że wszyscy musimy zachować czujność, także biznes i użytkownicy prywatni – mówi Patrycja Tatara, ekspertka ds. cyberbezpieczeństwa w Sprint S.A.

 

Warto się dozbroić i doszkolić

Stopień CHARLIE-CRP zobowiązuje pracowników administracji IT do przeglądu zasobów w przypadku obrony i wdrożenia planów ciągłości po wystąpieniu ataku. Oprócz tego obowiązują ich także zadania z dwóch poprzednich stopni (ALFA i BRAVO-CRP), wśród których znajduje się m.in. monitoring systemów, procedur i zadań, zwiększona czujność i dyspozycyjność personelu, a także całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych. Warto także dodać, że w dalszej perspektywie wzmocnieniu cyberbezpieczeństwa w Polsce służyć będą przepisy, które są już implikowane do krajowego prawodawstwa z unijnej dyrektywy NIS 2. Wśród podmiotów, których będą one dotyczyć, znajdują się także duże organizacje komercyjne z rozmaitych obszarów biznesu. Jednak o wzmocnienie bezpieczeństwa IT powinny zadbać również mniejsze firmy.

Najbardziej zagrożone, w przypadku ataku na instytucje publiczne, są największe organizacje i firmy. Ale nie można zapominać, że coraz częściej hakerzy liczą na ilość, a nie jakość ofiar. Dlatego i sektor MŚP jest w obszarze ich zainteresowania. To, co przedsiębiorcy mogą zrobić, to zadbać przede wszystkim o infrastrukturę cybersecurity  i  procedury bezpieczeństwa. Nie wystarczą już rozwiązania takie jak szyfrowanie łączy czy stosowanie zewnętrznych firewalli. Aby móc skutecznie się bronić należy doposażać się w rozwiązania klasy SIEM, WAF czy też EDR. Często hakerzy rezygnują z ataku, jak w trakcie prób uzyskania dostępu do infrastruktury powstrzymują ich od tego silne zabezpieczenia. I jeszcze jedno – bardzo ważną kwestią są też cykliczne szkolenia personelu w zakresie cyberbezpieczeństwa. Hakerzy często „polują” na szeregowych pracowników, licząc na ich nierzadko niższy poziom wiedzy na temat cyberzagrożeń niż wśród zatrudnionych w działach IT. Świadomy zespół w organizacji to bardzo ważny element zabezpieczeń IT w firmie – dodaje Patrycja Tatara ze Sprint S.A.

 

Stopnie alarmowe i niedawne incydenty

Stopień BRAVO dotyczy zagrożenia terroryzmem. To drugi w czterostopniowej skali, stopień alarmowy. Wprowadza się go, jeśli istnieje zwiększone i przewidywalne zagrożenie zdarzeniem o charakterze terrorystycznym. MSWiA podkreśla, że stopień ma charakter prewencyjny i ma związek z aktualną sytuacją geopolityczną w regionie, czyli ataki hybrydowe prowadzone przez Rosję i Białoruś, wymierzone także w Polskę i inne kraje UE. Z kolei CHARLIE-CRP dotyczy cyberzagrożeń. Trzeci z czterostopniowej skali oznacza wysoki poziom zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień alarmowy CHARLIE-CRP zobowiązuje instytucje publiczne do zachowania szczególnej czujności oraz intensywniejszego niż dotychczas monitorowania bezpieczeństwa systemów IT. Po raz pierwszy został wprowadzony 21 lutego 2022 roku i był już przedłużany. Przez ten czas odnotowano przynajmniej kilka incydentów – ich ofiarami były instytucje państwowe. Wśród nich warto wymienić ataki DDoS na serwery Senatu RP (27 października 2022 roku), ransomware na Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi (3 listopada 2022 r.) oraz DDoS na Platformę eZamówienia (7 listopada 2022 roku). Z kolei w 2023 roku, na początku lutego, doszło do ataku credential stuffing na Profil Zaufany, a teraz hakerzy znów zaatakowali i tym razem ofiarą padł ePUAP. W tym roku podobne incydenty odnotowały także firmy, o czym informowano również w kontekście ataków na instytucje publiczne. Szczęśliwie, każde z tych zdarzeń nie wywołało poważniejszych skutków poza czasowym paraliżem, choć zagrożenie zazwyczaj było wysokie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI? Biuro prasowe
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną
IT i technologie Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
2025-03-18 | 10:00

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Emitel S.A. intensyfikuje swoją działalność w Wielkopolsce. Spółka kontynuuje rozwój projektów na terenie całego kraju. Wśród ogólnopolskich,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.

Infrastruktura

Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.

Polityka

Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.