Komunikaty PR

Cyberprzestępcy uczą się korzystać z AI - analiza Palo Alto Networks

2024-02-21  |  10:00
Kontakt
Monday PR
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.

Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl

W momencie, gdy aż 90% dyrektorów finansowych planuje w 2024 zwiększyć nakłady firm na inteligentne narzędzia, przestępcy również nie próżnują. W perspektywie najbliższego roku możemy spodziewać się intensyfikacji działań dezinformacyjnych, wykorzystujących AI. Równolegle spodziewany jest wzrost zagrożeń o charakterze phishingowym. W ciągu najbliższych lat możemy także oczekiwać rozwoju niebezpiecznych copilotów, asystujących hackerom we wrogich działaniach. Przeczytaj analizę Palo Alto Networks i dowiedz się, w jakim kierunku zmierzają wdrożenia sztucznej inteligencji w cyberbezpieczeństwie. 

Omawiając rolę sztucznej inteligencji w cyberbezpieczeństwie, warto w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę krótkoterminowe skutki. Pod pewnymi względami, jest to nieco nieznany obszar, wymagający wnikliwej perspektywy wykraczającej poza codzienny szum informacyjny.

Według Kyle Wilhoita, dyrektora ds. badań nad zagrożeniami, Unit 42 (Palo Alto Networks), w tym roku narzędzia AI odegrają kluczową rolę w akcjach dezinformacyjnych w mediach społecznościowych.
Takie kampanie mogą mieć miejsce przed, w trakcie i po ważnych wydarzeniach, takich jak konflikty zbrojne, imprezy masowe czy wybory. Będą nakierowane na podważenie zaufania do faktów wymagających weryfikacji i szerzenie niepokojów społecznych tłumaczy Kyle Wilhoit. - Chociaż trudno o niezbite dowody, informacje z otwartych źródeł jasno pokazują wzrost znaczenia AI w działaniach dezinformacyjnych – dodaje ekspert.

W związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych eksperci spodziewają się zalewu dezinformacji tworzonej przez wiele różnych, czasem nawet przypadkowych osób. W codziennym szumie informacyjnym bardzo trudno odróżnić fałszywe lub spreparowane materiały audiowizualne od tych rzetelnych. – Chociaż nie jest to bezpośrednio związane z tradycyjnym bezpieczeństwem IT, to materiały typu deepfake zaczynają być łączone z atakami socjotechnicznymi. Skrzyżowanie inteligentnej technologii i technik manipulacyjnych zaczyna budzić niepokój specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Zwłaszcza, że algorytmy stają się coraz bardziej dopracowane i umożliwiają ominięcie tradycyjnych mechanizmów obronnych, stosowanych powszechnie przez zespoły SOC (Security Operations Center)dodaje Kyle Wilhoit.

Cyberprzestępcy odkrywają nowe możliwości AI

W perspektywie średnioterminowej możemy się spodziewać, że cyberprzestępcy udoskonalą swoje narzędzia za pomocą sztucznej inteligencji. Na przykład, atakujący mogą poinstruować modele AI, aby zidentyfikowały zasoby internetowe organizacji z uruchomionymi odpowiednimi usługami, a to żeby z kolei pomóc w znalezieniu luk w zabezpieczeniach – Spodziewam się dalszego wzrostu złożonych zagrożeń. Cyberprzestępcy będą doskonalić swoje umiejętności z pomocą generatywnej sztucznej inteligencji. Chociaż algorytmy AI, takie jak modele językowe, asystują w obecnych operacjach hackerskich, to nie zostały jeszcze w pełni wykorzystane do tworzenia złośliwego oprogramowania lub prowadzenia kampanii na większą skalę – tłumaczy ekspert.

Wśród działań przestępczych wspieranych przez AI, możemy zaobserwować doskonalenie tekstów wiadomości phishingowych. Takie maile stają się bardziej przekonujące dzięki zastosowaniu poprawnych odniesień geograficznych, slangu i gramatycznie poprawnego tekstu. Przez to odbiorca może odnosić wrażenie, że to rzeczywisty mail. Eksperci spodziewają się także stosowania sztucznej inteligencji do prowadzenia działań rozpoznawczych, takich jak badanie odporności systemu. Dotyczy to analizy zakresu blokad sieci, dostępności otwartych usług / portów, a nawet skanowania luk w zabezpieczeniach.

Pilotowanie bezpieczeństwa z wykorzystaniem AI

Patrząc dalej w przyszłość, kwestią czasu jest wdrożenie copilotów bezpieczeństwa opartych na sztucznej inteligencji. Takie narzędzia mogą pomagać zarówno obrońcom jak i atakującym w różnych fazach ataku, takich jak ruch boczny i eskalacja uprawnień w zagrożonych środowiskach. Chociaż ta koncepcja nie jest jeszcze w pełni wdrożona, na branżowych forach padają pytania, w jaki sposób atakujący mogą wykorzystać takie narzędzia korzystające z algorytmów AI.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy branża cyberbezpieczeństwa szeroko komunikowała wdrażanie pilotów systemów AI bezpieczeństwa, które mają nam pomagać w codziennych operacjach. Niestety, coraz więcej doniesień wskazuje, że nie tylko uznane firmy takie jak Palo Alto Networks, pracują nad takimi rozwiązaniami. Do dostawców narzędzi biznesowych oferujących copiloty takich systemów dołączają grupy cyberprzestępcze, które na własny użytek rozwijają wirtualnych asystentów. Mogą one posłużyć mniej wprawnym hackerom do prowadzenia szkodliwych działań, zwiększając w ten sposób skalę atakówwyjaśnia Wojciech Gołębiewski, Wiceprezes i Dyrektor Zarządzający w Europie Wschodniej, Palo Alto Networks.

