Cyborgi cyberprzestępczości przechodzą do ofensywy
Jednym z ważniejszych trendów w pierwszym kwartale 2021 roku jest wzrost liczby ataków przeprowadzonych bezpośrednio za pośrednictwem ludzi, było ich dwa razy więcej niż w poprzednim kwartale. Trudności finansowe spowodowane pandemią sprawiły, że część internautów zaczęła parać się oszustwami i czerpać z tego procederu zyski. Najczęściej angażują się w działania typu pisanie fałszywych recenzji, rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji w mediach społecznościowych oraz tworzenie fałszywych kont. Arkose Labs sygnalizuje wzrost znaczenia ataków przeprowadzanych przez tzw. cyborgi. To proceder, w którym dla przeprowadzenia skutecznych aktów hybrydowych oszuści działają w kombinacji botów i farm oszustów (człowiek-bot). Jak wynika z raportu Arkose Labs w pierwszym kwartale bieżącego roku 13,4 proc. ataków było przeprowadzonych przez ludzi, a resztę wykonały boty. Natomiast pod względem rodzajów, ataki były bardziej zróżnicowane w porównaniu do poprzednich miesięcy, w których większość ataków koncentrowała się na loginach-hasłach. Co nie zmienia faktu, iż w badanym okresie ataki na loginy-hasła stanowiły 45,4 proc, na kolejnych miejscach uplasowały się:
rejestracja fałszywych kont - 26,6 proc.
oszustwa przy realizacji płatności 19,1 proc.
pozostałe nadużycia 9,4 proc.
Odnotowano też 43 proc. wzrost wskaźnika ataków mobilnych w porównaniu z poprzednim kwartałem. Wyższy był również poziom oszustw pochodzących z urządzeń mobilnych - do 28 proc. wszystkich ataków w porównaniu z 19 proc. w poprzednim kwartale.
- Cyberprzestępcy wykazują się bardzo dużą elastycznością i potrafią się dostosować do nowych warunków, czego najlepszym przykładem jest pandemia. Co gorsza, swoisty ekosystem cyberprzestępczości cały czas się rozrasta. Nowe narzędzia wykorzystywane przez napastników, a także ludzie pozyskiwani do przestępczego procederu sprawiają, że z kwartału na kwartał możemy czuć się coraz mniej bezpieczni. Nie jesteśmy jednak bezsilni, produkty zabezpieczające również się rozwijają odpowiadając na aktualne zagrożenia. - Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora Bitdefender w Polsce.
O tym, że napastnicy szybko dostosowują się do nowych warunków, świadczy również fakt przejmowania zaufanych adresów IP, służących do przeprowadzenia ataków. Oszuści wykazują zainteresowanie przede wszystkimi adresami IP z obszarów geograficznych nieutożsamianych z cyberatakami. W ostatnim czasie szczególną popularnością cieszy się Ameryka Północna. Dodatkowo wraz z pojawianiem się coraz większej liczby inteligentnych urządzeń nastąpił proporcjonalny wzrost nowych adresów IP, co skwapliwie wykorzystują oszuści.
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.