Z jednej strony, podręczny pilot bezpieczeństwa wspierający pracę SOC eliminuje czas potrzebny na manualną weryfikację fałszywie dodatniego lub fałszywie ujemnego wyniku, automatyzując ten proces. Z drugiej jednak strony, takie narzędzie przyspiesza pracę nie tylko cyber-obrońców, ale także cyberprzestępców. Dlatego w miarę ewolucji tej technologii, będzie ona prawdopodobnie kształtować sposób, w jaki praktycy bezpieczeństwa i personel SOC będą podchodzić do swoich ról i obowiązków.

Podsumowanie

Patrząc na wdrożenia algorytmów AI, w krótkim terminie powinniśmy szczegółowo obserwować kampanie dezinformacyjne i analizować ataki typu deepfake ito co się dzieje tu i teraz. W dalszej kolejności warto zwrócić uwagę na coraz bardziej wyrafinowane ataki phishingowe i próby rozpoznania elementów cyber-obrony oraz zaobserwować pojawienie się pilotów bezpieczeństwa opartych na sztucznej inteligencji, wykorzystywanych do ulepszania złośliwych działań. Ponieważ dziedzina cyberbezpieczeństwa nadal ewoluuje, jasne jest, że sztuczna inteligencja będzie siłą napędową zarówno w strategiach defensywnych, jak i ofensywnych. Organizacje i specjaliści ds. bezpieczeństwa muszą być na bieżąco informowani, dostosowywać swoje mechanizmy obronne i być przygotowani na skuteczne przeciwdziałanie zagrożeniom opartym na sztucznej inteligencji.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Sony zapowiada kamerę PTZ 4K 60p - BRC-AM7 Biuro prasowe
2024-04-12 | 11:45

Sony zapowiada kamerę PTZ 4K 60p - BRC-AM7

Firma Sony zapowiedziała wprowadzenie na rynek flagowej kamery PTZ (pan-tilt-zoom) 4K 60p z wbudowanym obiektywem: BRC-AM7. Nowy model jest wyposażony w technologię automatycznego
IT i technologie Sony na targach NAB 2024
2024-04-12 | 11:15

Sony na targach NAB 2024

Firma Sony przygotowuje się do targów NAB 2024, gdzie zaprezentuje rozwiązania z takich dziedzin jak: produkcja zdalna, przetwarzanie obrazu, systemy audio, przetwarzanie
IT i technologie Sztuczna inteligencja w sektorze publicznym: nie jest dobrze!
2024-04-10 | 14:01

Sztuczna inteligencja w sektorze publicznym: nie jest dobrze!

W niedawnej ankiecie przeprowadzonej przez Salesforce aż 60% specjalistów IT z sektora publicznego wskazało niedobór umiejętności w zakresie sztucznej inteligencji (AI) jako

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Rynek nieruchomości premium w Polsce szybko rośnie. Do Europy Zachodniej sporo nam jeszcze brakuje

Z roku na rok przybywa nieruchomości premium w Polsce, a cały rynek zyskuje na wartości. W porównaniu do Europy Zachodniej pozostajemy nieco w tyle, co wynika m.in. z tego, że rynek powstał stosunkowo niedawno, a określenie „premium” w stosunku do inwestycji mieszkaniowej było często nadużywane i straciło na znaczeniu. – Wysoki standard nieruchomości to nie tylko dobra lokalizacja czy ładna elewacja. Musi ona spełniać szereg warunków jednocześnie – mówi Rafał Kula, prezes i współzałożyciel NOHO Investment.

Transport

Budowa sieci ładowania elektryków znacząco przyspieszy. W życie wchodzą nowe unijne przepisy

13 kwietnia wchodzi w życie rozporządzenie AFIR dotyczące rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych. Unijne przepisy zakładają m.in. budowę wzdłuż najważniejszych unijnych korytarzy transportowych stacji do szybkiego ładowania i podniesienie łącznej mocy punktów ładowania o niemal połowę w mniej niż dwa lata. – AFIR to z jednej strony rozwiązanie naszych problemów, z drugiej jednak zagrożenie ze względu na nieprzygotowaną infrastrukturę – ocenia Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

Handel

Kakao podrożało w ekspresowym tempie. Czekolada może się stać towarem luksusowym

Błyskawicznie rosnące w tym roku ceny kakao na globalnym rynku przyciągają uwagę już nie tylko inwestorów, ale i mediów skierowanych do szerokiego grona odbiorców. Przyczyną dynamicznego wzrostu cen są niesprzyjające warunki pogodowe w Afryce Zachodniej, której kraje są głównymi dostawcami kakao na światowe rynki. Przekłada się to na wielkość i jakość zbiorów, a przy tym trudno oczekiwać zmiany trendu w krótkim terminie. W konsekwencji rosną ceny produktów czekoladowych na rynku detalicznym.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.